Liječenje migrene: popis lijekova za migrenu i glavobolju

Moždani udar

Migrena je nasljedna bolest u kojoj su žile mozga preosjetljive i upaljene pod utjecajem nepovoljnih vanjskih i / ili unutarnjih čimbenika. Napadi migrene praćeni su jakom boli, fotofobijom i mučninom. U mozgu nema trajnih degenerativnih promjena, vazodilatacija i upala nastaju samo tijekom napada, a zatim prestaju.

Migrena ne predstavlja opasnost za zdravlje, štoviše, ljudi koji pate od nje duže zadržavaju bistrinu uma i dobro pamćenje. Ali tijekom bolnih napada, ne želim razmišljati o pozitivnim aspektima bolesti. Kako razumjeti imate li doista migrene ili su glavobolje druge prirode?

Evo što trebate znati o migrenama:

Napadi obično imaju četiri stupnja: prodrom, auru, sam bol i razdoblje nakon normale;

Prodrom je anksioznost i slutnja napada, aura je vidni, taktilni, njušni i govorni poremećaji prije napada, bolovi migrene su uvijek vrlo jaki, pulsirajući i lokalizirani u određenom dijelu glave, a postnormalno razdoblje je osjećaj slabosti nakon napada;

Ponekad postoji migrena bez aure, ali njezino odsustvo ne uklanja dijagnozu;

Teški napadi migrene mogu biti praćeni povraćanjem, vrtoglavicom, dvostrukim vidom i zamračenjem očiju, pa čak i paralizom udova. Ponavljane bolovi u trbuhu i povraćanje nepoznate etiologije u djece također mogu biti manifestacija migrene..

U djevojčica se migrena prvi put očituje u dobi od 13 do 23 godine, često je njezin dolazak povezan s prvim rođenjem. Mladići pate od ove bolesti puno rjeđe, ali počinju patiti ranije - od 8-10 godina i teško je predvidjeti kada će napadi završiti. Migrena se dijagnosticira u samo 6% cjelokupne muške populacije. Među ženama pati svaka peta, ali gotovo sve migrene se povlače nakon menopauze.

Nemoguće je u potpunosti izliječiti migrenu, kao ni objasniti njezine uzroke ili spriječiti razvoj. Ali bolest se može i treba uzeti pod kontrolu. U idealnom slučaju, ne biste trebali imati više od dva napada mjesečno, a oni ne bi trebali trajati više od dva sata. Onima koji su se navikli dva-tri dana grčiti u bolovima i trčati na zahod, takve se riječi čine nedostižnim snom. Ali nemojte žuriti s očajanjem. Pokušat ćemo vas naučiti živjeti na takav način da vas ne kontrolira migrena, već vi..

Da biste svoju migrenu stavili pod kontrolu, morate:

Izračunajte provokativne čimbenike i pažljivo ih izbjegavajte;

Razumjeti raznolikost lijekova protiv bolova, odabrati pravi lijek i pravilno ga uzimati za brzo ublažavanje boli;

Učinite sve što je moguće kako biste smanjili učestalost napada.

Sada ćemo detaljno analizirati svaku od ove tri točke..

Okidači migrene: suočiti se s neprijateljem

Migrena sama po sebi nije glavobolja, već samo povećana osjetljivost mozga. Da bi bol započela, potrebni su provocirajući čimbenici koji se nazivaju okidači migrene. Osoba može imati jedan ili više od ovih okidača, a ponekad se napadaji događaju samo iz određene njihove kombinacije..

Što to znači: ako nema razloga, onda neće biti napadaja? Sasvim točno, ali teško se potpuno izolirati od okidača - oni su doslovno svugdje. Netko je imao više sreće - njihova migrena pobjeđuje samo u pozadini stresa, dok netko pati od bilo kakvog pada atmosferskog tlaka.

Ne žurite s donošenjem zaključaka, pokušajte voditi "dnevnik migrene" mjesec dana. Nacrtajte proračunsku tablicu, označite datume na vrhu i zapišite sve moguće okidače sa strane. Ako vam se dogodi napadaj, stavite plus točke u stupac nasuprot provocirajućim čimbenicima koji su se dogodili tog određenog dana. Na primjer: pio - plus, nije se dovoljno naspavao - plus, padala je kiša - plus, svađao se s nekim - plus i tako dalje. Ova mini studija jasno će pokazati koji okidači (ili kombinacije okidača) u vama pokreću napade migrene..

A da biste vam pomogli uočiti neprijatelje, evo popisa svih mogućih unutarnjih i vanjskih okidača migrene:

Alkohol. Prije svega, trebali biste se čuvati crnog vina i šampanjca. Bilo koji alkohol širi krvne žile i izaziva migrenu, ali crno vino sadrži i flavonoide, a šampanjac sadrži mjehuriće ugljičnog dioksida, tako da je vazodilatacijski učinak ovih jakih napitaka najizraženiji;

Hrana. Ovdje su na prvom mjestu proizvodi koji sadrže tiramin - dimljeno meso, plavi sir, pivo. Rijeđe citrusi, banane i čokolada djeluju kao okidači. U posljednje vrijeme postoje dokazi da napade migrene može izazvati sveprisutni mononatrijev glutamat, dodatak hrani koji poboljšava okus većine gotove hrane. Što se tiče kofeina, njegova je uloga u pokretanju mehanizma migrene kontroverzna. S jedne strane, kava i jaki čaj stežu krvne žile, a s druge strane, redovita konzumacija kofeina izaziva ovisnost. I oštro odbijanje od toga povlači za sobom neželjene promjene u vaskularnom tonu i, kao rezultat, napad migrene;

Dijeta. Zapravo nije toliko važno što jedete koliko koliko redovno to radite. Duga pauza između obroka izaziva kritičan pad razine glukoze u krvi. A tko je u našem tijelu najslađi? Naravno, mozak. A ako je sklon migrenama, neće vam se propustiti osvetiti zbog štrajka glađu napadom nesnosne boli. Sjetite se samo marende svaka 3-4 sata;

Alergija. Pojedinačna netolerancija na hranu, lijekove ili vanjske čimbenike (prašina, pelud) izravno je povezana s učestalošću napadaja migrene. Ovu činjenicu potvrdila je medicinska studija tijekom koje je skupina bolesnika tri mjeseca bila izolirana od svih alergena koje je imala. U apsolutno svih ispitanika učestalost napada smanjila se, a bol je postala manje intenzivna i dugotrajna;

Tekućina. Svatko, posebno oboljeli od migrene, treba popiti 1,5 litre čiste vode dnevno. To će omogućiti da se biokemijske reakcije u tijelu odvijaju ispravno, a otpad tih reakcija neće se nakupljati u tkivima i krvnim žilama. Ako ste uključeni u sport ili naporan fizički posao, razmislite o sve većoj potrebi vašeg tijela za čistom vodom. Ne u čaju, kavi ili soku, već u običnoj vodi;

Lijekovi. Lijekovi s vazodilatacijskim učinkom (na primjer, nitroglicerin, Curantil itd.) Gotovo će sigurno pokrenuti mehanizam migrene i izazvati napad, zato pažljivo pročitajte napomene svim lijekovima prije nego što ih uzmete;

Spavati. Odrasla osoba treba spavati 6 do 8 sati dnevno, ni manje ni više. Pretpostavimo da ste promijenili mjesto rada i da umjesto uobičajenih 8 sati sada spavate samo 5. Prilagođavanje takvom rasporedu sigurno će biti popraćeno napadima migrene. Isto se može dogoditi i osobi koja je otišla na odmor i odlučila spavati do podneva - vrlo je vjerojatno da će vaš sybarism rezultirati užasnom glavoboljom;

Emocionalni stres. Teško je zamisliti svakodnevni život bez stresa, ali možete naučiti kako se pravilno opustiti i vratiti mentalnu ravnotežu. To je posebno važno za ljude s migrenom. Tijekom samog stresa, kada je tijelo usredotočeno, neće biti napada - preteći će vas nekoliko sati kasnije, ili sljedeći dan. Stoga, nakon živčanog šoka ili sukoba, učinite sve da otjerate negativnost i oslobodite se napetosti;

Sport i aktivnosti na otvorenom. Cijeli dan u vrtu, prvi fitnes trening, duga kupovina - i sad ste već kolabirali napadom migrene. Poznata slika, zar ne? Ako se u životu malo krećete, ne žurite se opterećivati, već ako se, naprotiv, redovito bavite sportom, nastavite u istom duhu i nikad naglo usporavajte;

Vrijeme. Padovi zračnog tlaka nisu najpopularniji pokretači migrene - ti čimbenici utječu samo na osobe s nestabilnim krvnim tlakom. Međutim, jedno ne ometa drugo i vjerojatno je da ste hipertenzivac koji pati od migrene;

Okoliš. Napad mogu izazvati i drugi vanjski čimbenici: dugi glasni zvuk (gradilište, proizvodna radionica, rock koncert, nogometna utakmica), jak miris (parfem, boja, lak, otapalo), prljav zrak (zadimljena ili prašnjava soba);

Hormoni. Evo odgovora na pitanje zašto migrena tako "voli" nježni spol. Tijekom života u tijelu svake žene pod utjecajem spolnih hormona događaju se ozbiljne promjene: djevojčica sazrijeva, menstruira, zatrudni, rađa, hrani se i gubi plodnost. I hormoni djeluju u svakoj fazi. Nije ni čudo da gotovo sve žene s migrenom doživljavaju ozbiljne napade uoči razdoblja, u postpartalnom razdoblju i tijekom menopauze..

Kako se riješiti glavobolje?

Pa, napokon smo došli do najvažnijeg, vi kažete i u mislima nabrojite sva pitanja koja su vas dovela do ove stranice:

Trebam li uzimati lijekove protiv bolova za liječenje migrene??

Koliko često to možete učiniti?

I kako se riješiti mučnine?

Jesu li tablete protiv glavobolje štetne??

Po čemu se međusobno razlikuju, osim po cijeni?

Kada uzimati lijek: tijekom aure, nakon pojave boli ili kada više nije moguće tolerirati?

Ili možda popiti tabletu za svaki slučaj, na prvu slutnju napada?

Riješimo sve po redu. Počnimo s cjelovitim popisom svih lijekova za migrenu i glavobolju, s naznakom njihovog stvarnog sastava. Možda će za vas biti veliko iznenađenje da vam ljekarna može naplatiti iznos koji se razlikuje za 10 ili više puta za istu tvar. Jednako je važno naučiti razlikovati tablete prikladne za liječenje migrene od potpuno neprikladnih, a također procijeniti ozbiljnost mogućih nuspojava.

Jednostavna sredstva za ublažavanje boli

Službena medicina takve lijekove naziva kraticom NSAID - nesteroidni protuupalni lijekovi, odnosno ublažavanje upale bez pomoći hormona. U nastavku donosimo detaljan popis ovih lijekova, pa čak i ako u njemu ne pronađete naziv svojih tableta, pročitajte njihov sastav - zasigurno postoje potpuno poznati pojmovi..

Apsolutno svi NSAIL ublažavaju glavobolju zaustavljanjem upale u krvožilnim zidovima. Drugim riječima, ti lijekovi uklanjaju sam uzrok boli, što je vrlo dobro. Međutim, neke tablete sadrže dodatne komponente koje imaju sedativni ili antispazmodični učinak. Koliko je to važno u liječenju migrene, detaljno ćemo razgovarati.

I prvo, podijelimo sve lijekove za glavobolju u dvije velike skupine:

Jednokomponentni analgetici

Jednostavni jednosmjerni analgetici uključuju acetilsalicilnu kiselinu, ibuprofen, acetaminofen, naproksen, ketorolak, ksefokam, lornoksikam i diklofenak.

Do danas su u Rusiji registrirani sljedeći lijekovi:

Acetilsalicilna kiselina (Aspirin, Upsarin). Za liječenje migrene relevantna je doza od 500 mg ili više, najbolja opcija je popiti dvije tablete od 500 mg odjednom. Šumeće tablete su puno bolje jer se brže apsorbiraju, što je vrlo važno u uvjetima mučnine. U ljekarnama možete pronaći takozvani srčani aspirin (Thrombo ACC, Aspirin kardio), koji je propisan u profilaktičke svrhe kod bolesnika s prijetnjom moždanog i srčanog udara, jer acetilsalicilna kiselina smanjuje zgrušavanje krvi. Budite oprezni: takav aspirin apsolutno nije prikladan za liječenje migrene, ima premalo doziranja;

Acetaminofen (Paracetamol). Nekad smo o paracetamolu razmišljali kao o lijeku za vrućicu kod djece. Sam po sebi je siguran, ali ne i vrlo učinkovit, pa su višekomponentni analgetici s dodatkom paracetamola prikladniji za liječenje migrene. Čisti acetaminofen također se prodaje pod imenima Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ibuprofen (Nurofen 200 mg; Nurofen forte 400 mg; Mig 200; Mig 400; Brufen; Advil). Djeluje analgetički, antipiretički i protuupalno. Pacijenti dobro podnose, brzo ublažava glavobolju. S migrenom se propisuje u dozi od 500 mg;

Metamizol natrij (Analgin 500 mg; Baralgin 500 mg). Popis nismo započeli s ovim najbolje ocijenjenim analgetikom, jer je tako jako diskreditiran tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Redoviti unos natrijevog metamizola negativno utječe na sastav krvi, rad jetre i bubrega. U cijelom civiliziranom svijetu već dugo se ne proizvodi čista tvar u dozi od 500 mg, već se u sastav višekomponentnih anestetičkih lijekova dodaje samo 100-250 mg. U Rusiji se još uvijek proizvodi peni Analgin s konjskom dozom metamizola, koji dobro ublažava glavobolju migrene, ali redovitim uzimanjem nanosi nepopravljivu štetu zdravlju;

Naproxen (Naproxen 250 mg, Nalgezin 275 mg, Nalgezin forte 550 mg). Za liječenje migrene koristi se neovisno u dozi od 500-750 mg i kao dio kombiniranih pripravaka za glavobolju. Također se često koristi u borbi protiv ponavljajućih bolova u žena;

Diklofenak (Voltaren) je protuupalno sredstvo koje se s uspjehom koristi za bolove u leđima i zglobovima. Postoje brojna trgovačka imena za diklofenak, a Voltaren je možda najpoznatiji od njih. Za ublažavanje akutnih glavobolja i liječenje migrene koristite tablete diklofenaka ili Voltaren u prahu;

Ketorolac (Ketanov, 10 mg);

Lornoksikam (Ksefokam, Ksefokam rapid). Ketanov i Ksefokam najmoćniji su analgetici s kojima čak možete otkloniti pulsirajuću zubobolju ili grčeve iz jetrene kolike. Oba lijeka aktivno se koriste u liječenju migrene, i to ne samo u tabletama, već i u injekcijama..

Višekomponentni analgetici

Sastav takvih sredstava za ublažavanje boli može sadržavati jedan ili više glavnih aktivnih sastojaka (na primjer metamizol natrij i paracetamol), kao i jednu ili dvije dodatne tvari (na primjer kodein, kofein ili fenobarbital).

Poznato je da kofein djeluje vazokonstriktorski, što je vrlo važno za migrene. Kodein i fenobarbital smiruju živčani sustav i smanjuju podražljivost moždane kore. U prošlosti se fenobarbital koristio u visokim dozama za liječenje epilepsije, a ta je praksa omogućavala izlaganje njegovih ozbiljnih nuspojava i registraciju učinka ovisnosti. Imajte na umu da kodein i fenobarbital stvaraju ovisnost, što znači da tablete s takvim dodacima nisu prikladne za redovno liječenje migrene..

Nabrojimo najpopularnije kombinirane lijekove za glavobolju:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofein 30 mg + acetilsalicilna kiselina 240 mg). Askofen ima isti sastav. Ovi su lijekovi prikladni za liječenje migrene u bolesnika koji nemaju problema s povišenim krvnim tlakom i vaskularnim grčevima. Da biste zaustavili napad, morate piti najmanje 2 tablete odjednom;

Migrenol, Panadol ekstra (paracetamol 500 mg + kofein 65 mg). Evo živopisnog primjera izvlačenja novca od neukih ljudi koji pate od divljih glavobolja. Dolaze u ljekarnu, gdje im se uslužno nudi poseban lijek za migrenu, koji se zove Migrenol, i, naravno, košta nekoliko stotina. U stvari, i Migrenol i Panadol extra su papirnati blister od deset rubalja paracetamola i šalica kave. A za migrene, ti lijekovi pomažu lošije od Citramona (također, usput rečeno, deset rubalja);

Pentalgin. Pod ovim zaštitnim znakom prodaju se 4 lijeka, malo se razlikujući u sastavu i namjeni. Prva tri pogodna su za ublažavanje boli tijekom rijetkih (ne više od 2 puta mjesečno) napada migrene, a četvrta djeluje antispazmodično i dizajnirana je za uklanjanje kolika, posjekotina, zubnih, mišićnih, zglobnih i menstrualnih bolova:

Pentalgin N (metamizol natrij 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (metamizol natrij 300 mg + paracetamol 300 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg). Lijekovi Sedal M i Sedalgin neo imaju isti sastav;

Pentalgin plus (propifenazon + paracetamol + kofein + kodein + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + drotaverin 40 mg + feniramin maleat 10 mg).

Kofein (propifenazon 210 mg + paracetamol 250 mg + kofein 50 mg + kodein 10 mg) dobar je jer ne sadrži analgin, ali nije prikladan za trajno liječenje migrene zbog kodeina;

Tempalgin (metamizol natrij 500 mg + triacetonamin 4 toluensulfonat 20 mg). To su poznate "zelene tablete od glave". Zapravo, dobro ublažavaju bol, zahvaljujući velikoj dozi analgina i ne-opojnom sedativnom dodatku;

Spazmalgon (Spazgan, Bral, metamizol natrij 500 mg + pitofenon 2 mg + fenpiverinij bromid 20 mg). Velika je pogreška trajno koristiti ovaj lijek za liječenje migrene. Ima sasvim drugu svrhu. Naravno, 500 mg analgina prigušit će svaku bol, ali već smo razgovarali o njenoj šteti. A ostale komponente Spazmalgona djeluju antispazmodično, što nije relevantno za migrene, jer su žile u mozgu proširene i upaljene, a ne stisnute. Razbijmo mit do kraja: Drotaverin (No-shpa) je također beskoristan za migrene. Djeluje isključivo antispazmodično, a ne protuupalno, a tijekom napada migrene nema grčeva;

Andipal (metamizol natrij 250 mg + dibazol 20 mg + papaverin 20 mg + fenobarbital 20 mg). Vrlo učinkovit lijek za ublažavanje glavobolje kod ljudi koji pate od migrene u pozadini hipertenzije i povećane živčane podražljivosti. Međutim, s obzirom na činjenicu da jedna tableta Andipal sadrži samo pola tablete analgina, za liječenje migrene morate piti dvije tablete odjednom, a to je 40 mg fenobarbitala. Na kraju je ovisnost neizbježna.

Razgovarajmo sada o "vatrogascima", metodama ubrizgavanja za ublažavanje strašne glavobolje tijekom napada migrene. Morate im se obratiti kada je osoba popila apsolutno neprikladne tablete koje joj nisu pomogle i izgubila dragocjeno vrijeme ili kad je hrabro podnosila bol sve dok se nije počela penjati po zidu. Naravno, to se ne može učiniti, ali ako se situacija ipak pojavila, morat će ubrizgati.

Sljedeći analgetici najčešće se koriste za intramuskularne injekcije kod kuće:

Baralgin - 2500 mg analgina u 1 ampuli. Ekvivalent pet tableta analgina odmah ulazi u krvotok. U fazi kada je glavobolja neizdrživa i popraćena mučninom, ovo je najbolji izlaz;

Ketorol - 30 mg ketorolaka u 1 ampuli. Baralginu pomaže brže i bolje, manje šteti zdravlju, ali košta puno više i nikad nije na raspolaganju hitnim liječnicima. Ako imate jaku migrenu, bolje je da sami kupite Ketorol iz ljekarne, zajedno s prikladnim špricama, i držite ga pri ruci.

Učinkovita i bezbolna alternativa injekcijama su rektalne čepiće. Budući da velike žile prolaze u rektumu, otuda lijekovi protiv bolova brzo ulaze u krvotok, zaobilazeći probavni trakt, zahvaćen mučninom..

Sljedeće čepiće koriste se za liječenje migrene:

Voltaren 50 i 100 mg (diklofenak);

Cefekon D (paracetamol);

Indometacin 50 i 100 mg.

Ako mučnina nije jako jaka i nije popraćena povraćanjem, ima smisla uzimati diklofenak u prahu - Voltaren Rapid Sachet. Vrlo brzo se apsorbira u želucu i ne iritira sluznicu, stoga ne pogoršava mučninu.

Na kraju razgovora o kombiniranim lijekovima protiv bolova za liječenje migrene, želio bih se detaljnije zaustaviti na lijekovima na recept. Takve tablete ne možete kupiti u ljekarni tek tako, jer sadrže nesigurne tvari koje izazivaju ovisnost. Na primjer, Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Gore smo spomenuli paracetamol, a tramadol je polunaponska tvar koja aktivira endorfinske receptore. Drugim riječima, osoba nakon uzimanja tramadola osjeća kao da u krvi ima puno hormona radosti - endorfina. Uzrok boli ne uklanja se, ali se pokreću mehanizmi protiv bolova u mozgu. Zaldiar se koristi samo za liječenje teških nekontroliranih oblika migrene i to samo prema uputama liječnika.

Specijalni analgetici protiv migrene

Sve dok postoje migrene, znanstvenici i dalje pokušavaju pronaći poseban lijek za liječenje ove misteriozne bolesti. Značajan postotak pacijenata uopće ne može naći anestetik među dostupnim i popularnim analgeticima - niti jedna tableta im jednostavno ne pomaže. Zbog toga je znanstveni proboj u liječenju migrene bio samo pitanje vremena i nedavno se dogodio.

1989. godine njemačka farmaceutska tvrtka GlaxoSmithKline razvila je prvi specifični lijek protiv migrene, sumatriptan. Sužava proširene žile, blokira oslobađanje peptida koji veže kalcitoning i tvari P s završetaka trigeminalnog živca, čime u potpunosti zaustavlja napad migrene. Do danas se sumatriptan smatra "zlatnim standardom" u liječenju migrene - ovaj lijek radikalno poboljšava kvalitetu života više od 70% pacijenata koji su ga isprobali na sebi..

Triptani

Sumatriptan je postao prvi član obitelji lijekova protiv migrene. Tijekom posljednjih 30 godina ova se obitelj proširila s nekoliko učinkovitijih alata. Važno je razumjeti da triptani ne ublažavaju nijednu glavobolju osim one koju uzrokuju migrene. Istodobno, nijedna druga vrsta lijeka nije tako učinkovita u liječenju migrene kao triptani.

Sljedeći triptani prodaju se u ruskim ljekarnama:

Sumatriptan i njegovi generički lijekovi (lijekovi s istim aktivnim sastojkom):

Imigran u tabletama od 50 i 100 mg i u obliku spreja 20 mg (jedna doza);

Amigrenin 50 i 100 mg (Rusija);

Sumamigren 50 i 100 mg (Poljska);

Rapimed 50 i 100 mg (Island);

Zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

Eletriptan (Relpax 40 mg);

Naratriptan (Naramig 2,5 mg).

U usporedbi s originalnim lijekovima, generički lijekovi su i do četiri puta jeftiniji te imaju istu visoku učinkovitost. U našoj zemlji Amigrenin (generički Sumatriptan) zaslužena je ljubav među oboljelima od migrene, a može se kupiti u prosjeku za 150-200 rubalja.

Pojava triptana na farmaceutskom tržištu spas je za milijune ljudi koji pate od mučnih napada migrene s mučninom i povraćanjem. Ali, kao što se često događa u životu, svaka dobra stvar ima svoje nedostatke. Triptani nisu iznimka. Budući da uvelike sužavaju upaljene krvne žile, neki ljudi jednostavno ne mogu uzimati takve lijekove..

Važno: Triptani su strogo kontraindicirani u bolesnika s kronično visokim ili loše kontroliranim krvnim tlakom, ishemijskom bolešću srca, kao i s infarktom miokarda ili moždanim udarom u anamnezi..

Iako triptani imaju točkasti, selektivni učinak na žile mozga, njihov učinak na srčane i periferne žile ne može se u potpunosti otpisati. Stoga liječnici ne propisuju liječenje triptanom za migrene u relativno zdravih i mladih pacijenata koji tijekom intenzivnih tjelesnih aktivnosti osjećaju probadajuću bol u srcu ili osjećaj olovne težine u nogama. Varikozne vene i tromboflebitis u anamnezi također su faktori koji ne idu u prilog triptanima.

Ako imate migrenu s aurom, vrlo je važno odabrati pravo vrijeme za uzimanje triptana. Tijekom aure, žile mozga sužene su, a pojava boli signalizira njihovo širenje i upalu. Zbog toga nikada ne biste trebali uzimati tabletu tijekom faze aure kako biste prevladali bol. Dakle, nećete je prestići, već samo produžite auru i pojačajte svoje muke tijekom napada..

Bolje je započeti liječenje migrene Sumatriptanom ili Zomigom nakon savjetovanja s liječnikom i osnovnog pregleda, uključujući test krvi na elektrokardiogramu. Naravno, ljekarna će vam prodati ove lijekove bez recepta, ali nemojte žuriti otići tamo bez posjeta liječniku. Sama činjenica da se triptani prodaju u 2 ili 3 tablete u jednom pakiranju sugerira da je njihovo predoziranje ili nepravilna uporaba opterećena ozbiljnim negativnim posljedicama..

Važno: Triptani se ne mogu koristiti za liječenje rijetkih teških oblika migrene s aurom - hemiplegične i bazilarne migrene. Osim toga, ti su lijekovi kontraindicirani kod djece mlađe od 18 godina, trudnica i dojilja..

Obično se triptani dobro podnose, samo ponekad pacijenti primijete osjećaj puzanja po koži, težinu u prsima i oslabljenu koncentraciju. Trideset godina iskustva u liječenju migrene triptanima omogućuje nam da s povjerenjem razgovaramo o njihovoj sigurnosti i visokoj učinkovitosti. Stoga, ako nemate kontraindikacija, nema čega se bojati - možete sigurno započeti liječenje..

Derivati ​​ergotamina

Postoji još jedna, starija klasa posebnih analgetika protiv migrene - derivati ​​ergotamina. Oni, za razliku od triptana, samo sužavaju krvne žile, štoviše, vrlo snažno i brzo, stoga mogu biti opasni, posebno u velikim dozama. U većini stranih zemalja ti se lijekovi ne propisuju za kontinuirano liječenje migrene. Derivati ​​ergotamina smatraju se samo rezervnim tvarima za ublažavanje teških napada, kada nijedna druga metoda ne djeluje.

Primjerice, lijek Dihidroergotamin u ampulama prisutan je u arsenalu zapadnih liječnika u slučaju hitne pomoći za pacijenta s migrenskim statusom (odnosno nekoliko dana boli od glavobolje u nedostatku učinka konvencionalnih analgetika). Dihidroergotamin ne možete kupiti bez recepta bez recepta, ali možete kupiti kombinirane lijekove protiv bolova s ​​malim udjelom ergotamina.

U Rusiji su registrirana tri takva analgetika:

Nomigren (ergotamin tartrat 0,75 mg + kofein 80 mg + propifenazon 200 mg + kamilofin klorid 25 mg + mekloksamin citrat 20 mg). Ergotamin sužava krvne žile, kofein tonizira njihove zidove i ubrzava apsorpciju tableta, propifenazon ima analgetički učinak, a mekloksamin neutralizira mučninu;

Sinapton (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg + dimenzija hidrinat 25 mg);

Kofetamin (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg).

No, prema pacijentima, dvije tablete Nomigren mogu zaustaviti napad migrene s približno jednakom brzinom i učinkovitošću kao jedna tableta Zomiga. Međutim, kada se uspoređuju ovi lijekovi sa sigurnosne točke gledišta, preferira se triptan. A također morate uzeti u obzir da je zajednički unos derivata ergotamina i triptana kategorički kontraindiciran, jer dovodi do kritičnog suženja moždanih žila!

Važno: Ako ste uzeli Nomigren ili bilo koji drugi kombinirani analgetik s dodatkom ergotamina, triptane možete koristiti najranije 24 sata kasnije!

Derivati ​​ergotamina imaju prilično širok raspon kontraindikacija:

Bolesti perifernih krvnih žila;

Kako se nositi s mučninom tijekom napada migrene?

Napad migrene gotovo uvijek prati mučnina i ponekad ponavljano povraćanje. Ne samo da je vrlo neugodan, već i ometa pravovremenu asimilaciju uzetih anestetičkih lijekova. Ako ste popili tabletu, a zatim povratili, možete pretpostaviti da uopće niste uzeli lijek. Stoga, čim osjetite nadolazeću mučninu, odmah uzmite antiemetik (Cerucal, Raglan), možete izravno zajedno s analgetikom.

Međutim, čak i na samom početku napada migrene, kada je prerano govoriti o mučnini i pulsirajućoj boli, želudac već funkcionira pogrešno, ne u punoj snazi, a u njemu se zadržava hrana pojedena dan ranije. Ublaživač boli koji uzimate vjerojatno će doživjeti istu sudbinu. Ležat će tamo i izjedati sluznicu, što će dodatno izazvati mučninu. Da biste to izbjegli, uzmite Motilium, lijek za prejedanje koji sadrži kompleks želučanih enzima koji ubrzavaju proces probave..

Kako odabrati pravi lijek za migrenu?

Iz gore predstavljene raznolikosti lijekova protiv bolova ne čudi zbunjenost: koje tablete odabrati i gdje započeti liječenje migrene? Najispravniji pristup bio bi dosljedan pristup - započnite, da tako kažem, s najmanje zla, postupno se krećući prema najvećem, i samo ako jednostavni analgetici ne pomažu. Važno je odabrati odgovarajuću dozu, inače ćete popiti još 2 tablete za sat vremena, još dvije za nekoliko sati, na kraju neće djelovati na taj način, jer je trenutak propušten, a lijek ćete nezasluženo upisati u "neučinkovite lijekove protiv migrene".

Od svih jednostavnih NSAID-a, aspirin je najbolji lijek za migrenske glavobolje. Pravodobno uzeti 1000 mg aspirina po učinkovitosti je usporediv s triptanima, ali mnogo pristupačniji. Međutim, ne zaboravite na korozivno djelovanje koje acetilsalicilna kiselina ima na želudac. Zbog ovog minusa, liječenje migrene aspirinom kontraindicirano je u bolesnika s gastritisom i peptičnim ulkusom.

Kao što smo gore spomenuli, u Europi je objavljen pravi progon kombiniranih analgetika zbog štetnih aditiva koji izazivaju ovisnost (kodein, fenobarbital). Stoga, ako je glavobolja jaka, morate se zadovoljiti običnim aspirinom.

Poduzetni ljudi smislili su poseban "koktel protiv migrene" koji se sastoji od jednostavnih i pristupačnih sastojaka:

Čaša vode s otopljenim 1000 mg šumećeg aspirina;

Šalica svježe kuhane slatke crne kave ili limenka kole;

Kako radi? Prvo, uzimate veliku dozu aspirina koji se brzo apsorbira. Drugo, opskrbljujete tijelo tekućinom i glukozom, koja ispunjava želudac i smiruje mozak. Treće, dobivate dio želučanih enzima koji će pomoći što bržem probavljanju sadržaja želuca i premještanju u crijeva, gdje će se aspirin apsorbirati. Ovaj koktel stvarno djeluje! Isprobajte, a ako imate čir ili gastritis, zamijenite nalgesin ili naproksen za aspirin u dozi od 500-750 mg.

Triptani su vaši lijekovi prve linije ako imate čir na želucu ili dvanaesniku ili ako imate pogoršanje gastritisa ili ako Aspirin ne reagira 45 minuta nakon uzimanja. U tom slučaju krenite s uzimanjem triptana odmah, na samom početku sljedećih napada. Još jednom vas podsjećamo: za liječenje migrene triptanima trebate dobiti dozvolu liječnika.!

Jednokomponentni analgetici (ibuprofen, analgin, paracetamol, diklofenak) ne smiju se koristiti u čistom obliku, posebno analgin. Pokušajte sami testirati učinak ibuprofena (600-800 mg) ili ketorolaka (20 mg), možda će to biti dovoljno za brzo i potpuno rješavanje glavobolje tijekom napada. No, paracetamol i diklofenak vjerojatno neće biti toliko učinkoviti kao aspirin u liječenju migrene. Iako je, kao što znate, svaka osoba drugačija.

Kombinirani analgetici (Citramon, Pentalgin) puno se češće koriste za ublažavanje napada migrene i djeluju bolje, ali ne zaboravite što smo rekli o štetnim aditivima i ovisnosti. Lijekovi koji sadrže kodein i fenobarbital mogu se koristiti za liječenje blage migrene samo s 2-3 napada mjesečno.

Odabrani lijek protiv migrene može se smatrati učinkovitim ako:

Potpuno ublažava glavobolju najkasnije 4 sata nakon primjene;

Tijekom prva 2 sata mučnina i fotofobija prolaze, a bol prelazi iz pulsirajuće u tupu i postupno jenjava;

Pomaže vam zaustaviti napad uvijek ili gotovo uvijek;

Glavobolja se ne ponavlja sljedeći dan;

Tijekom napada ne morate ponavljati ovaj lijek ili dodavati drugi..

Kako uzimati sredstva protiv bolova kod migrene?

Ne, nije stvar u strogom slijeđenju uputa, ne žvakanju tableta koje nisu za to namijenjene i pijenju s dovoljnom količinom vode. Podrazumijeva se. Kada se liječi migrena, možda je najvažnije vrijeme uzimanja lijeka, a ne njegov sastav. Bilo koji analgetik, jednostavan ili kombiniran, običan ili poseban, u stanju je zaustaviti jaku glavobolju, bez obzira na uzrok. Međutim, s migrenom imate nekoliko minuta da mu pružite ovu priliku..

Širenje i upala cerebralnih žila jedini je uzrok glavobolje samo tijekom prvih 40-120 minuta od početka napada (ovisno o brzini pojačavanja boli). Dakle, ako ste uspjeli uzeti sredstva za ublažavanje boli u prva dva sata, imate priliku zaustaviti napad. Inače se šansa propušta.

Kada se mučnina, strah od jakog svjetla i netolerancija na glasne zvukove pridruže pulsirajućoj glavobolji, to ukazuje na to da su impulsi boli već prošli kroz vlakna trigeminalnog živca i došli do moždane kore. Aktivirani su mehanizmi boli, koje je analgeticima vrlo teško zaustaviti, posebno s obzirom na besmislenost oralne primjene.

Važno: Lijekovi protiv bolova koji se uzimaju prekasno, bez obzira na vrstu i sastav, neće vam pomoći da se riješite migrenskih glavobolja, ali dobit ćete sve negativne posljedice i nuspojave. Nemojte predozirati ili ponavljati dozu svaki sat, nadajući se olakšanju. Ako je napad migrene popraćen opetovanim povraćanjem, nema smisla uopće uzimati tablete - samo injekcije.

Kombinirani analgetici vjerojatnije će vam pomoći kada se propusti optimalno vrijeme za uzimanje, ali to je samo zato što dodaci protiv anksioznosti koji sadrže prigušuju osjetljivost moždane kore i više se ne bore protiv uzroka, već posljedice. Budući da je koncentracija kodeina i fenobarbitala u takvim lijekovima oskudna, uspjeh nije zajamčen. No nekontrolirano liječenje migrene kombiniranim analgeticima definitivno će dovesti do pojave ovisnosti o njima. Preporučuje se uzimanje lijekova s ​​dodatkom fenobarbitala ili kodeina najviše dva puta mjesečno.

Neblagovremeno uzeto sredstvo za ublažavanje boli obično postane razlog što osobu cijeli dan muči užasna glavobolja i na kraju zove hitnu pomoć. Liječnici mu intramuskularno ubrizgavaju Baralgin, Difenhidramin, ponekad čak i Relanium, uslijed čega iscrpljeni pacijent brzo zaspi. Pokušajte se nikada ne dovesti u takvo stanje: prvo, to je opasno za zdravlje, i drugo, dovodi do povećanja učestalosti napada migrene u budućnosti.

Važno: Ne možete stoički podnijeti strašnu glavobolju i odbiti uzimati lijekove protiv bolova, navodeći njihovu štetu. Što su napadi duži i bolniji, to će se češće ponavljati..

Naravno, uopće ne možete ništa učiniti i samo izdržati: mozak ima zaštitne mehanizme protiv boli koji isključuju bol kad prestane biti alarmni signal za vas, kao vlasnika tijela, i postaje prijetnja samom tijelu. Nakon maksimalno 72 sata u krvi će se nakupiti ogromna koncentracija hormona serotonina, a sindrom boli će se ublažiti.

Međutim, rezerve mozga nisu beskrajne - on ne može neprestano proizvoditi serotonin u divljim količinama, a porast će neizbježno pratiti i pad. A niska razina ovog hormona u krvi tjera osobu da osjeća jaku bol iz bilo kojeg, čak i najneznačajnijeg razloga. Drugim riječima, prag boli se smanjuje, au uvjetima migrene to je katastrofa..

Lijekovi protiv bolova: pomoć ili šteta?

Apsolutno svi analgetici za ublažavanje boli i upale remete sintezu enzima ciklooksigenaze. Ali ovaj enzim ne samo da sudjeluje u razvoju upale, već je prisutan i u sluznici zdravog želuca. Nedostatak ciklooksigenaze dovodi do stanjivanja i ulceracije sluznice, pa je zlouporaba NSAID-a opterećena razvojem gastritisa i čira. Ovi lijekovi također loše utječu na rad jetre i bubrega, jer se izlučuju iz tijela kroz jedan od tih organa ili čak kroz oba.

Druga negativna točka je fiziološka ovisnost. Tijelo se navikne na činjenicu da čim se nešto razboli, niotkuda se pojavi "dobra tableta" i eliminira upalu. Sve manje želi raditi sam, a sve više i više primati takve tablete. Kao rezultat toga, ako ste se ranije mogli riješiti migrene s 500 mg aspirina, sada vam pomaže samo 1500 mg. Broj lijekova se povećava, stoga se povećavaju nuspojave. Nastaje začarani krug, a izlazak iz njega ponekad je jednako težak kao i odustajanje od droge..

U medicini postoji poseban izraz za glavobolju izazvanu drogom - zlostavljanje (od engleskog "zlostavljanje" - zlostavljanje). Čim se kod osobe s takvim problemom smanji koncentracija analgetika u krvi, javlja se bol, jednostavno kao reakcija na činjenicu da tabletu nije popila na vrijeme. Nastavlja sa svojom ovisnošću i nastavlja povećavati unos lijekova protiv bolova sve dok ne dođe do hospitalizacije s dijagnozom akutnog trovanja lijekovima.

Važno: Prema WHO-u, 1 od 50 stanovnika planeta pati od glavobolje zbog zlostavljanja, a žene postaju žrtve ovisnosti o drogama pet puta češće od muškaraca.

Gotovo svi ljudi koji dugo i redovito pribjegavaju liječenju migrene analgeticima također razvijaju trajnu psihološku ovisnost o tabletama. Stalno se boje napadaja, sa sobom nose hrpu kutija i žuljeva, značajan dio prihoda troše na lijekove, uzimaju tablete upravo takve, "da bi spriječili bol". Jeste li se prepoznali u ovom opisu? Molim te, pokušaj stati!

Lijekove protiv bolova možete uzimati najviše dva puta tjedno. Tijekom napada migrene to se mora učiniti na vrijeme i strogo u terapijskoj (ne podcijenjenoj!) Dozi. Ne možete ponoviti unos ranije nego što je navedeno u uputama, piti više tableta dnevno nego što je preporučeno ili umjesto toga uzimati druge tablete, vođeni činjenicom da niste premašili dozu svakog pojedinog lijeka. Otrovat će vas sve zajedno i neće ublažiti bol ako to ne bi mogli učiniti odmah..

Važno: Prema međunarodnim medicinskim standardima, bez rizika od ovisnosti, jednokomponentni analgetici mogu se uzimati najviše 15 dana mjesečno, a kombinirani, polunaponski i triptani - najviše 10 dana u mjesecu.

Ovo je sve, naravno, divno, kažete, ali što učiniti ako vas boli?! I ništa ne pomaže? A napadi su sve učestaliji? Na ova ćemo pitanja pokušati odgovoriti u sljedećem poglavlju..

Kako smanjiti učestalost napada migrene?

Uspješno rješenje ovog problema podjednako ovisi o vama i o vašem liječniku. Što osobno možete učiniti da napadi migrene budu rjeđi i manje bolni? Na samom početku našeg razgovora razgovarali smo o pokretačima - vanjskim i unutarnjim čimbenicima koji izazivaju pojavu napadaja. Šteta je, ali neuropatolozi navode da gotovo niti jedan od bolesnika s migrenom ne vodi dnevnik po njihovim savjetima i ne pokušava identificirati njihove pokretače. Svi kažu nešto poput "Imam napadaje kad sam nervozan" ili "Jednostavno nisam dovoljno spavao", ali ne poduzimaju ništa kako bi se zaštitili od tih rizika.!

Pokušajte prestati razmišljati po principu "mi nismo takvi, život je takav". Posve ste sposobni organizirati ispravan način rada i odmora, naučiti kako se opustiti nakon stresa, usaditi u sebe ljubav prema laganoj, zdravoj hrani, sportu i aktivnom načinu života. Ako napade izazivaju vanjski čimbenici (dugotrajna glasna buka, zagađeni zrak, alergeni), jednostavno ih uklonite iz svog života. Pa, ako vam čak i najpažljiviji stav prema sebi još uvijek ne dopušta da smanjite učestalost napada migrene, vrijeme je da se obratite liječniku za ozbiljno liječenje..

Nakon pregleda, bit će vam propisan tečaj uzimanja posebnih lijekova usmjerenih na smanjenje osjetljivosti žila mozga. Ne ublažavaju glavobolju, ali sprečavaju njezinu pojavu. Svima s ozbiljnom migrenom preporučuje se preventivni tretman svake 2-3 godine, koji obično traje 3-6 mjeseci.

Obavezno posjetite svog liječnika ako:

Svaki mjesec imate 3 ili više ozbiljnih napada migrene, a u intervalima između njih muči vas pozadina, pritiskajući glavobolju;

Prisiljeni ste premašiti preporučene doze i učestalost analgetika jer više nisu učinkoviti, a vaša migrena je izvan kontrole.

Da bi se smanjila učestalost napada migrene, koriste se lijekovi različitih klasa:

Antiepileptički lijekovi - Topamax u dozi do 100 mg, valproična kiselina (Depakin), gabapentin (Neurontin, Tebantin). Ovi lijekovi smanjuju podražljivost mozga, pa pokretači ne mogu lako i brzo pokrenuti napad migrene;

Antidepresivi - lijekovi koji povećavaju koncentraciju hormona serotonina i norepinefrina u krvi, na primjer, venlafaksin (Velafax, Efevelon, Venlaxin), paroksetin (Paxil, Reksetin, Tsipramil) i triciklični antidepresiv Amitriptilin. Svi su oni usmjereni na jačanje zaštite mozga protiv bolova. Koristi se u minimalnim terapijskim dozama;

Beta blokatori - Propranolol, Anaprilin, Obsidan, koji se koriste za snižavanje krvnog tlaka. Takvi lijekovi također usporavaju rad srca, pa su propisani za liječenje migrene samo onima čiji se krvni tlak gotovo uvijek drži 120/80, a puls je stabilan;

Blokatori kalcijevih kanala - za migrene se koriste Verapamil i nimodipin (Nimotop). Za snižavanje krvnog tlaka potrebne su prilično visoke doze ovih lijekova, ali općenito dobro stabiliziraju vaskularni tonus;

Lijekovi koji poboljšavaju cerebralnu cirkulaciju - na primjer, Vasobral u kapima i tabletama. U liječenju migrene ima umjerenu učinkovitost, ali je potpuno siguran i pogodan za gotovo sve;

Pripravci od magnezija - za jačanje krvnih žila i održavanje srca.

Započinje napad: što učiniti?

Sažmimo naš razgovor o liječenju migrene, sastavimo cijeli arsenal i izradimo jasan plan djelovanja kako ne bismo izgubili niti jednu dragocjenu minutu kad te opet zahvati napad.

Dakle, ako je glavobolja započela:

Odmah se vratite kući, uzmite slobodno vrijeme s posla;

Tuširajte se toplim, koristite aromatična ulja koja vam pomažu u suočavanju s bolovima (lavanda, pačuli, bergamot);

Napravite šalicu slatkog čaja ili kave, otopite 2 šumeće tablete aspirina u čaši, pojedite nešto lagano, ako već dugo niste jeli, uzmite tabletu Motilium, a ako vam je muka, onda Cerucala;

Zatvorite se u sobu, navucite zavjese, lezite ispod pokrivača, opustite se i pokušajte spavati;

Ako nakon 45-60 minuta bol ne počne popuštati, upotrijebite temperaturni kontrast: stavite hladni mokri ručnik na čelo ili ispod vrata i spustite stopala u lavor s vrućom vodom. Zamolite nekoga od bliskih da vam napravi masažu ili se pribjegnite akupresuri, čije je sheme lako pronaći na mreži;

Nakon 2 sata, ako se bol još uvijek ne ublaži, uzmite triptan ili kombinirani analgetik sa sedativnom komponentom;

Ako napad nije prestao ni nakon 2 sata, počelo je povraćanje, nemojte više uzimati tablete - nazovite hitnu pomoć ili ubrizgajte Baralgin / Ketorolac kod kuće, ako je moguće.

Kada nazvati hitnu pomoć?

Postoje situacije kada se hitna pomoć mora nužno nazvati. Iako migrena nije opasna bolest, u vrlo rijetkim slučajevima poprima prijeteće oblike i može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Pažljivo pročitajte sljedeći popis: čak i ako ste se navikli samostalno baviti napadima, neka odstupanja od uobičajenog scenarija trebala bi vas odmah natjerati da uhvatite telefonsku slušalicu.

Nazovite hitnu pomoć ako:

Napad traje više od tri dana, odnosno imate takozvani "status migrene", čiji rezultat, posebno u odrasloj dobi, može biti moždani udar;

Ponavljali ste povraćanje, proljev i dehidraciju;

Aura migrene traje više od 1 sata;

Kršenja vida, govora, dodira i mirisa traju tijekom napada, a ne samo da mu prethode;

Prije vaše migrene nikada nije pratila aura, ali sada se iznenada pojavila;

Imate jaku vrtoglavicu, potamnjenje očiju, zakrivljenost predmeta, potpuno sljepilo, gubitak svijesti, dezorijentaciju u prostoru;

Tijek vaše migrene dramatično se promijenio i u posljednjem ste tjednu imali drugi ili treći napad;

Imate više od 55 godina, dugo ste imali migrenu i odjednom opet imate jaku glavobolju sličnu migreni.

Nadamo se da smo danas uspjeli odgovoriti na sva vaša pitanja o migrenama, pomoći vam u pronalaženju nade i predložiti načine da ovu podmuklu i tajanstvenu bolest poduzmete pod svoju kontrolu. Pazite na sebe i budite zdravi!

S povećanim intenzitetom napada, njihovim kontinuiranim slijeđenjem jedan za drugim s kratkim razdobljima olakšanja, dijagnosticira se status migrene. Karakteriziraju ga simptomi kao što su usporeni rad srca, nadraženost moždanih ovojnica, uporno povraćanje bez.

Sada se lijekovi nove generacije, triptani, koriste kao terapija napada migrene. To su specifični analgetici koji djeluju na neurotransmitere serotonina, derivate 5-hidroksitriptamina, zbog čega je i ova skupina lijekova dobila svoje ime.

Prva je bolest, kako vjeruju moderni stručnjaci, nasljedna. Hipertenzivni bolesnici imaju krhke periferne žile, a što su dalje od srca, tanji su. Srčani mišić također može biti oslabljen od rođenja. S godinama ti razlozi dovode do činjenice da srce mora sve jače kucati kako bi opskrbilo krvlju...

Evo 13 jednostavnih kućnih lijekova za učinkovito i prirodno ublažavanje glavobolje..

Možete li umrijeti od glavobolje? Neurolog - o simptomima i liječenju migrene

Koja je razlika između migrene i druge glavobolje, zašto jednostavni analgetici ne djeluju na nju, je li istina da bolest prati talent i je li moguće od nje umrijeti?.

Christina Sadokha. Stručnjakinja 32 godine proučava i liječi primarnu glavobolju, obranivši tezu o migreni. Foto: iz osobne arhive

Kako razlikovati migrenu od druge glavobolje

Neki znanstvenici vjeruju da svaka osoba barem jednom u životu pati od napada migrene. Ali nije uvijek ono što netko naziva migrenom.

"Ako osoba sjedi u liječničkoj ordinaciji i požali se da sada ima migrenski napad, budite sigurni da je glava boli iz sasvim drugog razloga", kaže Christina Sadokha. - Zato što osoba tijekom napada migrene neće ići na kliniku. Jednostavno to ne može učiniti. Bolovi su toliko jaki i mučni da čovjeka potpuno "odbijaju" od njegovih uobičajenih aktivnosti. Nije slučajno što je Svjetska zdravstvena organizacija uvrstila migrenu među devetnaest bolesti koje uzrokuju najveću socijalnu neprilagođenost.

Fotografija je samo u ilustrativne svrhe. Foto: pixabay.com

Tijekom napada potreban je potpuni odmor. Osoba se sama želi zatvoriti u mračnu sobu, spustiti zavjese, isključiti sve telefone, leći, staviti povez na oči i smrznuti se. Ne čuti nikoga, ne vidjeti ništa, ne znati ni o čemu... Od uobičajenih pokreta - hodanja, penjanja stepenicama, okretanja glave i čak blage emocije - postaje još gore.

Bol se opisuje na različite načine - kao da se glava metodično udara čekićem ili zabija čavao, kao da se lubanja dijeli na dva dijela.

- Značajke migrenske boli - vrlo je intenzivna, pulsirajuća i koncentrirana, u pravilu, u jednoj polovici glave, češće u fronto-orbitalno-vremenskom dijelu, - objašnjava Christina Sadokha. - Napad je nužno popraćen mučninom, povraćanjem, laganim ili zvučnim strahom. Ako nijedan od ovih satelitskih simptoma nije prisutan, nemate migrenu..

Što je napad

Isprva se pojavljuju znakovi napada (oni su uvijek isti): letargija, apatija, razdražljivost, tjeskoba ili, obratno, euforija. Neki ljudi imaju izraženu žudnju za određenom hranom, poput slatke ili začinjene hrane. Ili nelagoda u želucu počinje ometati. Jedan od pacijenata Christine Sadokhe, pristup migrene, "predvidio" je miris dima. Dima, naravno, nije bilo nigdje, ovo je lažna mirisna senzacija.

Brojni prethodnici glavobolje nazivaju se aura. To mogu biti poremećaji vida - bljeskovi munje pred očima, iskrivljeni predmeti, slijepa mrlja koja migrira u svemir i povećava se u veličini. Neki imaju osjećaj poput jeze u nozi ili ruci; utrnulost određenih dijelova tijela. Mogu se pojaviti poteškoće u govoru ili, pak, pacijent ne razumije dobro primjedbe upućene njemu. Aura traje od 30 minuta do sat vremena, zatim se pojavljuje i raste glavobolja, prateći je mučninom, povraćanjem, zvukom straha i drugim simptomima.

Napad migrene traje od nekoliko sati do tri dana. Posljednju fazu prati pospanost, slabost, letargija. Pacijenti često osjećaju strah da će se to ponoviti..

Tko dobiva migrene i zašto

Caesar, Picasso, Beethoven, Darwin, Freud, Carroll, Bulgakov i mnogi drugi poznati nadareni ljudi iz prve su ruke znali što je migrena. Čak su sugerirali da je ova bolest genijev suputnik.

Još jedan dodir portreta pacijenta s migrenom je povećana emocionalnost, tjeskoba i impresivnost. Nije iznenađujuće što je žena među žrtvama ove bolesti jedan i pol puta više od muškaraca. Vjerojatno zbog činjenice da je nježniji spol sklon slikovitije opisati svoje osjećaje, migrena se već dugo smatra obilježjem sumnjičavih i uzvišenih mladih dama s velikom maštom i tendencijom dramatiziranja događaja.

No, posljednjih godina znanstvenici su došli do zaključka da se ne radi toliko o psihološkim reakcijama koliko o nasljedstvu. Identificiran je patološki marker gena u 19. kromosomu, koji je "kriv" za pojavu migrene. U 75% slučajeva bolest se prenosi majčinom linijom.

Fotografija je samo u ilustrativne svrhe. Foto: pixabay.com

"Neki pacijenti to isprva negiraju: ni mama ni baka nisu patile od glavobolje", kaže specijalist. - A onda se ispostavi da je u obitelji postojala patologija, na primjer, tetka ili rođak su patili od nje.

A možda bi gen odgovoran za migrenu godinama drijemao da nije način života. Bolest, u pravilu, izaziva pretjeranost u bilo kojoj aktivnosti: mentalni rad bez odmora, tjelesni napor koji premašuje tjelesne mogućnosti, nasilne emocije, dugotrajni mentalni stres, predugo putovanje ili dulji rad od uobičajenog za računalom. Čak i s obzirom na spavanje, važno je da oni koji su skloni napadima migrene poštuju princip zlatne sredine: višak sna za njih je jednako štetan kao i nedostatak sna.

Ono što jedemo također igra ulogu. Hrana koja izaziva je različita za svakog oboljelog od migrene. Neki imaju kavu, dok drugi rajčicu, orašaste plodove, sir ili jaja. Sve je strogo individualno. U jednog od pacijenata Christine Sadokhe napadaj je očito povezan s upotrebom šampanjca.

Ako se uspostavi veza između napada i upotrebe određene hrane, bolje ih je izuzeti iz prehrane, preporučuje liječnik.

Zašto česti napadaji mogu dovesti do moždanog udara

Migrena je sudbina mladih. U 75% slučajeva započinje sa 17-25 godina, a visina bolesti pada na 25-35 godina. I postoji percepcija da je bolest bezopasna. Od nje, kažu, još nitko nije umro. Izdržite, lezite i sve će se vratiti u normalu. "Lakomislenost" bolesti često je povezana s činjenicom da su tijekom napada vitalni znakovi, krvni tlak i srčana aktivnost, unatoč vrlo lošem zdravstvenom stanju, često u normalnim granicama.

Međutim, moderni neurolozi ne vide razlog za optimizam: protok krvi se smanjuje, moždana tkiva doživljavaju izgladnjivanje kisikom, njihova je prehrana poremećena, a što se češće to događa, to je vjerojatnije nakupljanje negativnih promjena. Vjeruje se da napadaji barem jednom mjesečno u konačnici mogu dovesti do moždanog udara. To potvrđuju i svjetske statistike: svaki treći moždani udar u mladosti je migrena.

Fotografija je samo u ilustrativne svrhe. Foto: pixabay.com

"Nedavno se takav slučaj dogodio u mojoj osobnoj kliničkoj praksi", dijeli svoje iskustvo liječnik. - 38-godišnjak je nakon napada dobio moždani udar u stražnjem dijelu mozga. A u medicinskoj neurološkoj literaturi migrenski udar opisan je čak i kod 16-godišnje djevojčice.

Kako se može posumnjati u strašnu komplikaciju? Jedan od alarmantnih znakova je ako poremećaji vida, govora, pokreta koji prethode glavobolji traju više od sat vremena. U takvoj je situaciji bolje nazvati hitnu pomoć. MRI mozga, po mogućnosti pomoću vaskularnog programa, pomoći će identificirati ili isključiti komplikaciju opasnu po život.

Kako liječiti migrenu

Oni koji su doživjeli napad migrene, u pravilu su iskušali sve vrste samopomoći - od zatezanja glave čvrstim zavojem i vruće kupke do punog arsenala lijekova protiv bolova koji su dostupni u najbližoj ljekarni. Christina Sadokha protiv narodnih metoda:

- Činjenica je da se promjene u mozgu tijekom napada događaju u fazama. Na prvoj se male žile sužavaju, na drugoj se velike žile šire, na trećoj stijenke žila bubre, a na četvrtoj se ti simptomi razvijaju natrag. Glavobolja se pojavljuje tijekom 2. i 3. faze. I bilo kakve manipulacije zagrijavanjem (vruće kupke i oblozi), vazodilatacijski lijekovi (antispazmodici) u ovom su slučaju kontraindicirane. Naprotiv, da bi se to olakšalo, potrebno je spriječiti vazodilataciju koja uzrokuje i pogoršava glavobolju.

Jednostavni analgetici, paracetamol, analgin, citramon, aspirin, askofen i drugi nesteroidni protuupalni lijekovi (diklofenak) također će vjerojatnije razočarati pacijente.

Fotografija je samo u ilustrativne svrhe. Foto: unsplash.com

Za ublažavanje napada migrene razvijeni su posebni agensi - triptani koji djeluju vazokonstriktorski i proizvode se uglavnom u obliku tableta, aerosola i injekcija. Njihovo uzimanje zajedno s antiemetičkim lijekovima pomaže u ublažavanju ozbiljnih simptoma, ali, kao što naglašava neurolog, moraju se odabrati pojedinačno - ono što jednom pacijentu odgovara, ne djeluje uvijek drugome.

Uz to, ublažavanje simptoma napada samo je dio terapije, naglašava specijalist. Mnogi pacijenti toga nisu ni svjesni, vjerujući da je liječenje uzimanje tableta tijekom glavobolje. Ako se migrena posjeti barem jednom mjesečno, potreban je tečaj preventivnog liječenja, koji bi u idealnom slučaju trebao trajati dva mjeseca. Također je potrebna takozvana osnovna terapija koja uklanja posljedice napadaja - smanjenje protoka krvi u mozgu, nedostatak kisika i metaboličke poremećaje. Da biste propisali punopravni tretman, trebate se obratiti neurologu ili terapeutu.

Nemoguće je u potpunosti se riješiti migrene, kaže liječnik. Međutim, dugo zaboraviti na to stvarno je. Kao odgovor na zahtjev za primjerom uspješnog liječenja, liječnik je ispričao o svojoj pacijentici koja je imala napadaje svaki mjesec i trajala je do tri dana, a nakon propisanog liječenja već četiri godine živi bez migrene..

U liječenju i prevenciji migrene vrlo je važno kako se hormoni ponašaju u tijelu. Za mnoge žene napad često prethodi menstruaciji. Tijekom trudnoće neki imaju češće napade, dok drugi, naprotiv, nestaju. Može izazvati patologiju i dugotrajnu uporabu kontraceptiva.

"Preporučujem ženama koje pate od napada migrene da se posavjetuju s ginekologom ili endokrinologom, provjere razinu spolnih hormona i hormona štitnjače", kaže liječnik. - Bilo je slučajeva kada su, nakon prilagodbe hormonskog statusa, napadaji spontano nestajali.

Nakon menopauze, napadi migrene prolaze bez liječenja kod nekih žena, kaže liječnik. Istina, ne sve. I daje nekoliko kliničkih primjera iz svoje prakse, kad su je kontaktirali pacijenti stariji od 55 godina. Prema liječniku, oboljeli od ove patologije u bilo kojoj dobi trebaju stalnu pažnju na sebe, kontrolu nad osjećajima, intelektualni i fizički stres.