Askofen-P

Migrena

Askofen-P: upute za uporabu i pregledi

Latinski naziv: Ascophenum-P

ATX kod: N02BA71

Aktivni sastojak: Acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol (Acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol)

Proizvođač: "Pharmstandard" JSC, Rusija

Opis i ažuriranje fotografije: 22.10.2018

Cijene u ljekarnama: od 22 rubalja.

Askofen-P je kombinirani lijek s analgetskim, antipiretičkim, protuupalnim, psihostimulirajućim učincima.

Oblik i sastav izdanja

Oblik doziranja Askofen-P - tablete: ravno-cilindrične, bijele ili bijele s ružičastom / kremastom nijansom, prihvatljivo je mramoriranje, s crtom i kosim dijelom, slabog mirisa ili bez mirisa (10 kom. U blisterima, u kartonskoj kutiji 1–3 ambalaža).

Aktivni sastojci u 1 tableti:

  • acetilsalicilna kiselina - 200 mg;
  • kofein - 40 mg;
  • paracetamol - 200 mg.

Pomoćne supstance u sastavu Askofena-P: krumpirov škrob, povidon, stearinska kiselina, talk, kalcijev stearat, VGM-30M tekuće parafinsko ulje, silikonska emulzija KE-10-12.

Farmakološka svojstva

Farmakodinamika

Askofen-P jedan je od kombiniranih analgetskih lijekova.

Mehanizam djelovanja posljedica je svojstava aktivnih tvari koje čine Askofen-P:

  • acetilsalicilna kiselina: djeluje protuupalno, antipiretično i analgetski, što je povezano s suzbijanjem COX-1 i COX-2 (ciklooksigenaze), koji reguliraju sintezu prostaglandina; inhibira agregaciju trombocita;
  • kofein: povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, pobuđuje vazomotorne / respiratorne centre, širi krvne žile mozga, bubrega, srca, koštanih mišića, smanjuje agregaciju trombocita; pomaže u povećanju tjelesnih i mentalnih performansi, smanjenju pospanosti i umora;
  • paracetamol: djeluje analgetski i antipiretički.

Indikacije za uporabu

Indikacija za Askofen-P je sindrom umjerene / blage boli u odraslih:

  • algodismenoreja;
  • torakalni radikularni sindrom, lumbago;
  • zubobolja i glavobolja;
  • migrena;
  • neuralgija;
  • mialgija;
  • artralgija.

Također, lijek je indiciran za djecu od 15 godina i odrasle s akutnim respiratornim i zarazno-upalnim bolestima kako bi se smanjila povišena tjelesna temperatura.

Kontraindikacije

  • pogoršanje erozivnih i ulcerativnih lezija gastrointestinalnog trakta;
  • gastrointestinalno krvarenje;
  • nedostatak vitamina K;
  • ozbiljno oštećenje funkcije bubrega / jetre;
  • astma izazvana unosom acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • hemoragična dijateza (trombocitopenija, hipoprotrombinemija, hemofilija, von Willebrandova bolest, telangiektazija, trombocitopenična purpura);
  • kirurške intervencije praćene krvarenjem;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • seciranje aneurizme aorte;
  • portalna hipertenzija;
  • glaukom;
  • poremećaj spavanja, hiperekscitabilnost, anksiozni poremećaji (panični poremećaj, agorafobija);
  • organske bolesti kardiovaskularnog sustava (akutni infarkt miokarda, teška ishemijska bolest srca, arterijska hipertenzija), česti ventrikularni prerani otkucaji, paroksizmalna tahikardija;
  • dob do 15 godina (kao antipiretik) ili 18 godina (kao analgetik);
  • I i III tromjesečje trudnoće, razdoblje laktacije;
  • individualna netolerancija na komponente lijeka, kao i na ksantine i druge nesteroidne protuupalne lijekove.

Relativno (bolesti / stanja u prisutnosti kojih imenovanje Askofena-P zahtijeva oprez):

  • hiperurikemija;
  • giht;
  • uratna nefrolitijaza;
  • ozbiljno zatajenje srca;
  • opterećena anamneza čira na želucu i / ili dvanaesniku;
  • II tromjesečje trudnoće.

Upute za uporabu Askofena-P: način i doziranje

Askofen-P se uzima oralno, po mogućnosti nakon jela, ispirući se mlijekom, vodom, alkalnom mineralnom vodom.

Obično se lijek propisuje 1-2 tablete 2-3 puta dnevno, u razmacima od najmanje 4 ili 6 sati (s normalnom ili oštećenom funkcijom bubrega / jetre).

Askofen-P namijenjen je kratkotrajnoj primjeni - 3 dana kao antipiretik ili 5 dana kao anestetik.

Promjena režima uzimanja lijeka moguća je samo u dogovoru s liječnikom.

Nuspojave

  • kardiovaskularni sustav: tahikardija, povišeni krvni tlak;
  • probavni sustav: gastralgija, anoreksija, povraćanje, mučnina, proljev, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, gastrointestinalna krvarenja, zatajenje bubrega / jetre;
  • alergijske reakcije: Quinckeov edem, osip na koži, bronhospazam.

Tijekom dugog tečaja mogu se razviti sljedeći poremećaji: hipokoagulacija, glavobolja, vrtoglavica, šum u ušima, oštećenje vida, smanjena agregacija trombocita, hemoragijski sindrom (uključujući krvarenje zubnog mesa, krvarenje iz nosa, purpura), oštećenje bubrega papilarnom nekrozom, gluhoća, sindrom Stevens - Johnson i / ili Lyell; u djece - Reyeov sindrom (očituje se u obliku metaboličke acidoze, poremećaja mentalnog i živčanog sustava, povraćanje, poremećaj funkcije jetre).

Predozirati

Glavni simptomi: tahikardija, znojenje, mučnina, bolovi u trbuhu, povraćanje, bljedilo kože. Laganu opijenost karakterizira pojava zujanja u ušima, jaka - anurija, pospanost, kolaps, bronhospazam, konvulzije, otežano disanje, krvarenje. Kako se opijenost pojačava, mogu se razviti progresivna paraliza disanja i razdvajanje oksidativne fosforilacije, što može uzrokovati respiratornu acidozu.

Terapija: ispiranje želuca, unos aktivnog ugljena.

U slučajevima kada postoji sumnja na trovanje, potrebna je liječnička pomoć.

posebne upute

Dugotrajnom primjenom Askofena-P potrebno je nadzirati perifernu krv i funkcionalno stanje jetre.

Acetilsalicilna kiselina, koja je dio lijeka kao aktivna komponenta, djeluje antitrombocitno, stoga, prije kirurške intervencije, liječnik mora biti upozoren na terapiju.

Niske doze acetilsalicilne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, što u nekim slučajevima može izazvati napad gihta.

Tijekom razdoblja terapije preporuča se prestati piti alkoholna pića, jer se u tom slučaju povećava rizik od gastrointestinalnih krvarenja.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

I i III tromjesečje trudnoće, kao i razdoblje laktacije kontraindikacija su za uzimanje Askofena-P.

Kada se koristi u prvom tromjesečju trudnoće, acetilsalicilna kiselina može dovesti do fetalnih malformacija u obliku cijepanja gornjeg nepca, u trećem tromjesečju - da pospješi inhibiciju porođaja, zatvaranje ductus arteriosus-a u fetusa, što uzrokuje hipertenziju u plućnoj cirkulaciji i hiperplaziju plućnih žila.

U slučajevima kada acetilsalicilnu kiselinu koriste dojilje, dijete ima povećani rizik od krvarenja (povezano s oštećenom funkcijom trombocita).

U II tromjesečju trudnoće, jedna doza lijeka dopuštena je u preporučenim dozama samo u slučajevima kada je očekivana korist veća od moguće štete.

Djetinjstvo

Zbog rizika od razvoja Reyevog sindroma, kontraindikacija za uzimanje Askofena-P je:

  • dob do 15 godina - kao antipiretik;
  • mlađa od 18 godina - kao sredstvo protiv bolova.

S oštećenom funkcijom bubrega

Prema uputama, Askofen-P nije propisan za ozbiljnu bubrežnu disfunkciju.

Za kršenja funkcije jetre

Čak i ako postoje indikacije, Askofen-P nije propisan za ozbiljna kršenja funkcije jetre.

Interakcije s lijekovima

Kombiniranom primjenom Askofena-P s nekim lijekovima / tvarima mogu se razviti sljedeći učinci:

  • spironolakton, furosemid, antihipertenzivi i lijekovi protiv gihta koji pospješuju izlučivanje mokraćne kiseline: smanjenje njihovog učinka;
  • steroidni hormoni, heparin, neizravni antikoagulanti, hipoglikemijska sredstva, rezerpin: pojačava njihovo djelovanje;
  • barbiturati, antiepileptički lijekovi, zidovudin, rifampicin, alkoholna pića: povećana vjerojatnost hepatotoksičnog učinka (kombinacija se ne preporučuje);
  • glukokortikosteroidi, derivati ​​sulfoniluree, metotreksat, narkotični analgetici i nesteroidni protuupalni lijekovi: povećane nuspojave;
  • ergotamin: ubrzava njegovo izlučivanje (zbog kofeina);
  • kloramfenikol: značajno povećanje vremena njegovog uklanjanja (zbog paracetamola);
  • metoklopramid: ubrzava apsorpciju paracetamola;
  • salicilamid i drugi stimulansi mikrosomske oksidacije: povećanje vjerojatnosti stvaranja toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na funkciju jetre;
  • antikoagulansi (derivati ​​dikumarina): pojačava njihovo djelovanje (ponovljenom primjenom paracetamola).

Analozi

Analozi Askofena-P su: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrin, Citrapar.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na temperaturi do 25 ° C. Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja - 3 godine.

Uvjeti izdavanja iz ljekarni

Dostupno bez recepta.

Recenzije o Askofen-P

Prema recenzijama, Askofen-P je pristupačan i učinkovit lijek koji ublažava glavobolju, uključujući migrenu, i pomaže u snižavanju temperature kod akutnih respiratornih bolesti i gripe. Također primjećuju pogodnost kupnje bez recepta..

Od nedostataka, oni obično ukazuju na prisutnost kontraindikacija za uzimanje lijeka, vjerojatnost nuspojava, kao i nadražujući učinak na želudac s povećanom kiselošću.

Cijena Askofena-P u ljekarnama

Približna cijena Askofena-P je (10 ili 20 tableta u pakiranju) 20-35 ili 40-80 rubalja.

Askofen-P ® (Ascophen-P) upute za uporabu

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet:

Proizvodi:

Kontakti za upite:

Aktivne tvari

Oblik doziranja

reg. Br: R N002552 / 01 od 17.03.08 - na neodređeno Datum preregistracije: 30.11.15
Askofen-P ®

Oblik oslobađanja, pakiranje i sastav lijeka Askofen-P ®

Tablete bijele ili bijele boje s kremastim ili ružičastim odsjajem, ravno-cilindrične, ukošene i zarezane, bez mirisa ili slabog mirisa; mramoriranje dopušteno.

1 kartica.
acetilsalicilna kiselina200 mg
paracetamol200 mg
kofein40 mg

Pomoćne supstance: krumpirov škrob, povidon (medicinski polivinilpirolidon niske molekularne težine), stearinska kiselina, talk, kalcijev stearat, silikonska emulzija CE-10-12, vazelinsko ulje VGM-30M.

10 komada. - konturirana ćelijska ambalaža (1) - kartonska pakiranja.
10 komada. - pakiranje konturnih ćelija (2) - kartonska pakiranja.
10 komada. - paketi s konturnim stanicama (3) - kartonski paketi.

farmakološki učinak

Kombinirani lijek, čije djelovanje određuju komponente koje čine njegov sastav.

Acetilsalicilna kiselina ima analgetički, antipiretički, protuupalni učinak povezan s suzbijanjem COX-1 i COX-2, koji reguliraju sintezu prostaglandina; inhibira agregaciju trombocita.

Paracetamol djeluje antipiretički, analgetski.

Kofein povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, pobuđuje respiratorni i vazomotorni centar, širi krvne žile koštanih mišića, mozga, srca, bubrega, smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, umor, povećava mentalne i tjelesne performanse.

Farmakokinetika

Indikacije lijeka Askofen-P ®

Umjereni ili blagi sindrom boli u odraslih:

  • glavobolja;
  • migrena;
  • zubobolja;
  • neuralgija;
  • torakalni radikularni sindrom, lumbago;
  • artralgija;
  • mialgija;
  • algodismenoreja.

Da biste smanjili temperaturu kod odraslih i djece starije od 15 godina:

  • s akutnim respiratornim infekcijama;
  • s zaraznim i upalnim bolestima.
Otvorite popis ICD-10 kodova
ICD-10 kodIndikacija
G43Migrena
G54Poremećaji korijena živca i pleksusa
G54.3Poremećaji prsnog korijena, na drugom mjestu nespomenuti
J06.9Akutna infekcija gornjih dišnih putova, nespecificirana
K08.8Ostale specificirane promjene na zubima i njihovim potpornim aparatima (uključujući zubobolju)
M25.5Bol u zglobovima
M54.1Radikulopatija
M54.3Išijas
M54.4Lumbago s išijasom
M79.1Mialgija
M79.2Nespecificirana neuralgija i neuritis
N94.4Primarna dismenoreja
N94,5Sekundarna dismenoreja
R50Groznica nepoznatog porijekla
R51Glavobolja
R52,0Oštra bol
R52.2Ostale trajne boli (kronične)

Režim doziranja

Lijek se uzima oralno nakon jela, 1-2 tablete. 2-3 puta dnevno Maksimalna dnevna doza je 6 tab. Razmak između doza lijeka trebao bi biti najmanje 4 sata. Da bi se smanjio nadražujući učinak na gastrointestinalni trakt, lijek treba uzimati nakon jela s vodom, mlijekom, alkalnom mineralnom vodom.

U slučaju oštećenja funkcije bubrega ili jetre, stanka između doza je najmanje 6 sati.

Lijek se ne smije uzimati dulje od 5 dana kada je propisan kao anestetik i dulje od 3 dana kao antipiretik. Ostale doze i režime doziranja određuje liječnik.

Nuspojava

Iz probavnog sustava: anoreksija, mučnina, povraćanje, gastralgija, proljev, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, gastrointestinalna krvarenja, zatajenje jetre i / ili bubrega.

Iz kardiovaskularnog sustava: povišen krvni tlak, tahikardija.

Alergijske reakcije: osip na koži, Quinckeov edem, bronhospazam.

Pri duljoj primjeni: vrtoglavica, glavobolja, poremećaji vida, zujanje u ušima, smanjena agregacija trombocita, hipokoagulacija, hemoragijski sindrom (uključujući epistaksu, krvarenje desni, purpura), oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom; gluhoća; Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom), Reyeov sindrom u djece (metabolička acidoza, poremećaji živčanog sustava i psihe, povraćanje, disfunkcija jetre).

Kontraindikacije za uporabu

  • preosjetljivost na komponente lijeka;
  • preosjetljivost na druge NSAIL, ksantine;
  • erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta u akutnoj fazi;
  • gastrointestinalno krvarenje;
  • ozbiljna bubrežna disfunkcija;
  • teška disfunkcija jetre;
  • astma inducirana uzimanjem acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • hemoragična dijateza (von Willebrandova bolest, hemofilija, telangiektazija, hipoprotrombinemija, trombocitopenija, trombocitopenična purpura);
  • seciranje aneurizme aorte;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • portalna hipertenzija;
  • nedostatak vitamina K;
  • hiperekscitabilnost, poremećaj spavanja, anksiozni poremećaji (agorafobija, panični poremećaj);
  • organske bolesti kardiovaskularnog sustava (akutni infarkt miokarda, teška bolest koronarnih arterija, arterijska hipertenzija), paroksizmalna tahikardija, česti ventrikularni prerani otkucaji;
  • glaukom;
  • kirurške intervencije praćene krvarenjem;
  • djeca mlađa od 15 godina.

Mjere opreza: hiperurikemija, uratna nefrolitijaza, giht, anamneza čira na želucu i / ili dvanaesniku, ozbiljno zatajenje srca.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Primjena je kontraindicirana u I i III tromjesečju trudnoće, u II tromjesečju trudnoće moguća je pojedinačna doza lijeka u preporučenim dozama samo ako očekivana korist za majku premašuje potencijalni rizik za plod.

Acetilsalicilna kiselina ima teratogeni učinak: kada se koristi u prvom tromjesečju trudnoće, dovodi do malformacije - cijepanja gornjeg nepca; u trećem tromjesečju - potiče inhibiciju porođaja (inhibicija sinteze prostaglandina), zatvaranje ductus arteriosusa u fetusu, što uzrokuje hiperplaziju plućnih žila i hipertenziju u plućnoj cirkulaciji.

Ako je potrebno, upotreba lijeka tijekom dojenja trebala bi zaustaviti dojenje. Acetilsalicilna kiselina izlučuje se u majčino mlijeko, što povećava rizik od krvarenja kod djeteta zbog poremećaja u radu trombocita.

Zahtjev za kršenje funkcije jetre

Upotreba lijeka kontraindicirana je u slučaju teške disfunkcije jetre, portalne hipertenzije.

Primjena za oštećenu bubrežnu funkciju

Primjena lijeka kontraindicirana je u slučaju ozbiljnog oštećenja bubrežne funkcije.

Lijek treba uzimati s oprezom u slučaju uratne nefrolitijaze.

Primjena u djece

posebne upute

Uz dulju uporabu lijeka potrebno je nadzirati perifernu krv i funkcionalno stanje jetre.

Budući da acetilsalicilna kiselina djeluje antitrombocitno, pacijent, ako treba na operaciju, mora unaprijed upozoriti liječnika na uzimanje lijeka.

Acetilsalicilna kiselina u malim dozama smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. To u nekim slučajevima može izazvati napad gihta..

Tijekom liječenja pacijent treba prestati piti alkohol (povećani rizik od gastrointestinalnog krvarenja).

Primjena u pedijatriji

Lijek se ne propisuje kao anestetik za djecu i adolescente mlađe od 18 godina, kao antipiretik - za djecu mlađu od 15 godina s ARVI zbog rizika od razvoja Reyevog sindroma (encefalopatija i akutna masna bolest jetre s akutnim razvojem zatajenja jetre).

Predozirati

Simptomi: mučnina, povraćanje, bolovi u želucu, znojenje, bljedilo kože, tahikardija. Uz blagu opijenost - zvoni u ušima; jaka opijenost - pospanost, kolaps, konvulzije, bronhospazam, otežano disanje, anurija, krvarenje. Kako se opijenost pojačava, progresivna respiratorna paraliza i razdvajanje oksidativne fosforilacije uzrokuje respiratornu acidozu.

Liječenje: ispiranje želuca, unos adsorbenata (aktivni ugljen). Ako se sumnja na trovanje, pacijent treba odmah potražiti liječničku pomoć..

Interakcije s lijekovima

Lijek pojačava učinak heparina, neizravnih antikoagulansa, rezerpina, steroidnih hormona i hipoglikemijskih sredstava.

Smanjuje učinkovitost spironolaktona, furosemida, antihipertenziva, lijekova protiv gihta koji pospješuju izlučivanje mokraćne kiseline.

Povećava nuspojave GCS-a, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-opojnih analgetika i NSAID-a.

Izbjegavajte kombiniranje lijeka s barbituratima, antiepileptičkim lijekovima, zidovudinom, rifampicinom i pićima koja sadrže etanol (povećava rizik od hepatotoksičnog djelovanja).

Pod utjecajem paracetamola, vrijeme eliminacije kloramfenikola povećava se 5 puta.

Kofein ubrzava apsorpciju ergotamina.

Salicilamid i drugi stimulatori mikrosomske oksidacije doprinose stvaranju toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na rad jetre.

Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola.

Kad se ponovno uzima, paracetamol može pojačati učinak antikoagulansa (derivati ​​dikumarina).

Uvjeti skladištenja lijeka Askofen-P ®

Lijek treba čuvati izvan dohvata djece na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C.

Askofen-P

Sastav Ascofen-P

Svaka tableta sadrži aktivne sastojke: paracetamol 200 mg, acetilsalicilna kiselina 200 mg, kofein 40 mg.

Pomoćne supstance: stearinska kiselina, povidon, krumpirov škrob, talk, kalcijev stearat, silikonska emulzija i tekući parafin.

Obrazac za puštanje

Askofen-P se proizvodi u obliku tableta svijetle sjene, ravno-cilindričnog oblika bez posebnog mirisa. U ljekarnama se lijek prodaje u pakiranjima od 10 komada.

farmakološki učinak

Lijek ima kombinirani učinak, kombinirajući nesteroidna protuupalna, analgetska, ne-opojna i psihostimulacijska djelovanja.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Kombinirani pripravak, čiju učinkovitost osiguravaju sastavni dijelovi.

Acetilsalicilna kiselina ima primjetan analgetski, antipiretički i protuupalni učinak, inhibira agregaciju trombocita.

Paracetamol također djeluje antipiretički i analgetski.

Kofein pomaže povećati refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, potiče respiratorne i vazomotorne funkcije, širi krvne žile, mišiće, srce, mozak, bubrege i smanjuje agregaciju trombocita. Uz to, uzimanje kofeina pomaže u smanjenju pospanosti i umora, poboljšanju performansi itd..

Kao rezultat uzimanja, apsorbira se gotovo 90% lijeka. U tom se slučaju maksimalna koncentracija tvari u serumu postiže u različito vrijeme: paracetamol - unutar sat vremena, kofein - 2,5 sata, acetilsalicilna kiselina - 1-2 sata.

Gotovo 80% kiseline aktivnih tvari izlučuje se iz tijela uz pomoć bubrega..

Indikacije za uporabu Askofena-P

  • sindrom boli umjerenog stupnja različitih etiologija, na primjer: glavobolja ili zubobolja, migrena, neuralgija, mialgija, artralgija i tako dalje;
  • grozničava stanja uzrokovana prehladama i reumatskim bolestima.

Askofen-P tijekom trudnoće

Valja napomenuti da se ovaj lijek ne preporučuje tijekom trudnoće, posebno u I i III tromjesečju. Dopuštena je jednokratna primjena lijeka u 2. tromjesečju trudnoće, ali ako se točno utvrdi da to neće naštetiti plodu.

Kao što znate, uzimanje lijeka u prvom tromjesečju može prouzročiti malformacije fetusa u obliku cijepanja gornjeg nepca, uzrokovane teratogenim učinkom acetilsalicilne kiseline.

U trećem tromjesečju ostaje vjerojatnost inhibicije porođaja, zatvaranje ductus arteriosusa u nerođene bebe, što uzrokuje hiperplaziju žila u plućima i hipertenziju u krvnim žilama.

Kontraindikacije za uporabu

  • netolerancija na lijek ili njegove komponente;
  • razne lezije gastrointestinalnog trakta;
  • poremećaji u radu jetre ili bubrega;
  • odstupanja u aktivnosti dišnog sustava, na primjer, kod astme;
  • seciranje aneurizme aorte;
  • neki poremećaji živčanog i kardiovaskularnog sustava;
  • dob mlađa od 15 godina;
  • dojenje, trudnoća i tako dalje.

Nuspojave

Tijekom liječenja ovim lijekom mogu nastati razni problemi u radu gastrointestinalnog trakta u obliku: anoreksije, mučnine, povraćanja, gastralgije, proljeva, erozivnih i ulcerativnih lezija, krvarenja. Također je moguć razvoj: zatajenja jetre ili bubrega, tahikardije i povišenog krvnog tlaka.

Dugotrajna primjena lijeka uzrokuje: vrtoglavicu, zujanje u ušima, glavobolju, hipokoagulaciju, razne neželjene sindrome i disfunkciju jetre.

Askofen tablete, upute za primjenu (način i doziranje)

Kao što uputa za uporabu Askofena-P pokazuje, ove tablete propisane su za uzimanje nakon obroka 2-3 puta dnevno u količini od 1-2 komada. U tom slučaju, maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 6 komada, a stanka treba biti kraća od 4 sata.

S obzirom na indikacije za uporabu Askofena, morate uzeti u obzir neke značajke recepcije:

  • tablete je bolje piti s mlijekom, običnom toplom ili mineralnom vodom;
  • bolesnici s oštećenom funkcijom bubrega ili jetre trebaju povećati interval između uzimanja lijeka - sa 6 sati.

Uz to, tijek anestetičke terapije ne smije biti duži od 5 dana, a liječenje vrućice ne smije biti duže od 3 dana. U ostalim slučajevima trajanje liječenja i doziranje određuje liječnik..

Predozirati

U slučaju predoziranja, može se pojaviti:

  • mučnina, povraćanje, bol u probavnom traktu;
  • znojenje, bljedilo kože;
  • tahikardija;
  • zujanje u ušima;
  • pospanost, kolaps, konvulzivno stanje;
  • bronhospazam, problemi s disanjem i tako dalje.

Ako postoji sumnja na trovanje, tada morate hitno pozvati liječnika. Obično se žrtva opere želucem i propisani su adsorbenti.

Interakcija

Istodobno liječenje Askofenom-P dovodi do pojačanog djelovanja heparina, rezerpina, neizravnih antikoagulansa, steroidnih hormona i nekih hipoglikemijskih sredstava. Također je vjerojatno da će smanjiti učinkovitost furosemida, spironolaktona, antihipertenziva i lijekova protiv gihta koji pomažu u uklanjanju mokraćne kiseline iz tijela.

Zabilježen je porast nuspojava glukokortikosteroida, metotreksata, derivata sulfoniluree, kao i nesteroidnih protuupalnih lijekova i ne-opojnih analgetika.

Ne preporučuje se kombinirati ovaj lijek s barbituratima, antiepileptičkim lijekovima, zidovudinom, rifampicinom i pićima koja sadrže alkohol, jer vjerojatnost razvoja hepatotoksičnog učinka ostaje.

Učinak paracetamola povećava razdoblje eliminacije kloramfenikola za gotovo 5 puta. Što se tiče kofeina, on pomaže ubrzati apsorpciju ergotamina.

Kombinirana terapija sa salicilamidom i drugim stimulatorima mikrosomske oksidacije potiče proizvodnju toksičnih metabolita paracetamola, koji negativno utječu na rad jetre.

Istodobni prijem s metoklopramidom pojačava apsorpciju paracetamola. Ponovljena uporaba može povećati učinak antikoagulansa.

posebne upute

Dugotrajno liječenje ovim lijekom zahtijeva praćenje rada periferne krvi i jetre.

Acetilsalicilna kiselina djeluje antiagregatno, zbog toga bi pacijenti trebali odmah upozoriti liječnike prije nego što se podvrgnu operaciji da uzimaju ovaj lijek. Niske doze acetilsalicilne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, što često izaziva napad gihta.

Uvjeti prodaje

Ove se tablete izdaju bez recepta..

Uvjeti skladištenja

Lijek se mora čuvati na dovoljno suhom i tamnom mjestu na temperaturama do 25 ° C.

Askofen-P ® (Ascophenum-P ®)

Djelatna tvar:

Sadržaj

  • Sastav
  • farmakološki učinak
  • Farmakodinamika
  • Indikacije lijeka Askofen-P
  • Kontraindikacije
  • Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  • Nuspojave
  • Interakcija
  • Način primjene i doziranje
  • Predozirati
  • posebne upute
  • Obrazac za puštanje
  • Proizvođač
  • Uvjeti izdavanja iz ljekarni
  • Uvjeti skladištenja lijeka Askofen-P
  • Rok trajanja lijeka Askofen-P
  • Cijene u ljekarnama
  • Recenzije

Farmakološka skupina

  • Analgetički ne-opojni lijek (nesteroidni protuupalni lijek + analgetički ne-opojni lijek + psihostimulans) [NSAIL - Derivati ​​salicilne kiseline u kombinaciji]

Nosološka klasifikacija (ICD-10)

  • G43 Migrena
  • K13.7 Ostali i nespecificirani poremećaji usne sluznice
  • M25.5 Bolovi u zglobovima
  • M79.1 Mijalgija
  • M79.2 Neuralgija i neuritis, nespecificirano
  • N94.6 Dismenoreja, nespecificirana
  • R50 Groznica nepoznatog porijekla
  • R51 Glavobolja
  • R52.2 Ostala trajna bol

Sastav

Tablete1 kartica.
aktivne tvari:
acetilsalicilna kiselina200 mg
paracetamol200 mg
kofein40 mg
pomoćne tvari: krumpirov škrob; povidon (PVP s niskomolekularnom medicinom); stearinska kiselina; talk; kalcijev stearat; silikonska emulzija KE-10-12; Vazelinsko ulje VGM-30M

Opis oblika doziranja

Tablete su bijele ili bijele s kremastim ili ružičastim odsjajem, ravno cilindrične, ukošene i zarezane, bez mirisa ili slabog mirisa. Mramoriranje je dopušteno.

farmakološki učinak

Farmakodinamika

Askofen-P je kombinirani lijek, čije djelovanje određuju komponente koje čine njegov sastav.

Acetilsalicilna kiselina ima analgetsko, antipiretičko, protuupalno djelovanje povezano s suzbijanjem COX-1 i -2, koji reguliraju sintezu PG; inhibira agregaciju trombocita.

Kofein povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, pobuđuje respiratorni i vazomotorni centar, širi krvne žile koštanih mišića, mozga, srca, bubrega, smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, umor, povećava mentalne i tjelesne performanse.

Paracetamol djeluje antipiretički, analgetski.

Indikacije lijeka Askofen-P ®

umjereni ili blagi sindrom boli (glavobolja, zubobolja, neuralgija, mijalgija, radikularni sindrom prsnog koša, lumbago, artralgija, algomenoreja, migrena) kod odraslih;

smanjenje povišene tjelesne temperature, kod prehlade i drugih zaraznih i upalnih bolesti u odraslih i djece starijih od 15 godina.

Kontraindikacije

preosjetljivost na acetilsalicilnu kiselinu ili druge NSAR ili ksantine;

preosjetljivost na druge komponente lijeka;

erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi), gastrointestinalna krvarenja;

teška disfunkcija jetre ili bubrega;

astma inducirana uzimanjem acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;

hemoragična dijateza (von Willebrandova bolest, hemofilija, telangiektazija, hipoprotrombinemija, trombocitopenija, trombocitopenična purpura);

seciranje aneurizme aorte;

portalna hipertenzija, nedostatak vitamina K;

hiperekscitabilnost, poremećaj spavanja, anksiozni poremećaji (agorafobija, panični poremećaj);

organske bolesti CVS-a (akutni infarkt miokarda, teška ishemijska bolest srca, arterijska hipertenzija), paroksizmalna tahikardija, česti ventrikularni prerani otkucaji;

kirurške intervencije praćene krvarenjem;

djeca mlađa od 15 godina.

S oprezom: hiperurikemija, uratna nefrolitijaza, giht, čir na želucu i / ili dvanaesniku (u anamnezi), ozbiljno zatajenje srca.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Kontraindicirana je za uporabu tijekom trudnoće u I i III tromjesečju, u II tromjesečju trudnoće moguća je pojedinačna doza lijeka u preporučenim dozama samo ako očekivana korist za majku ne prelazi potencijalni rizik za plod.

Ako je potrebno, upotreba lijeka tijekom laktacije treba zaustaviti dojenje.

Nuspojave

Anoreksija, mučnina, povraćanje, gastralgija, proljev, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, gastrointestinalna krvarenja, zatajenje jetre i / ili bubrega, povišeni krvni tlak, tahikardija.

Alergijske reakcije: osip na koži, Quinckeov edem, bronhospazam.

Pri duljoj primjeni - vrtoglavica, glavobolja, oštećenje vida, zujanje u ušima, smanjena agregacija trombocita, hipokoagulacija, hemoragijski sindrom (epistaksa, krvarenje desni, purpura, itd.), Oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom; gluhoća; Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom), Reyeov sindrom u djece (poremećaji metaboličke acidoze živčanog sustava i psihe, povraćanje, disfunkcija jetre).

Interakcija

Jača djelovanje heparina, neizravnih antikoagulansa, rezerpina, steroidnih hormona i hipoglikemijskih sredstava. Smanjuje učinkovitost spironolaktona, furosemida, antihipertenziva, lijekova protiv gihta koji pospješuju izlučivanje mokraćne kiseline.

Pojačava nuspojave GCS-a, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-opojnih analgetika i NSAID-a.

Izbjegavajte kombinaciju lijeka s barbituratima, antiepilepticima, zidovudinom, rifampicinom i alkoholnim pićima (povećava rizik od hepatotoksičnog djelovanja).

Pod utjecajem paracetamola, vrijeme eliminacije kloramfenikola povećava se 5 puta.

Kofein ubrzava apsorpciju ergotamina.

Salicilamid i drugi stimulansi mikrosomske oksidacije doprinose stvaranju toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na rad jetre.

Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. Kad se ponovno uzima, paracetamol može pojačati učinak antikoagulansa (derivati ​​dikumarina).

Način primjene i doziranje

Unutra, nakon jela. 1-2 tablice. 2-3 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 6 tableta. Pauza između doza lijeka trebala bi biti najmanje 4 sata.

Da bi se smanjio nadražujući učinak na gastrointestinalni trakt, lijek treba uzimati nakon jela s vodom, mlijekom, alkalnom mineralnom vodom.

U slučaju oštećenja bubrežne ili jetrene funkcije, stanka između doza je najmanje 6 sati.

Lijek se ne smije uzimati dulje od 5 dana kada je propisan kao anestetik i dulje od 3 dana kao antipiretik. Ostale doze i režime određuje liječnik..

Predozirati

Simptomi: mučnina, povraćanje, bolovi u želucu, znojenje, bljedilo kože, tahikardija. Uz blagu opijenost - zvoni u ušima; jaka opijenost - pospanost, kolaps, konvulzije, bronhospazam, otežano disanje, anurija, krvarenje. Kako se opijenost pojačava, progresivna paraliza disanja i razdvajanje oksidativne fosforilacije uzrokuju respiratornu acidozu. Ako sumnjate na trovanje, morate odmah potražiti liječničku pomoć..

Liječenje: ispiranje želuca, imenovanje adsorbenata (aktivni ugljen).

posebne upute

Uz dulju uporabu lijeka potrebno je nadzirati perifernu krv i funkcionalno stanje jetre. Budući da acetilsalicilna kiselina djeluje antitrombocitno, pacijent, ako treba na operaciju, mora unaprijed upozoriti liječnika na uzimanje lijeka.

Acetilsalicilna kiselina u malim dozama smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. To u nekim slučajevima može izazvati napad gihta..

Tijekom liječenja trebali biste prestati piti alkoholna pića (povećani rizik od gastrointestinalnog krvarenja).

Acetilsalicilna kiselina ima teratogeni učinak: kada se koristi u prvom tromjesečju trudnoće, dovodi do malformacija - cijepanja gornjeg nepca; u III. tromjesečju - uzrokuje inhibiciju porođaja (inhibicija sinteze PG), zatvaranje duktus arteriosusa u fetusu, što uzrokuje hiperplaziju plućnih žila i hipertenziju u žilama plućne cirkulacije.

Acetilsalicilna kiselina izlučuje se u majčino mlijeko, što povećava rizik od krvarenja kod djeteta zbog poremećaja u radu trombocita.

Lijek se ne propisuje kao anestetik osobama mlađim od 18 godina, kao antipiretik - djeci mlađoj od 15 godina s akutnim respiratornim bolestima uzrokovanim virusnim infekcijama zbog rizika od razvoja Reyevog sindroma (encefalopatija i akutna masna bolest jetre s akutnim razvojem zatajenja jetre).

Obrazac za puštanje

Tablete. 10 tab. u konturnoj ćelijskoj ili staničnoj ambalaži 1, 2 ili 3 konturne ćelijske ambalaže za upotrebu u kartonskom pakiranju. Oblikovana stanična ili nećelijska ambalaža stavljaju se u skupnu ambalažu.

Proizvođač

JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Rusija, Kursk, ul. 2. agregat, 1a / 18.

Tel./fax: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Vlasnik odobrenja za stavljanje lijeka u promet koji prihvaća potraživanja potrošača OTCPharm PJSC, Rusija, 123317, Moskva, st. Testovskaja, 10.

Tel.: (800) 775-98-19; faks: (495) 221-18-02.

Askofen (askofen-P, askofen-ekstra). Sastav, oblici izdavanja, analozi. Upute za uporabu, indikacije, kontraindikacije. Nuspojave prilikom uzimanja Askofena. Cijene i pregledi lijeka

Web mjesto pruža osnovne informacije samo u informativne svrhe. Dijagnostika i liječenje bolesti mora se provoditi pod nadzorom stručnjaka. Svi lijekovi imaju kontraindikacije. Potrebna je specijalistička konzultacija!

Kakva droga - Askofen?

Sastav askofena

Ascofen je dostupan samo u obliku tableta. Svaka tableta sadrži tri glavna aktivna sastojka, kao i ostale pomoćne tvari.

Aktivne komponente lijeka ascofen su:

  • paracetamol;
  • acetilsalicilna kiselina (aspirin);
  • kofein.
Uz to, tablete askofena mogu sadržavati:
  • krumpirov škrob;
  • kukuruzni škrob;
  • limunska kiselina;
  • stearinska kiselina;
  • kalcijev stearat;
  • povidon;
  • talk;
  • Vazelinsko ulje.
Dodatne komponente nemaju terapeutski ili profilaktički učinak, ali osiguravaju pohranu aktivnih komponenata i bržu apsorpciju u probavnom traktu nakon gutanja tablete.

Mehanizam djelovanja Askofena

Kao što je ranije spomenuto, učinak lijeka posljedica je aktivnih komponenata uključenih u njegov sastav..

Mehanizam djelovanja Askofena

Djelatna tvar

Mehanizam djelovanja

Acetilsalicilna kiselina (aspirin)

Protuupalno

Mehanizam djelovanja acetilsalicilne kiseline posljedica je suzbijanja upalnih procesa u tijelu. Činjenica je da se s razvojem upale (nakon infekcije, ozljede ili druge patologije) na mjestu oštećenja tkiva razvija upalna reakcija. Stanice imunološkog sustava premještaju se u žarište upale koje luče mnoge biološki aktivne tvari. Te tvari pokreću brojne biološke procese, što se izvana očituje edemom tkiva, povišenjem temperature u žarištu lezije i općenitim porastom tjelesne temperature, kao i bolnošću tkiva na mjestu upale. Blokirajući stvaranje biološki aktivnih tvari na mjestu upale, aspirin prekida opisani proces, uklanjajući simptome upalnog procesa.

Analgetik

Antipiretik

Paracetamol

Analgetik

Terapijski učinci paracetamola posljedica su inhibicije stvaranja biološki aktivnih tvari u središnjem živčanom sustavu. U tom smislu smanjuje se osjetljivost središnjeg živčanog sustava na bol. Uz to, utječući na termoregulacijski centar (smješten u mozgu), paracetamol smanjuje tjelesnu temperaturu. Analgetički učinci paracetamola i aspirina međusobno se nadopunjuju (pojačavaju).

Antipiretik

Kofein

Stimulirajući učinak

Povećavajući ekscitabilnost živčanih stanica središnjeg živčanog sustava, lijek ima umjereni psihostimulacijski učinak. Konkretno, stimulira se respiratorni centar (disanje postaje sve učestalije i dublje) i vazomotorni centar (krvni tlak raste, a puls raste).

Oblici oslobađanja i doze tableta Ascofen (Askofen-P, Askofen-extra)

Do danas je lijek Askofen dostupan samo u obliku tableta pod trgovačkim imenima Askofen-P i Askofen-extra. Ovi lijekovi sadrže iste djelatne tvari, samo se njihova doza razlikuje.

Oblici oslobađanja i doziranje Askofena

Naziv lijeka

Obrazac za puštanje

Doziranje aktivnih tvari

Askofen-P

Bijele ravne cilindrične tablete. Postoji rizik u sredini tablete. Tablete su hermetički pakirane u posebne blistere (po 10 komada u svakom). Prodaje se u kartonskim kutijama (po 1, 2 ili 3 blistera).

Askofen-ekstra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Acetilsalicilna kiselina - 200 mg.
  • Kofein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Acetilsalicilna kiselina - 300 mg.
  • Kofein - 50 mg.

Zbog veće doze aspirina, Askofen-ekstra ima izraženiji protuupalni učinak, a povećana doza kofeina pojačava stimulativni učinak lijeka na razini središnjeg živčanog i kardiovaskularnog sustava..

Analozi Askofena

Analozi lijeka mogu se razlikovati po kemijskom sastavu ili količini aktivnih tvari uključenih u lijek, ali imaju sličan terapeutski učinak. Mogu se koristiti u slučajevima kada je pacijentu kontraindicirano uzimanje bilo koje tvari koja je dio Askofena.

Analozi askofena su:

  • Excedrin - sadrži povećane doze paracetamola, aspirina i kofeina, uslijed čega su njegovi terapeutski učinci izraženiji.
  • Kofitsil - u svom je sastavu identičan lijeku Askofen-extra.
  • Akvacitramon - sadrži više acetilsalicilne kiseline i paracetamola, te stoga ima izraženiji analgetički, antipiretički i protuupalni učinak.
  • Citrapar - ima slabije (u odnosu na Askofen) terapijske učinke, što je posljedica niže doze aktivnih sastojaka.
  • Migrenol - u sastavu i terapijskim učincima sličan je lijeku Askofen-P.

Što je bolje - askofen ili citramon?

Upute za uporabu lijeka Askofen (indikacije, doziranje)

Indikacije za imenovanje ovog lijeka mogu biti upalni procesi i njihove manifestacije (temperatura, bol, edem tkiva), kao i bol upalne ili neupalne prirode različite lokalizacije. Askofen se može propisati kod bolova blagog do umjerenog intenziteta. U slučaju sindroma jake boli, lijek se preporučuje koristiti u kombinaciji s drugim (opojnim) sredstvima za ublažavanje boli.

Glavobolja

Mehanizam nastanka boli može se povezati s kršenjem propusnosti krvnih žila mozga i razvojem edema moždanog tkiva, prekomjernim rastezanjem moždanih ovojnica (bogatih živčanim završecima), kompresijom moždanih struktura (na primjer, s povećanjem intrakranijalnog tlaka), oštećenjem pojedinih živaca i tako dalje..

Mehanizam djelovanja Askofena na glavobolju je mješovit. Paracetamol, inhibirajući sintezu upalnih medijatora u središnjem živčanom sustavu, blokira stvaranje i provođenje bolnih živčanih impulsa, što značajno smanjuje intenzitet sindroma boli. Istodobno, aspirin inhibira same upalne procese u mozgu (ako ih ima). Istodobno, kofein pomaže proširiti krvne žile u mozgu i aktivirati protok krvi u njemu, što prati uklanjanje edema (također odgovoran za pojavu boli).

Migrena

Migrena je posebna vrsta mučne glavobolje koja, prema jednoj teoriji, proizlazi iz poremećaja regulacije tona krvnih žila u mozgu. Istodobno, zbog prekomjerne vazokonstrikcije, dostava krvi u moždana tkiva je poremećena, što dovodi do razvoja njenog edema i boli..

Prema modernim znanstvenim teorijama, djelotvornost askofena za migrene zaslužna je zbog kofeina koji je uključen u njegov sastav. Kofein širi krvne žile u mozgu, povećavajući tako protok krvi u moždinu i poboljšavajući mikrocirkulaciju u njoj. To je popraćeno normalizacijom metabolizma, uslijed čega bol prolazi. Istodobno, valja napomenuti da askofen ne pomaže svim pacijentima koji pate od migrene (za liječenje ove patologije razvijeni su posebni lijekovi koje propisuje neuropatolog nakon cjelovitog pregleda pacijenta i točne dijagnoze).

Zubobolja

Akutna zubobolja može se javiti i kod oštećenja samog zuba, i kod bolesti desni ili čeljusti. Bolesti zuba, popraćene oštećenjem njegove pulpe (živčani završeci i krvne žile smještene unutar zuba) mogu biti popraćene jakom, bolnom zuboboljom. U ovom slučaju, mehanizam nastanka boli povezan je s iritacijom živčanih završetaka zubne pulpe. Kroz njih se impulsi boli prenose u mozak, gdje ih pacijent doživljava kao bol. Također, osoba može osjetiti bol u zubu s različitim upalnim bolestima desni ili čeljusti (čak i ako sami zubi ostaju netaknuti), što je posljedica širenja upalnog procesa i edema zahvaćenih tkiva.

Inhibiranjem upalnih procesa u području pulpe zuba, desni ili čeljusti, kao i djelovanjem na razini središnjeg živčanog sustava, Askofen učinkovito uklanja zubobolju.

Neuralgija

Kod neuralgije oštećen je živac koji inervira određene dijelove tijela. U tom slučaju pacijent osjeća bol u zoni inervacije ovog živca (na primjer, u prsima ili leđima s interkostalnom neuralgijom, u licu s trigeminalnom neuralgijom i tako dalje), iako se ne opaža nikakav patološki proces u području boli.

Neuralgija može biti primarna ili sekundarna. Uzroci primarne neuralgije nisu precizno utvrđeni. Znanstvenici sugeriraju da se javlja zbog disfunkcije živčanih vlakana nakon bilo koje bolesti ili ozljede. Budući da se ne primjećuju upalni procesi, djelotvornost askofena u primarnoj neuralgiji je sumnjiva (oni ne uklanjaju bol ili blago smanjuju njezinu ozbiljnost, što može biti posljedica "placebo" učinka, odnosno autosugestije).

Sekundarna neuralgija razvija se u prisutnosti upalnih, neoplastičnih ili drugih procesa koji oštećuju živce na različitim područjima. Istodobno se na području oštećenja razvija edem tkiva, što dovodi do kompresije živčanih vlakana i pojave karakteristične boli. U ovom slučaju, uklanjajući edem i smanjujući ozbiljnost upale, Ascofen može učinkovito ukloniti sindrom boli..

Mialgija

Ovaj se izraz odnosi na bol u jednom ili više mišića koja se javlja kada je izložena raznim štetnim čimbenicima.

Uzroci mijalgije mogu biti:

  • ozljeda;
  • zarazna upala;
  • naprezanje mišića (popraćeno puknućem mišićnih vlakana);
  • prenaponski;
  • metabolički poremećaji (elektroliti);
  • druge upalne bolesti.
Sve ove patologije popraćene su razvojem upalnog procesa u oštećenom mišiću, što je uzrok boli. Djelujući na razini žarišta upale, aspirin, koji je dio Ascofena, smanjuje ozbiljnost upalnog procesa i uklanja edem tkiva. Istodobno, paracetamol, djelujući na razini središnjeg živčanog sustava, smanjuje ozbiljnost boli.

Bol u zglobovima

Toplina

Povećanje tjelesne temperature najčešće se događa kada u tijelo uđe strana infekcija (virus, bakterije, gljivice i tako dalje). Ovo je prirodna obrambena reakcija usmjerena na uništavanje uzročnika infekcije (mnogi patogeni mikroorganizmi umiru kad se temperatura okoline povisi). U ovom slučaju, mehanizam za povećanje tjelesne temperature posljedica je biološki aktivnih tvari koje se proizvode u žarištu upale, ulaze u mozak i aktiviraju takozvani centar termoregulacije.

Paracetamol (aktivna komponenta askofena), djelujući na razini središnjeg živčanog sustava, smanjuje aktivnost centra za termoregulaciju, pridonoseći time normalizaciji tjelesne temperature. Uz to, acetilsalicilna kiselina, inhibirajući upalne procese u raznim tkivima i organima, usporava stvaranje biološki aktivnih tvari koje stimuliraju središte termoregulacije, što također djeluje antipiretički.

Hoće li askofen pomoći kod menstruacije (kod bolova)?

Učinkovitost askofena za bolne menstruacije je niska, što je posljedica mehanizma nastanka sindroma boli.

Tijekom menstruacije odbija se unutarnji sloj sluznice maternice. Labavo tkivo izlučuje se zajedno s menstrualnom krvlju. Opisani proces popraćen je oslobađanjem u materničnom tkivu velike količine biološki aktivnih tvari - prostaglandina, koji uzrokuju kontrakciju krvnih žila, kao i kontrakciju mišićnog sloja maternice. To osigurava zaustavljanje krvarenja, ali može dovesti do kršenja mikrocirkulacije krvi u samoj maternici. Kršenje mikrocirkulacije, kao i jake kontrakcije maternice, mogu biti popraćene bolovima različitog intenziteta. Učinkovitost Ascofena u ovoj patologiji je ograničena, jer samo paracetamol, koji je dio lijeka, ima analgetički učinak koji djeluje na razini središnjeg živčanog sustava.

Istodobno, vrijedi napomenuti da razne upalne bolesti genitourinarnog sustava (maternice, jajnika, mokraćnog mjehura, rodnice i tako dalje) mogu biti uzrok bolnih razdoblja. U tom će slučaju askofen, inhibirajući ozbiljnost upalnih procesa, imati izražen analgetski učinak, a također će pomoći u suočavanju s drugim simptomima zaraznog i upalnog procesa (smanjit će temperaturu, ukloniti letargiju i poboljšati opću dobrobit pacijenta).

Je li Ascofen učinkovit kod osteohondroze?

Pružajući protuupalni učinak, askofen smanjuje edem tkiva u području zadavljenog živca, a također smanjuje osjetljivost na bol na razini središnjeg živčanog sustava, što osigurava uklanjanje ili slabljenje boli kod osteohondroze. Istodobno, vrijedi napomenuti da u naprednim slučajevima lijek prestaje pomagati, jer razvojne komplikacije osnovne bolesti dovode do nepovratnog oštećenja kralježničnih živaca..

Je li moguće piti Ascofen pod niskim tlakom (za povišenje tlaka)?

Askofen se može propisati kod niskog krvnog tlaka, popraćenog glavoboljom, vrućicom ili drugim znakovima upalnog procesa. U ovom će slučaju pozitivan učinak biti posljedica djelovanja kofeina koji je uključen u pripravak, što će povećati učestalost i snagu srčanih kontrakcija (odnosno poboljšati crpnu funkciju srca), a također će pridonijeti smanjenju perifernih krvnih žila i povišenju krvnog tlaka..

Ne preporučuje se uzimanje lijeka samo za povećanje krvnog tlaka, jer to može dovesti do razvoja neželjenih nuspojava.

Kako uzimati askofen (doziranje)?

Za odrasle bolesnike s terapijskom svrhom (kao analgetik i / ili antipiretik), askofen treba uzimati oralno, 1 - 2 tablete 2-3 puta dnevno, 10 - 15 minuta nakon jela. Tablete treba uzimati s velikom količinom (najmanje 100-200 ml) tople prokuhane vode ili mlijeka. To će smanjiti ozbiljnost štetnog učinka lijeka na želučanu sluznicu.

Razmak između dvije sljedeće doze trebao bi biti najmanje 4 - 6 sati. Ako je askofen propisan za snižavanje tjelesne temperature, može se koristiti najviše 3 dana. Ako nakon tri dana tjelesna temperatura ostane povišena, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom. Kao sredstvo za ublažavanje boli (pri normalnoj tjelesnoj temperaturi), lijek se može koristiti ne više od 5 dana.

Nuspojave lijeka Askofen

Nuspojave nakon uzimanja ovog lijeka mogu se povezati s individualnom netolerancijom na njegove sastavne dijelove, kao i s toksičnim učincima lijekova na tijelo. Također, uzrok razvoja komplikacija mogu biti kršenja doziranja i pravila za uzimanje lijeka..

Predoziranje askofenom

U slučaju predoziranja Ascofenom, glavni toksični učinci bit će zbog štetnog učinka paracetamola i acetilsalicilne kiseline na razini središnjeg živčanog sustava, gastrointestinalnog trakta, krvnog sustava i tako dalje..

Predoziranje askofenom može se očitovati:

  • jaki bolovi u želucu;
  • mučnina;
  • povraćanje (uključujući povraćanje krvi);
  • precizna krvarenja;
  • bljedilo kože i sluznica;
  • pojačano znojenje;
  • porast brzine otkucaja srca;
  • letargija;
  • pospanost;
  • letargija;
  • gubitak svijesti;
  • konvulzije;
  • kršenje disanja (do potpunog zaustavljanja);
  • porast, a zatim i pad krvnog tlaka.
Vrijedno je napomenuti da količina askofena potrebna za pojavu simptoma predoziranja ovisi o mnogim čimbenicima (o dobi pacijenta i njegovoj tjelesnoj težini, prisutnosti ili odsutnosti popratnih bolesti unutarnjih organa itd.). Međutim, ako je pacijent istodobno uzimao više od 3 do 4 tablete, trebali biste potražiti liječničku pomoć što je prije moguće..

Prva pomoć u slučaju predoziranja Ascofena uključuje:

  • Ispiranje želuca. Omogućuje vam uklanjanje lijekova koji se još nisu apsorbirali iz želuca, smanjujući time količinu aktivnih tvari koje ulaze u krv.
  • Prijem enterosorbenata. Ulazeći u želudac, enterosorbenti (na primjer, aktivni ugljen) vežu ostale tamo smještene lijekove, sprečavajući njihovu daljnju apsorpciju kroz sluznicu gastrointestinalnog trakta. Štoviše, oni imaju sposobnost uklanjanja toksina iz krvotoka, čime smanjuju ozbiljnost simptoma predoziranja. Zbog toga treba odmah nakon pranja želuca popiti nekoliko tableta aktivnog ugljena (1 tableta na 10 kg tjelesne težine).
Ako se stanje pacijenta pogorša, može biti hospitaliziran nekoliko dana radi promatranja i liječenja..

Kontraindikacije za uporabu Askofena

Veliki popis kontraindikacija posljedica je nekoliko aktivnih sastojaka koji čine Ascofen. Činjenica je da je kontraindikacija za uzimanje bilo koje sastavnice komponenta kontraindikacija za upotrebu cijelog lijeka. Zato prije početka liječenja morate pažljivo pročitati upute i osigurati da uzimanje ovog lijeka neće naštetiti zdravlju pacijenta..

Kontraindikacije za uzimanje Askofena su:

  • Alergija na sastavne komponente lijeka. Ako pacijent ima alergiju (preosjetljivost imunološkog sustava) na paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu, kofein ili dodatne tvari koje su dio Askofena, strogo mu je zabranjeno uzimanje ovog lijeka. Inače se može razviti ozbiljna alergijska reakcija koja ponekad prijeti životu pacijenta..
  • Akutni gastritis (upala sluznice želuca). Kao što je ranije spomenuto, askofen smanjuje zaštitna svojstva želučane sluznice, pridonoseći njenom oštećenju. Upotreba lijeka u slučaju pogoršanja upalnog procesa u želucu može povećati bol, kao i dovesti do razvoja komplikacija (razvoj čira, krvarenja i tako dalje).
  • Čir na želucu i / ili crijevima. Uzimanje protuupalnih lijekova za ove patologije (kao i za bilo koje druge upalne lezije gastrointestinalnog trakta - Crohnova bolest, ulcerozni kolitis i tako dalje) može dovesti do razvoja komplikacija.
  • Krvarenje iz gastrointestinalnog trakta. Uzrok krvarenja može biti čir, trauma, napredovanje upalnog procesa itd. Bez obzira na uzrok, uzimanje Ascofena dodatno će oštetiti sluznicu i krvne žile, stvarajući tako uvjete za nastavak krvarenja..
  • "Aspirin" bronhijalna astma. Bit ove patologije je da se pod utjecajem aspirina (ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova, kao i paracetamola), u respiratornom sustavu razvijaju patološke imunološke reakcije. To je popraćeno oticanjem nosne sluznice, začepljenjem nosa, povećanim lučenjem nosne sluzi i ozbiljnim sužavanjem bronha (dišnih putova). U tom slučaju pacijent može doživjeti napade astme koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć..
  • Poremećaji zgrušavanja krvi. Bolesti povezane s disfunkcijom trombocita (von Willebrandova bolest, trombocitopenična purpura, trombocitopenija itd.) I faktori zgrušavanja krvi (hemofilija) također su kontraindikacije za liječenje askofenom. Uzimanje ovog lijeka može pridonijeti razvoju krvarenja zubnog mesa, krvarenja u koži i sluznici, krvarenja u gastrointestinalnom traktu itd..
  • Nedostatak vitamina K. u tijelu. Vitamin K odgovoran je za sintezu čimbenika sustava zgrušavanja krvi u jetri. Njegovim nedostatkom postoji tendencija krvarenja, čiji se rizik povećava upotrebom nesteroidnih protuupalnih lijekova.
  • Teško zatajenje jetre. Kao što je gore spomenuto, u jetri se sintetiziraju mnogi čimbenici zgrušavanja krvi koji su odgovorni za zaustavljanje krvarenja. Kod zatajenja jetre, askofen treba propisati s oprezom, jer to može izazvati krvarenje u gastrointestinalnom traktu i u drugim organima. Štoviše, aktivne komponente ovog lijeka obično postaju bezopasne u jetri. Ako ne uspije pravilno, predoziranje Ascofenom može se brzo razviti, što može dovesti do drugih teških komplikacija..
  • Zatajenje bubrega Nusproizvodi nastali u tijelu nakon uzimanja lijeka izlučuju se zajedno s urinom kroz bubrege. Ako bubrezi ne rade ispravno, to može dovesti do simptoma predoziranja..
  • Teško zatajenje srca. Ascofenov kofein povećava krvni tlak i otkucaje srca, povećavajući time opterećenje srca. Kod zatajenja srca to može dovesti do razvoja komplikacija (do srčanog udara).
  • Nesanica. Kofein, koji je dio lijeka, stimulira središnji živčani sustav, što može uzrokovati poremećaje u procesu uspavljivanja ili česta noćna buđenja, a također smanjuje učinkovitost tableta za spavanje kod nesanice.
  • Mentalni poremećaji. Zbog stimulativnog učinka na središnji živčani sustav, lijek se ne preporučuje za mentalno oboljele osobe sklone anksioznim poremećajima (učinak kofeina može izazvati napade panike).
  • Glaukom. U glaukomu dolazi do povećanja očnog tlaka, što može biti popraćeno oštećenjem mrežnice i razvojem sljepoće. Ascofen pridonosi još većem porastu očnog tlaka, povećavajući time rizik od razvoja komplikacija glaukoma.
  • Prije nadolazećih kirurških operacija. Ako se tijekom operacije očekuju masovna krvarenja (na primjer, tijekom operacija na jetri, bubrezima itd.), Uzimanje Ascophene-a treba ograničiti nekoliko dana prije predložene operacije, jer to može pridonijeti krvarenju.

Je li askofen siguran tijekom trudnoće?

Zabranjeno je uzimanje lijeka tijekom trudnoće, jer to može prouzročiti oštećenje fetusa, oštećenje porođaja i razvoj komplikacija u postporođajnom razdoblju. Činjenica je da acetilsalicilna kiselina, koja je dio askofena, može prodrijeti iz majčina krvotoka u fetus. Ako se to dogodi u prvom tromjesečju trudnoće (kada se dogodi polaganje i formiranje većine unutarnjih organa), dijete može doživjeti razne intrauterine razvojne anomalije.

Ako uzimate ovaj lijek u trećem tromjesečju trudnoće, to može zakomplicirati porod. Činjenica je da aspirin inhibira sintezu biološki aktivnih tvari, koje normalno osiguravaju otvaranje vrata maternice, kontrakcije maternice tijekom porođaja i izbacivanje fetusa. Tijekom uzimanja askofena, može doći do slabosti u trudovima.

Uzimanje lijeka u drugom tromjesečju trudnoće neće na bilo koji način utjecati na plod, niti će zakomplicirati tijek poroda, uslijed čega se, ako je potrebno (prema strogim indikacijama koje određuje samo liječnik), može uzimati kratko vrijeme.

Je li Ascofen kompatibilan s dojenjem??

Može li se Ascofen davati djeci?

Je li moguće piti Ascofen s povišenim krvnim tlakom?

Može li se Ascofen kombinirati s alkoholom?

Ne preporučuje se uzimanje alkohola tijekom liječenja Askofenom, jer to može dovesti do razvoja komplikacija. Činjenica je da alkohol u malim dozama potiče aktivnost središnjeg živčanog sustava. Isti učinak ima i kofein, koji je dio askofena. Kao rezultat toga, pacijent može doživjeti mentalne poremećaje, može započeti napad epilepsije (ako pati od ove patologije), može se razviti nesanica itd..

Uz to, alkohol ima toksični učinak na stanice jetre. Paracetamol i acetilsalicilna kiselina imaju isti učinak. Istodobnom primjenom povećava se toksični učinak ovih tvari i alkohola, što može pridonijeti razvoju komplikacija (hepatitis, zatajenje jetre i tako dalje).

Cijena (trošak) askofena u ljekarnama različitih gradova Rusije

Askofen možete kupiti u gotovo bilo kojoj ljekarni. Trošak lijeka određuje se doziranjem aktivnih sastojaka koji čine njegov sastav, proizvođačem i drugim čimbenicima. Također, u različitim gradovima Rusije cijena lijeka može se značajno razlikovati, što je povezano s troškovima prijevoza i skladištenja lijeka..