Askofen-P

Liječenje

Upute za korištenje:

Cijene u mrežnim ljekarnama:

farmakološki učinak

Askofen je kombinirani lijek koji djeluje analgetski i antipiretički.

Jedna tableta Ascofen sadrži 0,2 g acetilsalicilne kiseline i fenacetina, kao i 0,04 g kofeina. Acetilsalicilna kiselina inhibira sintezu prostaglandina odgovornih za pojavu boli i oteklina na mjestu upale, inhibira stvaranje tromba i agregaciju trombocita. Zahvaljujući ovoj komponenti, upotreba Askofena omogućuje ublažavanje boli, posebno uzrokovane upalnim procesima, za poboljšanje mikrocirkulacije u fokusu upale.

Fenacetin pojačava antipiretička i analgetička svojstva acetilsalicilne kiseline. Kofein, koji je dio Askofena, utječe na refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, stimulira vazomotorni i respiratorni centar, smanjuje agregaciju trombocita i širi krvne žile. Također, kofein može povećati tjelesne i mentalne performanse, smanjiti umor i pospanost, normalizirati tonus cerebralnih žila i ubrzati protok krvi..

U Askofenu P fenacetin je zamijenjen paracetamolom (0,2 g), što je uzrokovalo protuupalna, antipiretička i analgetička svojstva ovog lijeka. Prednost ove komponente je u tome što je vjerojatnost stvaranja methemoglobina prilikom njegove upotrebe minimalna..

Indikacije za uporabu Askofena

Ovaj se lijek preporučuje kod glavobolje, prehlade, neuralgije. Treba imati na umu da upotreba Askofena sve više zamjenjuje upotrebu Askofena P i Askofena L, što je zbog veće sigurnosti paracetamola u usporedbi s fenacetinom, kao i učinkovitije kombinacije komponenata koje čine ove lijekove.

Askofen P je propisan za:

  • sindrom umjereno jake boli (zubobolja, migrena, glavobolja, artralgija, neuralgija, bolna menstruacija);
  • grozničava stanja uzrokovana reumatskim i prehladnim bolestima.

Upute za uporabu Askofena

Prema uputama, Askofen se propisuje 1 tableta 2-3 puta dnevno. Askofen P preporučuje se u dozi koja je jednaka 1-2 tablete, koja se mora uzimati tri puta dnevno nakon obroka, prateći uzimanje lijeka s puno tekućine. Tijek liječenja Askofenom P obično traje 5-7 dana. Za ublažavanje akutne boli uzmite 2 tablete jednom.

Nuspojave

Upotreba Askofena i Askofena P može dovesti do takvih nepoželjnih posljedica kao što su alergijske reakcije, dispeptični poremećaji, pogoršanje bronhijalne astme, poremećena funkcija jetre i bubrega, ulcerativno-hemoragijske prirode želudca i dvanaesnika.

Kontraindikacije za uporabu Askofena

Upute za Askofen P ukazuju na bolesti kod kojih upotreba ovog lijeka može naštetiti tijelu:

  • gastrointestinalno krvarenje;
  • peptični čir na želucu i dvanaesniku;
  • bubrežno oštećenje jetre;
  • hipokoagulacija;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • portalna hipertenzija.

Trudnoća, dojenje i preosjetljivost na komponente Askofena i Askofena P razlozi su odbijanja uzimanja ovih lijekova.

dodatne informacije

Rok trajanja Askofena je 4 godine, Askofena P je 3 godine. Te lijekove treba čuvati na suhom i tamnom mjestu, na temperaturi koja ne prelazi 25 0 C..

Askofen: cijene u internetskim ljekarnama

Askofen Ultra film tablete 10 kom.

Askofen ultra tablete p.p. 250mg + 65mg + 250mg 10 kom.

Askofen Ultra film tablete 20 kom.

Recenzije Askofen Ultra

Askofen ultra tablete p.p. 250mg + 65mg + 250mg 20 kom.

Podaci o lijeku su uopćeni, dani su samo u informativne svrhe i ne zamjenjuju službene upute. Samoliječenje je opasno po zdravlje!

Kad se ljubavnici poljube, svaki od njih izgubi 6,4 kalorije u minuti, ali razmjenjuju gotovo 300 različitih vrsta bakterija..

Prema istraživanju, žene koje tjedno popiju nekoliko čaša piva ili vina imaju povećani rizik od razvoja raka dojke..

Karijes je najčešća zarazna bolest na svijetu, kojoj se čak ni gripa ne može mjeriti..

Redovitim posjetom solariju šansa za dobivanje raka kože povećava se za 60%.

Poznati lijek "Viagra" izvorno je razvijen za liječenje arterijske hipertenzije.

Znanstvenici sa Sveučilišta Oxford proveli su niz studija, tijekom kojih su došli do zaključka da vegetarijanstvo može biti štetno za ljudski mozak, jer dovodi do smanjenja njegove mase. Stoga znanstvenici preporučuju da ribu i meso ne isključujete u potpunosti iz prehrane..

Osim ljudi, samo jedno živo stvorenje na planeti Zemlji pati od prostatitisa - psi. To su stvarno naši najvjerniji prijatelji.

U Velikoj Britaniji postoji zakon prema kojem kirurg može odbiti operaciju pacijenta ako puši ili ima prekomjernu težinu. Osoba se mora odreći loših navika i tada, možda, neće trebati operaciju..

Svaka osoba ima ne samo jedinstvene otiske prstiju, već i jezik.

Prvi vibrator izumljen je u 19. stoljeću. Radio je na parnom stroju i trebao je liječiti žensku histeriju.

Prema mnogim znanstvenicima, vitaminski kompleksi praktički su beskorisni za ljude..

Prema statistikama, ponedjeljkom se rizik od ozljeda leđa povećava za 25%, a rizik od srčanog udara - za 33%. budi oprezan.

Ljevičari imaju kraći životni vijek od dešnjaka.

Antidepresiv Clomipramine izaziva orgazam u 5% bolesnika.

Ljudske kosti su četiri puta jače od betona.

Razdoblje oporavka nakon bilo kakve kirurške intervencije od pacijenta zahtijeva izuzetno pažljiv stav prema njegovom zdravlju. Ali što ako je potrebno sa.

Askofen

  • Sastav lijeka
  • Oblik doziranja
  • Ime i mjesto proizvođača
  • Farmakološka skupina
  • Indikacije
  • Kontraindikacije
  • Odgovarajuće sigurnosne mjere predostrožnosti za upotrebu
  • Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  • Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom upravljanja motornim prijevozom ili drugim mehanizmima
  • Djeco
  • Način primjene i doziranje
  • Predozirati
  • Nuspojave
  • Interakcija s drugim lijekovima i drugi oblici interakcije
  • Rok trajanja
  • Uvjeti skladištenja
  • Ambalaža
  • Kategorija odmora

Sastav lijeka

aktivni sastojci: 1 tableta sadrži acetilsalicilnu kiselinu 200 mg, paracetamol 200 mg, kofein 40 mg

pomoćne tvari: limunska kiselina monohidrat, krumpirov škrob; kalcijev stearat.

Oblik doziranja

Jednodijelni, pravilni, okrugli cilindri, čija su gornja i donja ploha ravne, rubovi ploha su zakošeni, s urezom za razdvajanje na jednoj strani, bijeli. Mramornost je dopuštena na površini tableta.

Ime i mjesto proizvođača

Sv. Petrovski, Lubny, 16, Poltavska oblast, Ukrajina, 37500.

Farmakološka skupina

Analgetici i antipiretici. Acetilsalicilna kiselina, kombinacije bez psiholeptika. ATC kod N02B A51.

Lijek ima analgetički, antipiretički i protuupalni učinak. Komponente koje čine lijek pojačavaju međusobne učinke.

Antipiretički učinak acetilsalicilne kiseline ostvaruje se kroz središnji živčani sustav inhibiranjem sinteze PGF prostaglandina 2 u hipotalamusu kao odgovor na utjecaj endogenih pirogena. Analgetički učinak ima i periferno i središnje podrijetlo: periferni učinak - suzbijanje sinteze prostaglandina u upaljenim tkivima; središnji je učinak utjecaj na središta hipotalamusa. Acetilsalicilna kiselina također smanjuje agregaciju trombocita.

Paracetamol ima analgetički, antipiretički i vrlo slab protuupalni učinak, što je povezano s njegovim učinkom na središte termoregulacije u hipotalamusu i slabo izraženom sposobnošću inhibiranja sinteze prostaglandina u perifernim tkivima.

Kofein stimulira središnji živčani sustav. Također pojačava pozitivne uvjetovane reflekse, potiče motoričku aktivnost, slabi učinak hipnotika i opojnih tvari, pojačava učinak analgetika i antipiretika.

Indikacije

Terapija sindroma blage do umjerene boli: za glavobolju ili zubobolju, neuralgiju, mijalgiju, artralgiju, s primarnom dismenorejom, a također i kao antipiretik za bolesti popraćene vrućicom.

Kontraindikacije

Preosjetljivost na komponente lijeka, druge derivate ksantina (teofilin, teobromin), druge salicilate; bronhijalna astma uzrokovana unosom salicilata ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova u povijesti urođene hiperbilirubinemije; kongenitalni nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze; bolesti krvi leukopenija anemija akutni gastrointestinalni čir hemoragijska dijateza ozbiljno zatajenje bubrega ozbiljno zatajenje jetre teške kardiovaskularne bolesti, uključujući poremećaje ritma, teška ateroskleroza, teška ishemijska bolest srca, ozbiljno zatajenje srca, teška arterijska hipertenzija; stanja povećanog uzbuđenja; poremećaj spavanja; starija dob; alkoholizam glaukoma.

Odgovarajuće sigurnosne mjere predostrožnosti za upotrebu

Ne koristiti s drugim proizvodima koji sadrže paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu.

Prekoračiti naznačene doze lijeka.

Lijek treba koristiti s oprezom u slučaju povijesti gastrointestinalnih čireva, uključujući kroničnu ili rekurentnu peptičnu čir ili gastrointestinalna krvarenja u anamnezi, istodobnu primjenu antikoagulansa.

Potrebno je konzultirati se s liječnikom u vezi s mogućnošću primjene lijeka u bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega i jetre..

Prije upotrebe lijeka, trebate se posavjetovati s liječnikom ako pacijent koristi varfarin ili slične lijekove koji djeluju antikoagulantno.

Uzmite u obzir da se u bolesnika s alkoholnim oštećenjem jetre povećava rizik od hepatotoksičnog učinka paracetamola; lijek može utjecati na rezultate laboratorijskih ispitivanja sadržaja glukoze i mokraćne kiseline u krvi.

Tijekom kirurških operacija (uključujući zubne operacije), upotreba pripravaka koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu može povećati vjerojatnost pojave / povećanja krvarenja, što je posljedica inhibicije agregacije trombocita neko vrijeme nakon primjene acetilsalicilne kiseline.

Kada se koristi lijek, izlučivanje mokraćne kiseline može se smanjiti. To može dovesti do gihta u bolesnika koji imaju smanjeno izlučivanje mokraćne kiseline.

Tijekom liječenja ne preporučuje se konzumacija prekomjerne količine pića koja sadrže kofein (na primjer, kava, čaj). Može izazvati poremećaj spavanja, drhtanje, osjećaj napetosti, razdražljivost, nelagodu iza prsne kosti kroz otkucaje srca.

Ne konzumirajte alkoholna pića tijekom liječenja.

Pacijenti koji svakodnevno uzimaju analgetike za blagi artritis trebaju se obratiti liječniku.

Ako simptomi potraju, potražite liječničku pomoć.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Nemojte koristiti lijek tijekom trudnoće i dojenja..

Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom upravljanja motornim prijevozom ili drugim mehanizmima

Ako se javi vrtoglavica, trebali biste izbjegavati potencijalno opasne aktivnosti, poput vožnje i / ili obavljanja poslova koji zahtijevaju povećanu pažnju i brzinu psihomotornih reakcija.

Lijek se ne smije primjenjivati ​​u djece zbog rizika od razvoja Reyevog sindroma (hiperpireksija, metabolička acidoza, poremećaji živčanog sustava i psihe, povraćanje, poremećaj funkcije jetre) s hipertermijom u pozadini virusnih bolesti.

Način primjene i doziranje

Lijek je namijenjen oralnoj primjeni.

Odrasli uzimaju 1 tabletu 2-3 puta dnevno nakon jela. Maksimalna dnevna doza je 6 tableta (3 podijeljene doze). Trajanje liječenja ovisi o tijeku i težini bolesti i ne smije biti dulje od 5 dana kao anestetik i 3 dana kao antipiretik.

Predozirati

Simptomi predoziranja paracetamolom.

Oštećenje jetre moguće je kod odraslih koji su uzeli 10 g ili više paracetamola i kod djece koja su uzimala lijek u dozi od 150 mg / kg tjelesne težine. U bolesnika s čimbenicima rizika (dugotrajno liječenje karbamazepinom, fenobarbitalom, fenitoinom, primidonom, rifampicinom, gospinom travom ili drugim lijekovima koji induciraju jetrene enzime), redovita primjena prekomjerne količine etanola; glutation kaheksija (probavni poremećaji, cistična fibroza, HIV infekcija, glad, kaheksija) uporaba 5 g ili više paracetamola može dovesti do oštećenja jetre.

Oštećenje jetre može se dogoditi 12-48 sati nakon uzimanja prekomjernih doza lijeka. U prva 24 sata mogu se pojaviti sljedeći simptomi: bljedilo, mučnina, povraćanje, anoreksija, bolovi u trbuhu. U teškim trovanjima zatajenje jetre može preći u encefalopatiju, hipoglikemiju, komu i smrt. Akutno zatajenje bubrega s akutnom tubularnom nekrozom može se pojaviti s jakim bolovima u križima, hematurijom, proteinurijom i razviti se čak i u odsustvu ozbiljnih oštećenja bubrega. Mogu se javiti poremećaji metabolizma glukoze i metaboličke acidoze. Također su zabilježene srčana aritmija i pankreatitis. Dugotrajnom primjenom lijeka u velikim dozama na dijelu krvotvornih organa mogu se razviti aplastična anemija, trombocitopenija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija i leukopenija. Pri uzimanju velikih doza iz središnjeg živčanog sustava - vrtoglavica, psihomotorna agitacija i dezorijentacija; iz mokraćnog sustava - nefrotoksičnost (bubrežna kolika, intersticijski nefritis, kapilarna nekroza).

U slučaju predoziranja potrebna je hitna pomoć. Pacijenta treba odmah odvesti u bolnicu, čak i ako nema ranih simptoma predoziranja. Simptomi se mogu ograničiti na mučninu i povraćanje ili ne odražavaju ozbiljnost predoziranja ili rizik od oštećenja organa. Treba razmotriti liječenje aktivnim ugljenom ako se predoziralo paracetamolom u roku od 1:00. Koncentraciju paracetamola u krvnoj plazmi treba izmjeriti 4:00 ili kasnije nakon uzimanja (ranije koncentracije nisu pouzdane). Liječenje N-acetilcisteinom može se primijeniti u roku od 24 sata nakon uzimanja paracetamola, ali maksimalni zaštitni učinak javlja se kada se koristi u roku od 8 sati nakon uzimanja.

Simptomi predoziranja acetilsalicilnom kiselinom.

Predoziranje salicilata moguće je zbog kronične intoksikacije koja je posljedica produžene terapije (upotreba veće od 100 mg / kg / dan duže od 2 dana može izazvati toksične učinke), kao i zbog akutne intoksikacije, koja je opasna po život (predoziranje), i razloga zbog kojih može biti slučajna uporaba djece ili neočekivano predoziranje.

Kronično trovanje salicilatima može biti latentno, jer su njegovi simptomi nespecifični. Umjerena kronična opijenost uzrokovana salicilatima ili salicilizmom javlja se u pravilu tek nakon ponovljene primjene velikih doza. Glavni simptomi su: neravnoteža, vrtoglavica, zujanje u ušima, gluhoća, pojačano znojenje, mučnina i povraćanje, glavobolja, zbunjenost. Ovi se simptomi mogu kontrolirati smanjenjem doze. Zvonjenje u ušima može se primijetiti kada je koncentracija salicilata u krvnoj plazmi veća od 150-300 μg / ml. Ozbiljne nuspojave javljaju se kada su salicilati u plazmi iznad 300 mcg / ml.

O akutnoj intoksikaciji svjedoči izražena promjena acidobazne ravnoteže, koja se može razlikovati ovisno o dobi i težini opijenosti. Ozbiljnost stanja ne može se odrediti samo na temelju koncentracije salicilata u krvnoj plazmi.

Simptomi predoziranja kofeinom.

Velike doze kofeina mogu uzrokovati bol u epigastričnom području, povraćanje, diurezu, ubrzano disanje, ektrasistolu, tahikardiju ili srčane aritmije, učinke na središnji živčani sustav (vrtoglavica, nesanica, nervozno uznemirivanje, razdražljivost, strast, tjeskoba, drhtavica, grčevi).

Liječenje. U slučaju predoziranja potrebna je hitna pomoć, čak i ako nema simptoma predoziranja. Oralni metionin ili acetilcistein mogu biti korisni u roku od 48 sati od predoziranja. Također je potrebno primijeniti opće mjere podrške, simptomatsku terapiju, uključujući upotrebu antagonista beta-adrenergičkih receptora, koji mogu eliminirati kardiotoksične učinke.

Nuspojave

Prestanite koristiti lijek i odmah se obratite liječniku u slučaju nuspojava.

Kardiovaskularni sustav: tahikardija, lupanje srca, arterijska hipertenzija.

Iz krvi i limfnog sustava: agranulocitoza, anemija, sulfatna hemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, otežano disanje, bolovi u srcu), hemolitička anemija, zbog antitrombocitnog učinka na trombocite, acetilsalicilna kiselina može povećati rizik od krvarenja.

Iz živčanog sustava: glavobolja, vrtoglavica, tremor, parestezija, strah, tjeskoba, uznemirenost, razdražljivost, poremećaj spavanja, nesanica, tjeskoba, opća slabost, zujanje u ušima.

Iz probavnog trakta: dispeptični poremećaji, uključujući mučninu, povraćanje, nelagodu i bolove u epigastriju, žgaravicu, bolove u trbuhu; upala gastrointestinalnog trakta, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, što u rijetkim slučajevima može prouzročiti gastrointestinalno krvarenje i perforaciju s odgovarajućim laboratorijskim i kliničkim manifestacijama; povećana aktivnost enzima "jetre", obično bez razvoja žutice.

Iz imunološkog sustava: reakcije preosjetljivosti, uključujući anafilaksiju, anafilaktički šok, rinitis, začepljenje nosa, svrbež, osip na koži i sluznici (obično generalizirani osip, eritematozni, urtikarija), angioedem, multiformni sindrom eritema (uključujući sindrom) Stevens-Johnson), toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom).

Od endokrinog sustava: hipoglikemija, pa sve do hipoglikemijske kome.

Iz probavnog sustava: poremećena funkcija jetre, povećana aktivnost jetrenih enzima, obično bez razvoja žutice, hepatonekroza (učinak ovisan o dozi).

Ostalo: bronhospazam u bolesnika osjetljivih na acetilsalicilnu kiselinu i druge nesteroidne protuupalne lijekove, krvarenje može dovesti do akutne i kronične posthemoragične anemije / anemije s nedostatkom željeza (zbog takozvanog latentnog mikrokrvarenja) s odgovarajućim laboratorijskim manifestacijama i kliničkim simptomima kao što su astenija, bljedilo kože, hipoperfuzija, nekardiogeni plućni edem.

Interakcija s drugim lijekovima i drugi oblici interakcije

Metotreksat - u kombinaciji sa salicilatima u dozi od 15 mg / tjedno ili više, hematološka toksičnost metotreksata povećava se uslijed smanjenja bubrežnog klirensa metotreksata protuupalnim sredstvima i njegovog premještanja iz veze s proteinima plazme, stoga je ova kombinacija kontraindicirana.

MAO inhibitori - u kombinaciji s kofeinom moguće je opasno povišenje krvnog tlaka, pa je ova kombinacija kontraindicirana.

Kombinacije koje treba koristiti s oprezom.

Paracetamol: antidepresivi i drugi stimulansi mikrosomske oksidacije - ovi lijekovi povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita koji utječu na rad jetre, uzrokujući mogućnost ozbiljne opijenosti malim predoziranjima lijekovima.

Kofein: cimetidin, hormonski kontraceptivi, izoniazid pojačavaju učinak kofeina. Kofein smanjuje učinak opioidnih analgetika, anksiolitika, hipnotika i sedativa, antagonist je lijekova za anesteziju i drugih lijekova koji depresiraju središnji živčani sustav (CNS), kompetitivni antagonist lijekova koji depresiraju središnji živčani sustav, konkurentski antagonist lijekova adenozin, ATP. Istodobnom primjenom kofeina s ergotaminom poboljšava se apsorpcija ergotamina u gastrointestinalnom traktu, s agensima koji stimuliraju štitnjaču - povećava se učinak štitnjače. Kofein smanjuje koncentraciju litija u krvi. Kofein povećava učinak (poboljšava bioraspoloživost) analgetika, antipiretika, pojačava učinke derivata ksantina, alfa i beta adrenergičkih agonista, psihostimulansa.

Aietilsalicilna kiselina istodobna primjena s urikozuričnim sredstvima, poput benzobromarona, probenecida, smanjuje učinak izlučivanja mokraćne kiseline (zbog konkurencije izlučivanja mokraćne kiseline bubrežnim tubulima). Istodobnom primjenom s digoksinom, koncentracija potonjeg u krvnoj plazmi raste zbog smanjenja izlučivanja putem bubrega. ACE inhibitori u kombinaciji s visokim dozama acetilsalicilne kiseline uzrokuju smanjenje filtracije u glomerulima zbog inhibicije vazodilatatornih prostaglandina i smanjenog hipotenzivnog učinka. Selektivni inhibitori serotonina povećavaju rizik od krvarenja iz gornjeg probavnog trakta zbog mogućnosti sinergijskog učinka. Kada se koristi istovremeno s valproičnom kiselinom, acetilsalicilna kiselina je istiskuje iz veze s proteinima krvne plazme, povećavajući toksičnost.

Lijek pojačava učinak lijekova koji smanjuju zgrušavanje krvi i agregaciju trombocita, nuspojave kortikosteroida, sulfoniluree, metotreksata.

Izbjegavajte kombinaciju s barbituratima, antikonvulzivima, salicilatima, rifampicinom, alkoholom.

Rok trajanja

Uvjeti skladištenja

Čuvati u originalnom pakiranju na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C..

Askofen (askofen-P, askofen-ekstra). Sastav, oblici izdavanja, analozi. Upute za uporabu, indikacije, kontraindikacije. Nuspojave prilikom uzimanja Askofena. Cijene i pregledi lijeka

Web mjesto pruža osnovne informacije samo u informativne svrhe. Dijagnostika i liječenje bolesti mora se provoditi pod nadzorom stručnjaka. Svi lijekovi imaju kontraindikacije. Potrebna je specijalistička konzultacija!

Kakva droga - Askofen?

Sastav askofena

Ascofen je dostupan samo u obliku tableta. Svaka tableta sadrži tri glavna aktivna sastojka, kao i ostale pomoćne tvari.

Aktivne komponente lijeka ascofen su:

  • paracetamol;
  • acetilsalicilna kiselina (aspirin);
  • kofein.
Uz to, tablete askofena mogu sadržavati:
  • krumpirov škrob;
  • kukuruzni škrob;
  • limunska kiselina;
  • stearinska kiselina;
  • kalcijev stearat;
  • povidon;
  • talk;
  • Vazelinsko ulje.
Dodatne komponente nemaju terapeutski ili profilaktički učinak, ali osiguravaju pohranu aktivnih komponenata i bržu apsorpciju u probavnom traktu nakon gutanja tablete.

Mehanizam djelovanja Askofena

Kao što je ranije spomenuto, učinak lijeka posljedica je aktivnih komponenata uključenih u njegov sastav..

Mehanizam djelovanja Askofena

Djelatna tvar

Mehanizam djelovanja

Acetilsalicilna kiselina (aspirin)

Protuupalno

Mehanizam djelovanja acetilsalicilne kiseline posljedica je suzbijanja upalnih procesa u tijelu. Činjenica je da se s razvojem upale (nakon infekcije, ozljede ili druge patologije) na mjestu oštećenja tkiva razvija upalna reakcija. Stanice imunološkog sustava premještaju se u žarište upale koje luče mnoge biološki aktivne tvari. Te tvari pokreću brojne biološke procese, što se izvana očituje edemom tkiva, povišenjem temperature u žarištu lezije i općenitim porastom tjelesne temperature, kao i bolnošću tkiva na mjestu upale. Blokirajući stvaranje biološki aktivnih tvari na mjestu upale, aspirin prekida opisani proces, uklanjajući simptome upalnog procesa.

Analgetik

Antipiretik

Paracetamol

Analgetik

Terapijski učinci paracetamola posljedica su inhibicije stvaranja biološki aktivnih tvari u središnjem živčanom sustavu. U tom smislu smanjuje se osjetljivost središnjeg živčanog sustava na bol. Uz to, utječući na termoregulacijski centar (smješten u mozgu), paracetamol smanjuje tjelesnu temperaturu. Analgetički učinci paracetamola i aspirina međusobno se nadopunjuju (pojačavaju).

Antipiretik

Kofein

Stimulirajući učinak

Povećavajući ekscitabilnost živčanih stanica središnjeg živčanog sustava, lijek ima umjereni psihostimulacijski učinak. Konkretno, stimulira se respiratorni centar (disanje postaje sve učestalije i dublje) i vazomotorni centar (krvni tlak raste, a puls raste).

Oblici oslobađanja i doze tableta Ascofen (Askofen-P, Askofen-extra)

Do danas je lijek Askofen dostupan samo u obliku tableta pod trgovačkim imenima Askofen-P i Askofen-extra. Ovi lijekovi sadrže iste djelatne tvari, samo se njihova doza razlikuje.

Oblici oslobađanja i doziranje Askofena

Naziv lijeka

Obrazac za puštanje

Doziranje aktivnih tvari

Askofen-P

Bijele ravne cilindrične tablete. Postoji rizik u sredini tablete. Tablete su hermetički pakirane u posebne blistere (po 10 komada u svakom). Prodaje se u kartonskim kutijama (po 1, 2 ili 3 blistera).

Askofen-ekstra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Acetilsalicilna kiselina - 200 mg.
  • Kofein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Acetilsalicilna kiselina - 300 mg.
  • Kofein - 50 mg.

Zbog veće doze aspirina, Askofen-ekstra ima izraženiji protuupalni učinak, a povećana doza kofeina pojačava stimulativni učinak lijeka na razini središnjeg živčanog i kardiovaskularnog sustava..

Analozi Askofena

Analozi lijeka mogu se razlikovati po kemijskom sastavu ili količini aktivnih tvari uključenih u lijek, ali imaju sličan terapeutski učinak. Mogu se koristiti u slučajevima kada je pacijentu kontraindicirano uzimanje bilo koje tvari koja je dio Askofena.

Analozi askofena su:

  • Excedrin - sadrži povećane doze paracetamola, aspirina i kofeina, uslijed čega su njegovi terapeutski učinci izraženiji.
  • Kofitsil - u svom je sastavu identičan lijeku Askofen-extra.
  • Akvacitramon - sadrži više acetilsalicilne kiseline i paracetamola, te stoga ima izraženiji analgetički, antipiretički i protuupalni učinak.
  • Citrapar - ima slabije (u odnosu na Askofen) terapijske učinke, što je posljedica niže doze aktivnih sastojaka.
  • Migrenol - u sastavu i terapijskim učincima sličan je lijeku Askofen-P.

Što je bolje - askofen ili citramon?

Upute za uporabu lijeka Askofen (indikacije, doziranje)

Indikacije za imenovanje ovog lijeka mogu biti upalni procesi i njihove manifestacije (temperatura, bol, edem tkiva), kao i bol upalne ili neupalne prirode različite lokalizacije. Askofen se može propisati kod bolova blagog do umjerenog intenziteta. U slučaju sindroma jake boli, lijek se preporučuje koristiti u kombinaciji s drugim (opojnim) sredstvima za ublažavanje boli.

Glavobolja

Mehanizam nastanka boli može se povezati s kršenjem propusnosti krvnih žila mozga i razvojem edema moždanog tkiva, prekomjernim rastezanjem moždanih ovojnica (bogatih živčanim završecima), kompresijom moždanih struktura (na primjer, s povećanjem intrakranijalnog tlaka), oštećenjem pojedinih živaca i tako dalje..

Mehanizam djelovanja Askofena na glavobolju je mješovit. Paracetamol, inhibirajući sintezu upalnih medijatora u središnjem živčanom sustavu, blokira stvaranje i provođenje bolnih živčanih impulsa, što značajno smanjuje intenzitet sindroma boli. Istodobno, aspirin inhibira same upalne procese u mozgu (ako ih ima). Istodobno, kofein pomaže proširiti krvne žile u mozgu i aktivirati protok krvi u njemu, što prati uklanjanje edema (također odgovoran za pojavu boli).

Migrena

Migrena je posebna vrsta mučne glavobolje koja, prema jednoj teoriji, proizlazi iz poremećaja regulacije tona krvnih žila u mozgu. Istodobno, zbog prekomjerne vazokonstrikcije, dostava krvi u moždana tkiva je poremećena, što dovodi do razvoja njenog edema i boli..

Prema modernim znanstvenim teorijama, djelotvornost askofena za migrene zaslužna je zbog kofeina koji je uključen u njegov sastav. Kofein širi krvne žile u mozgu, povećavajući tako protok krvi u moždinu i poboljšavajući mikrocirkulaciju u njoj. To je popraćeno normalizacijom metabolizma, uslijed čega bol prolazi. Istodobno, valja napomenuti da askofen ne pomaže svim pacijentima koji pate od migrene (za liječenje ove patologije razvijeni su posebni lijekovi koje propisuje neuropatolog nakon cjelovitog pregleda pacijenta i točne dijagnoze).

Zubobolja

Akutna zubobolja može se javiti i kod oštećenja samog zuba, i kod bolesti desni ili čeljusti. Bolesti zuba, popraćene oštećenjem njegove pulpe (živčani završeci i krvne žile smještene unutar zuba) mogu biti popraćene jakom, bolnom zuboboljom. U ovom slučaju, mehanizam nastanka boli povezan je s iritacijom živčanih završetaka zubne pulpe. Kroz njih se impulsi boli prenose u mozak, gdje ih pacijent doživljava kao bol. Također, osoba može osjetiti bol u zubu s različitim upalnim bolestima desni ili čeljusti (čak i ako sami zubi ostaju netaknuti), što je posljedica širenja upalnog procesa i edema zahvaćenih tkiva.

Inhibiranjem upalnih procesa u području pulpe zuba, desni ili čeljusti, kao i djelovanjem na razini središnjeg živčanog sustava, Askofen učinkovito uklanja zubobolju.

Neuralgija

Kod neuralgije oštećen je živac koji inervira određene dijelove tijela. U tom slučaju pacijent osjeća bol u zoni inervacije ovog živca (na primjer, u prsima ili leđima s interkostalnom neuralgijom, u licu s trigeminalnom neuralgijom i tako dalje), iako se ne opaža nikakav patološki proces u području boli.

Neuralgija može biti primarna ili sekundarna. Uzroci primarne neuralgije nisu precizno utvrđeni. Znanstvenici sugeriraju da se javlja zbog disfunkcije živčanih vlakana nakon bilo koje bolesti ili ozljede. Budući da se ne primjećuju upalni procesi, djelotvornost askofena u primarnoj neuralgiji je sumnjiva (oni ne uklanjaju bol ili blago smanjuju njezinu ozbiljnost, što može biti posljedica "placebo" učinka, odnosno autosugestije).

Sekundarna neuralgija razvija se u prisutnosti upalnih, neoplastičnih ili drugih procesa koji oštećuju živce na različitim područjima. Istodobno se na području oštećenja razvija edem tkiva, što dovodi do kompresije živčanih vlakana i pojave karakteristične boli. U ovom slučaju, uklanjajući edem i smanjujući ozbiljnost upale, Ascofen može učinkovito ukloniti sindrom boli..

Mialgija

Ovaj se izraz odnosi na bol u jednom ili više mišića koja se javlja kada je izložena raznim štetnim čimbenicima.

Uzroci mijalgije mogu biti:

  • ozljeda;
  • zarazna upala;
  • naprezanje mišića (popraćeno puknućem mišićnih vlakana);
  • prenaponski;
  • metabolički poremećaji (elektroliti);
  • druge upalne bolesti.
Sve ove patologije popraćene su razvojem upalnog procesa u oštećenom mišiću, što je uzrok boli. Djelujući na razini žarišta upale, aspirin, koji je dio Ascofena, smanjuje ozbiljnost upalnog procesa i uklanja edem tkiva. Istodobno, paracetamol, djelujući na razini središnjeg živčanog sustava, smanjuje ozbiljnost boli.

Bol u zglobovima

Toplina

Povećanje tjelesne temperature najčešće se događa kada u tijelo uđe strana infekcija (virus, bakterije, gljivice i tako dalje). Ovo je prirodna obrambena reakcija usmjerena na uništavanje uzročnika infekcije (mnogi patogeni mikroorganizmi umiru kad se temperatura okoline povisi). U ovom slučaju, mehanizam za povećanje tjelesne temperature posljedica je biološki aktivnih tvari koje se proizvode u žarištu upale, ulaze u mozak i aktiviraju takozvani centar termoregulacije.

Paracetamol (aktivna komponenta askofena), djelujući na razini središnjeg živčanog sustava, smanjuje aktivnost centra za termoregulaciju, pridonoseći time normalizaciji tjelesne temperature. Uz to, acetilsalicilna kiselina, inhibirajući upalne procese u raznim tkivima i organima, usporava stvaranje biološki aktivnih tvari koje stimuliraju središte termoregulacije, što također djeluje antipiretički.

Hoće li askofen pomoći kod menstruacije (kod bolova)?

Učinkovitost askofena za bolne menstruacije je niska, što je posljedica mehanizma nastanka sindroma boli.

Tijekom menstruacije odbija se unutarnji sloj sluznice maternice. Labavo tkivo izlučuje se zajedno s menstrualnom krvlju. Opisani proces popraćen je oslobađanjem u materničnom tkivu velike količine biološki aktivnih tvari - prostaglandina, koji uzrokuju kontrakciju krvnih žila, kao i kontrakciju mišićnog sloja maternice. To osigurava zaustavljanje krvarenja, ali može dovesti do kršenja mikrocirkulacije krvi u samoj maternici. Kršenje mikrocirkulacije, kao i jake kontrakcije maternice, mogu biti popraćene bolovima različitog intenziteta. Učinkovitost Ascofena u ovoj patologiji je ograničena, jer samo paracetamol, koji je dio lijeka, ima analgetički učinak koji djeluje na razini središnjeg živčanog sustava.

Istodobno, vrijedi napomenuti da razne upalne bolesti genitourinarnog sustava (maternice, jajnika, mokraćnog mjehura, rodnice i tako dalje) mogu biti uzrok bolnih razdoblja. U tom će slučaju askofen, inhibirajući ozbiljnost upalnih procesa, imati izražen analgetski učinak, a također će pomoći u suočavanju s drugim simptomima zaraznog i upalnog procesa (smanjit će temperaturu, ukloniti letargiju i poboljšati opću dobrobit pacijenta).

Je li Ascofen učinkovit kod osteohondroze?

Pružajući protuupalni učinak, askofen smanjuje edem tkiva u području zadavljenog živca, a također smanjuje osjetljivost na bol na razini središnjeg živčanog sustava, što osigurava uklanjanje ili slabljenje boli kod osteohondroze. Istodobno, vrijedi napomenuti da u naprednim slučajevima lijek prestaje pomagati, jer razvojne komplikacije osnovne bolesti dovode do nepovratnog oštećenja kralježničnih živaca..

Je li moguće piti Ascofen pod niskim tlakom (za povišenje tlaka)?

Askofen se može propisati kod niskog krvnog tlaka, popraćenog glavoboljom, vrućicom ili drugim znakovima upalnog procesa. U ovom će slučaju pozitivan učinak biti posljedica djelovanja kofeina koji je uključen u pripravak, što će povećati učestalost i snagu srčanih kontrakcija (odnosno poboljšati crpnu funkciju srca), a također će pridonijeti smanjenju perifernih krvnih žila i povišenju krvnog tlaka..

Ne preporučuje se uzimanje lijeka samo za povećanje krvnog tlaka, jer to može dovesti do razvoja neželjenih nuspojava.

Kako uzimati askofen (doziranje)?

Za odrasle bolesnike s terapijskom svrhom (kao analgetik i / ili antipiretik), askofen treba uzimati oralno, 1 - 2 tablete 2-3 puta dnevno, 10 - 15 minuta nakon jela. Tablete treba uzimati s velikom količinom (najmanje 100-200 ml) tople prokuhane vode ili mlijeka. To će smanjiti ozbiljnost štetnog učinka lijeka na želučanu sluznicu.

Razmak između dvije sljedeće doze trebao bi biti najmanje 4 - 6 sati. Ako je askofen propisan za snižavanje tjelesne temperature, može se koristiti najviše 3 dana. Ako nakon tri dana tjelesna temperatura ostane povišena, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom. Kao sredstvo za ublažavanje boli (pri normalnoj tjelesnoj temperaturi), lijek se može koristiti ne više od 5 dana.

Nuspojave lijeka Askofen

Nuspojave nakon uzimanja ovog lijeka mogu se povezati s individualnom netolerancijom na njegove sastavne dijelove, kao i s toksičnim učincima lijekova na tijelo. Također, uzrok razvoja komplikacija mogu biti kršenja doziranja i pravila za uzimanje lijeka..

Predoziranje askofenom

U slučaju predoziranja Ascofenom, glavni toksični učinci bit će zbog štetnog učinka paracetamola i acetilsalicilne kiseline na razini središnjeg živčanog sustava, gastrointestinalnog trakta, krvnog sustava i tako dalje..

Predoziranje askofenom može se očitovati:

  • jaki bolovi u želucu;
  • mučnina;
  • povraćanje (uključujući povraćanje krvi);
  • precizna krvarenja;
  • bljedilo kože i sluznica;
  • pojačano znojenje;
  • porast brzine otkucaja srca;
  • letargija;
  • pospanost;
  • letargija;
  • gubitak svijesti;
  • konvulzije;
  • kršenje disanja (do potpunog zaustavljanja);
  • porast, a zatim i pad krvnog tlaka.
Vrijedno je napomenuti da količina askofena potrebna za pojavu simptoma predoziranja ovisi o mnogim čimbenicima (o dobi pacijenta i njegovoj tjelesnoj težini, prisutnosti ili odsutnosti popratnih bolesti unutarnjih organa itd.). Međutim, ako je pacijent istodobno uzimao više od 3 do 4 tablete, trebali biste potražiti liječničku pomoć što je prije moguće..

Prva pomoć u slučaju predoziranja Ascofena uključuje:

  • Ispiranje želuca. Omogućuje vam uklanjanje lijekova koji se još nisu apsorbirali iz želuca, smanjujući time količinu aktivnih tvari koje ulaze u krv.
  • Prijem enterosorbenata. Ulazeći u želudac, enterosorbenti (na primjer, aktivni ugljen) vežu ostale tamo smještene lijekove, sprečavajući njihovu daljnju apsorpciju kroz sluznicu gastrointestinalnog trakta. Štoviše, oni imaju sposobnost uklanjanja toksina iz krvotoka, čime smanjuju ozbiljnost simptoma predoziranja. Zbog toga treba odmah nakon pranja želuca popiti nekoliko tableta aktivnog ugljena (1 tableta na 10 kg tjelesne težine).
Ako se stanje pacijenta pogorša, može biti hospitaliziran nekoliko dana radi promatranja i liječenja..

Kontraindikacije za uporabu Askofena

Veliki popis kontraindikacija posljedica je nekoliko aktivnih sastojaka koji čine Ascofen. Činjenica je da je kontraindikacija za uzimanje bilo koje sastavnice komponenta kontraindikacija za upotrebu cijelog lijeka. Zato prije početka liječenja morate pažljivo pročitati upute i osigurati da uzimanje ovog lijeka neće naštetiti zdravlju pacijenta..

Kontraindikacije za uzimanje Askofena su:

  • Alergija na sastavne komponente lijeka. Ako pacijent ima alergiju (preosjetljivost imunološkog sustava) na paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu, kofein ili dodatne tvari koje su dio Askofena, strogo mu je zabranjeno uzimanje ovog lijeka. Inače se može razviti ozbiljna alergijska reakcija koja ponekad prijeti životu pacijenta..
  • Akutni gastritis (upala sluznice želuca). Kao što je ranije spomenuto, askofen smanjuje zaštitna svojstva želučane sluznice, pridonoseći njenom oštećenju. Upotreba lijeka u slučaju pogoršanja upalnog procesa u želucu može povećati bol, kao i dovesti do razvoja komplikacija (razvoj čira, krvarenja i tako dalje).
  • Čir na želucu i / ili crijevima. Uzimanje protuupalnih lijekova za ove patologije (kao i za bilo koje druge upalne lezije gastrointestinalnog trakta - Crohnova bolest, ulcerozni kolitis i tako dalje) može dovesti do razvoja komplikacija.
  • Krvarenje iz gastrointestinalnog trakta. Uzrok krvarenja može biti čir, trauma, napredovanje upalnog procesa itd. Bez obzira na uzrok, uzimanje Ascofena dodatno će oštetiti sluznicu i krvne žile, stvarajući tako uvjete za nastavak krvarenja..
  • "Aspirin" bronhijalna astma. Bit ove patologije je da se pod utjecajem aspirina (ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova, kao i paracetamola), u respiratornom sustavu razvijaju patološke imunološke reakcije. To je popraćeno oticanjem nosne sluznice, začepljenjem nosa, povećanim lučenjem nosne sluzi i ozbiljnim sužavanjem bronha (dišnih putova). U tom slučaju pacijent može doživjeti napade astme koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć..
  • Poremećaji zgrušavanja krvi. Bolesti povezane s disfunkcijom trombocita (von Willebrandova bolest, trombocitopenična purpura, trombocitopenija itd.) I faktori zgrušavanja krvi (hemofilija) također su kontraindikacije za liječenje askofenom. Uzimanje ovog lijeka može pridonijeti razvoju krvarenja zubnog mesa, krvarenja u koži i sluznici, krvarenja u gastrointestinalnom traktu itd..
  • Nedostatak vitamina K. u tijelu. Vitamin K odgovoran je za sintezu čimbenika sustava zgrušavanja krvi u jetri. Njegovim nedostatkom postoji tendencija krvarenja, čiji se rizik povećava upotrebom nesteroidnih protuupalnih lijekova.
  • Teško zatajenje jetre. Kao što je gore spomenuto, u jetri se sintetiziraju mnogi čimbenici zgrušavanja krvi koji su odgovorni za zaustavljanje krvarenja. Kod zatajenja jetre, askofen treba propisati s oprezom, jer to može izazvati krvarenje u gastrointestinalnom traktu i u drugim organima. Štoviše, aktivne komponente ovog lijeka obično postaju bezopasne u jetri. Ako ne uspije pravilno, predoziranje Ascofenom može se brzo razviti, što može dovesti do drugih teških komplikacija..
  • Zatajenje bubrega Nusproizvodi nastali u tijelu nakon uzimanja lijeka izlučuju se zajedno s urinom kroz bubrege. Ako bubrezi ne rade ispravno, to može dovesti do simptoma predoziranja..
  • Teško zatajenje srca. Ascofenov kofein povećava krvni tlak i otkucaje srca, povećavajući time opterećenje srca. Kod zatajenja srca to može dovesti do razvoja komplikacija (do srčanog udara).
  • Nesanica. Kofein, koji je dio lijeka, stimulira središnji živčani sustav, što može uzrokovati poremećaje u procesu uspavljivanja ili česta noćna buđenja, a također smanjuje učinkovitost tableta za spavanje kod nesanice.
  • Mentalni poremećaji. Zbog stimulativnog učinka na središnji živčani sustav, lijek se ne preporučuje za mentalno oboljele osobe sklone anksioznim poremećajima (učinak kofeina može izazvati napade panike).
  • Glaukom. U glaukomu dolazi do povećanja očnog tlaka, što može biti popraćeno oštećenjem mrežnice i razvojem sljepoće. Ascofen pridonosi još većem porastu očnog tlaka, povećavajući time rizik od razvoja komplikacija glaukoma.
  • Prije nadolazećih kirurških operacija. Ako se tijekom operacije očekuju masovna krvarenja (na primjer, tijekom operacija na jetri, bubrezima itd.), Uzimanje Ascophene-a treba ograničiti nekoliko dana prije predložene operacije, jer to može pridonijeti krvarenju.

Je li askofen siguran tijekom trudnoće?

Zabranjeno je uzimanje lijeka tijekom trudnoće, jer to može prouzročiti oštećenje fetusa, oštećenje porođaja i razvoj komplikacija u postporođajnom razdoblju. Činjenica je da acetilsalicilna kiselina, koja je dio askofena, može prodrijeti iz majčina krvotoka u fetus. Ako se to dogodi u prvom tromjesečju trudnoće (kada se dogodi polaganje i formiranje većine unutarnjih organa), dijete može doživjeti razne intrauterine razvojne anomalije.

Ako uzimate ovaj lijek u trećem tromjesečju trudnoće, to može zakomplicirati porod. Činjenica je da aspirin inhibira sintezu biološki aktivnih tvari, koje normalno osiguravaju otvaranje vrata maternice, kontrakcije maternice tijekom porođaja i izbacivanje fetusa. Tijekom uzimanja askofena, može doći do slabosti u trudovima.

Uzimanje lijeka u drugom tromjesečju trudnoće neće na bilo koji način utjecati na plod, niti će zakomplicirati tijek poroda, uslijed čega se, ako je potrebno (prema strogim indikacijama koje određuje samo liječnik), može uzimati kratko vrijeme.

Je li Ascofen kompatibilan s dojenjem??

Može li se Ascofen davati djeci?

Je li moguće piti Ascofen s povišenim krvnim tlakom?

Može li se Ascofen kombinirati s alkoholom?

Ne preporučuje se uzimanje alkohola tijekom liječenja Askofenom, jer to može dovesti do razvoja komplikacija. Činjenica je da alkohol u malim dozama potiče aktivnost središnjeg živčanog sustava. Isti učinak ima i kofein, koji je dio askofena. Kao rezultat toga, pacijent može doživjeti mentalne poremećaje, može započeti napad epilepsije (ako pati od ove patologije), može se razviti nesanica itd..

Uz to, alkohol ima toksični učinak na stanice jetre. Paracetamol i acetilsalicilna kiselina imaju isti učinak. Istodobnom primjenom povećava se toksični učinak ovih tvari i alkohola, što može pridonijeti razvoju komplikacija (hepatitis, zatajenje jetre i tako dalje).

Cijena (trošak) askofena u ljekarnama različitih gradova Rusije

Askofen možete kupiti u gotovo bilo kojoj ljekarni. Trošak lijeka određuje se doziranjem aktivnih sastojaka koji čine njegov sastav, proizvođačem i drugim čimbenicima. Također, u različitim gradovima Rusije cijena lijeka može se značajno razlikovati, što je povezano s troškovima prijevoza i skladištenja lijeka..