Kako dati paracetamol djetetu od 7 godina?

Trauma

Značajno povećanje tjelesne temperature kod djece zahtijeva pravodobnu upotrebu sigurnih antipiretičkih lijekova, od kojih je najpopularniji Paracetamol (Paracetamol).

Doziranje paracetamola u tabletama za dijete od 7 godina nije točno određeno kao kod odrasle osobe, stoga roditelji trebaju pažljivo pročitati upute prije upotrebe. Dječje tijelo je vrlo osjetljivo na uporabu različitih lijekova, što znači da je na temperaturama potrebno koristiti samo siguran i provjeren lijek.

Mehanizam djelovanja lijeka

Sedmogodišnjem djetetu se daje paracetamol kako bi se temperatura spustila na normalnu razinu. U djece je povišenje temperature u ovoj dobi najčešće povezano s raznim prehladama ili prisutnošću u tijelu upalnog procesa neinfektivne etiologije. Ovaj je lijek jedan od najstarijih i najbolje proučavanih, ali nije ništa manje učinkovit od ostalih modernih lijekova..

Antipiretički i analgetički učinak posljedica je učinka lijeka na medijatore upale i središte termoregulacije. Također, lijek ima sljedeće prednosti:

  • brzi pad temperature na normalnu razinu (nakon 30-45 minuta);
  • visoka sigurnost uporabe za djecu i odrasle;
  • različiti oblici oslobađanja (tablete, sirupi, suspenzije, rektalne čepiće);
  • nema negativnog utjecaja na sluznicu gastrointestinalnog trakta;
  • nema utjecaja na metabolizam tekućina i minerala u tijelu.

Paracetamol za dijete od 7 godina pouzdan je i siguran lijek protiv vrućice, međutim, vrlo je važno poštivati ​​sva pravila za uzimanje lijeka.

Doziranje i pravila prijema

Roditelje prvenstveno zanima koliko tableta paracetamola treba dati djetetu u dobi od 7 godina. Tablete mogu sadržavati 0,2, 0,325 i 0,5 g aktivnog sastojka. Pri izračunavanju doze lijeka za bebu uzimaju se u obzir njegova dob i težina. Ako je težina mrvica unutar dobne norme, tada doza Paracetamola za djecu od 7 godina (do 30 kg) nije veća od 1,5 g dnevno. Ovu dozu treba podijeliti u 4 doze, između kojih trebaju proći najmanje 4 sata.

Bolje je pilulu uzimati nakon jela s puno vode. U svijećama je lijek najbolje koristiti noću, prije spavanja. Također je važno imati na umu da dnevna doza paracetamola za dijete od 7 godina ne smije prelaziti 60 mg na 1 kg težine, jer u ovom slučaju postoji rizik od nuspojava. Djeci se mogu davati lijekovi ne više od 3 dana zaredom, ako se tijekom tog razdoblja stanje nije popravilo, obratite se liječniku, on će propisati drugi tretman.

Izvori:

Članak provjeren
Anna Moschovis - obiteljska liječnica.

Pronašli ste grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter

Kako davati paracetamol tablete djeci: točna doza

Među popularnim lijekovima za borbu protiv vrućice i boli u djece su tablete, gdje paracetamol djeluje kao aktivna tvar. Smatra se najučinkovitijim i najsigurnijim za dječje tijelo..

Lijekovi na bazi paracetamola imaju tri glavna svojstva: ublažavaju vrućicu, upalu i bol.

  • Bori se protiv visoke tjelesne temperature tijekom prehlade, SARS-a ili gripe. Može se davati djeci u dobi od 2 mjeseca, nakon što su prethodno smanjili dopuštenu dozu..
  • Smanjenje temperature započinje brzo i ima dugoročni učinak - ne primjećuje se daljnji porast temperature.
  • U neke djece vrućica može biti popraćena napadima. Paracetamol je dopušten s takvim neugodnim simptomima.
  • Smanjuje ili uklanja bol. Na primjer, zubna ili glava.
  • Ostali lijekovi mogu se davati paralelno. Nurofen sadrži ibuprofen kao aktivni sastojak, stoga je njihova izmjena dopuštena.

Treba imati na umu da paracetamol uklanja samo simptome bolesti, ali nije namijenjen njenom liječenju. Treba utvrditi glavni uzrok boli ili vrućice i liječiti ga drugim lijekovima.

Doziranje lijeka

Paracetamol dolazi u tri glavna oblika: čepići, tablete i sirupi. Lijek možete kupiti u ljekarni gdje je ovaj aktivni sastojak u čistom obliku - Panadol na primjer. Panadol tablete, osim aktivnog sastojka, sadrže natrijev bikarbonat koji stvara alkalno okruženje u tijelu. Zahvaljujući tome, Panadol djeluje brže..

Svijeće

Umeću se rektalno u djetetov anus. Prije postupka, prvo morate oprati ruke. Stavite dijete, okrenite se na bok, savijte noge i pritisnite ih na trbuh. Stavite čepić polako i pažljivo. Djelatnu tvar apsorbiraju crijevne stijenke i brzo djeluje na visokim temperaturama. Za djecu mlađu od tri mjeseca, doziranje odabire samo liječnik.

U ljekarni možete pronaći sljedeću dozu lijeka:

  • od 3 mjeseca do godine, propisane su svijeće od 0,08 grama;
  • od 1 do 3 godine - 0,17 grama;
  • od 3 godine do 6 - 0,33 grama;
  • počevši od 6 godina i više, propisane su dvije supozitorije od 0,33 grama.

Ne koristite više od 4 čepića dnevno..

Tablete

Dopušteni su djeci od dvije godine. Dijete dobiva lijek koji je prethodno zdrobljen i razrijeđen u vodi. Dječje tablete paracetamola dostupne su u dozi od 200 mg:

  • od 2 godine do 6 imenovati 1/2 tablete odjednom;
  • od 7 do 12 godina, dopuštena je jedna puna tableta;
  • djeca starija od 12 godina smiju istodobno davati dvije tablete.

U nekim slučajevima ovaj oblik mogu uzeti djeca mlađa od jedne godine. Pogotovo kada je riječ o vrlo visokoj temperaturi s pojavom napadaja. U takvim je slučajevima uporaba lijeka dopuštena u sljedećim dozama:

  • od rođenja do 3 mjeseca, doza je 10 mg po kilogramu;
  • od 3 mjeseca do godine, maksimalna dnevna doza je 120 mg;
  • od jedne do 2 godine, maksimalna dnevna doza je 150 mg.

Sirup

Ovaj oblik doziranja ima tekuću konzistenciju i ugodan okus, tako da ga djeca mogu lako progutati. Sirup se može davati od dva mjeseca. Ponekad liječnici, uzimajući u obzir djetetovo stanje u vrijeme bolesti, mogu propisivati ​​sirup u prvim tjednima života..

Komplet uključuje prikladnu špricu-dozator ili mjernu žlicu s kojom se mjeri točna količina suspenzije. Lijek se ne smije razrijediti vodom, bolje je dati djetetu piće nakon uzimanja.

Podjelom na štrcaljki upisuje se točna doza:

  • od rođenja do 6 mjeseci, doziranje izračunava ljekar koji prisustvuje;
  • od 6 mjeseci do jedne godine, najveća doza je 5 mg, minimalna je 2,5 mg;
  • do 3 godine, doziranje je 5 - 7,5 mg;
  • od 3 do 6 godina - maksimalna doza je 10 mg;
  • 7 do 12 godina - oko 15 mg.

Lijek stupa na snagu u roku od 30 minuta nakon uzimanja. Na visokim temperaturama, sirup se daje najviše tri dana. Kao sredstvo za ublažavanje boli, lijek je dopušten do pet dana.

Analog lijeka Paracetamol je Panadol. Dopušteno je djeci od 3 mjeseca starosti. Panadol Baby može se koristiti za ublažavanje vrućice, upala i bolova. Može se koristiti i nakon cijepljenja.

Značajke primjene

Prije davanja lijeka djetetu, trebate se posavjetovati s pedijatrom. On će propisati točnu dozu i reći vam o pravilima uzimanja.

  • Doziranje lijeka ovisi o dobi i težini djeteta..
  • Tablete paracetamola treba davati u intervalima od 6 sati kako bi se ublažila temperatura. Ne više od četiri puta dnevno.
  • U djece mlađe od godinu dana temperaturu treba spustiti ako poraste iznad 38 stupnjeva.
  • Ne biste trebali davati paracetamol dojenčadi dulje od tri dana. Njihovi unutarnji organi još nisu u potpunosti formirani, pa se stvara dodatno opterećenje jetre..
  • Ovaj se antipiretik ne smije davati za profilaksu..
  • Malo dijete prvo mora otopiti tabletu u vodi.
  • Nemojte koristiti tabletu namijenjenu odraslima - nemoguće je točno odrediti doziranje.
  • Nurofen više iritira želudac od Panadola. Stoga je bolje zaustaviti se na posljednjem lijeku..

Savjeti za uzimanje lijekova koji sadrže paracetamol

  • Postoje različiti oblici oslobađanja ovog aktivnog sastojka. Može biti u svijećama, sirupima ili u suspenziji. Najprikladniji su za djecu mlađu od godinu dana..
  • Da bi se smanjili štetni učinci na jetru, lijekove treba davati nakon jela..
  • Opasno za dječje tijelo je doza od 150 mg po kilogramu težine.
  • Predoziranje se može prepoznati po sljedećim simptomima: koža postaje blijeda, pojavljuju se mučnina i povraćanje. U tom slučaju morate se hitno obratiti liječniku..

Ponekad, kada je temperatura visoka i jako se smanjuje, djeci se istodobno propisuju dva lijeka: Nurofen i Paracetamol. Ti se lijekovi daju, zadržavajući interval. Nurofen djeluje brzo, a učinak je duži.

Nurofen možete istovremeno kombinirati s paracetamolom. U ovom slučaju uzima se pola doze iz svakog lijeka..

Kontraindikacije

  • Predoziranje lijekom i česta primjena, koja negativno utječe na rad jetre, nisu dopušteni. Pojavljuje se mučnina, povraćanje.
  • Pojedinačna netolerancija na komponente lijeka. Mogu se javiti alergijske reakcije.
  • Djeci mlađoj od dvije godine paracetamol dajte oprezno - lijek može uzrokovati astmu.
  • Nemojte istodobno davati dva lijeka na bazi paracetamola. To će dovesti do trovanja tijela. Može se davati s drugim antipireticima, poput Nurofena.
  • Do predoziranja može doći ako se ne poštuje interval između doza lijeka. Bolje je kombinirati lijekove s narodnim lijekovima.
  • Lijek je kontraindiciran za bolesti poput anemije, hiperbilirubinemije, za kršenje bubrega i jetre.

Ako se pojavi barem jedan simptom, ovaj lijek treba zamijeniti drugim. Nurofen rjeđe uzrokuje alergije i manje oštećuje unutarnje organe. Baš kao i paracetamol, Nurofen dolazi u obliku čepića, tableta i sirupa.

U ljekarnama postoji mnogo lijekova koji sadrže paracetamol. Panadol je dostupan u tabletama, čepićima i sirupima. Za najmanje je posebno proizvedena Panadol Baby

Ne zaboravite da se svi lijekovi moraju držati podalje od djece. Bolje je lijekove za odrasle čuvati odvojeno od lijekova za djecu, kako tijekom razdoblja bolesti djeteta ne bi brkali lijekove zbog povećane tjeskobe.

Trebali biste se posavjetovati sa svojim liječnikom prije nego što djetetu date paracetamol. On je taj koji će vam reći koji je oblik doziranja bolje odabrati, vrijedi li ga kombinirati s drugim antipiretičkim lijekovima. Izračunava točno dopušteno doziranje. Samo slijedeći pravila i preporuke možete smanjiti nuspojave i predoziranje.

Paracetamol za djecu

Paracetamol se propisuje djeci na povišenim temperaturama kao antipiretičko sredstvo. Ovaj se lijek koristi i kod glavobolje i zubobolje kod djece različite dobi. Podložno pravilima prijema i dobnoj dozi, paracetamol se smatra prilično sigurnim lijekom za djecu..

No, majke trebaju biti oprezne prilikom doziranja ovog lijeka i obratiti pažnju na dozu koja je naznačena na pakiranju. Ponekad dva pakiranja paracetamola iste vrste mogu imati različitu količinu aktivnog sastojka u sastavu. Ovaj članak predstavlja tablice doziranja paracetamola prema težini, dobi i određenim lijekovima.


Koji paracetamol odabrati za djecu mlađu od godinu dana

Dob djeteta igra važnu ulogu u ovom pitanju. Ovisno o dobi, liječnik propisuje paracetamol u različitim oblicima (sirup, čepići ili tablete).

Paracetamol za djecu od 1 do 3 mjeseca

U tako malenoj dobi djeci se prepisuje paracetamol u svijećama, budući da se ovaj oblik smatra najsigurnijim. Doziranje čepića je 50 mg. Maksimalni broj svijeća dnevno koje se mogu isporučiti je 3 komada. Vrijeme nakon kojeg možete staviti svijeće je 4-6 sati. Čepići s paracetamolom Tsefekon D.

VAŽNO! Ukupna količina paracetamola koje dijete uzima dnevno ne smije prelaziti 60 mg na 1 kilogram djetetove težine.

Paracetamol za djecu od 3 mjeseca do 1 godine

Za ovu dob koriste se čepići s paracetamolom u dozi od 100 mg ili sirupom u dozi od 60-120 mg (2,5-5 ml u mjernoj žlici). Lijekovi se daju u razmaku od najmanje četiri sata 3-4 puta dnevno.

Paracetamol u ovom obliku i doziranje mogu se naći pod različitim trgovačkim nazivima (cefekon, panadol, eferalgan).

VAŽNO! Uvijek obratite pažnju na doziranje naznačeno na pakiranju! Ovisi o tome koliko ml sirupa treba dati bebi..

Paracetamol za djecu ovog proizvođača sadrži 120 mg po 5 ml lijeka. Prema tome, 2,5 ml = 60 mg, a 5 ml = 120 mg.

Obratite pažnju na količinu paracetamola u eferalganu od 30 mg po 1 ml lijeka. To znači da će u 5 ml već biti 150 mg aktivne tvari. A ovo je doziranje za djecu stariju od godinu dana. Djetetu od 3 do 6 mjeseci propisuju se 3 ml, a od 6 mjeseci do godine 4 ml.


Paracetamol za djecu u sirupu 120 mg / 5 ml ili Panadol od 3 mjeseca do 12 godina tablica

Paracetamol za djecu u sirupu "Efferalgan" 30 mg / ml od 3 mjeseca do 12 godina tablica

Paracetamol za djecu u svijećama Tsefekon D od 1 mjeseca do 12 godina stol

Supozitoriji s paracetamolom - "Panadol" dostupni su u dvije doze od 125 mg od 6 mjeseci i 250 mg od 3 godine. Efferalgan u svijećama 80 mg za djecu od 3 do 5 mjeseci, 125 mg od 6 mjeseci do 3 godine i 250 mg od 5 do 10 godina.

U kojoj dobi djeca mogu uzimati tablete paracetamola?

Paracetamol se djeci može davati u tabletama od 200 mg, u dobi od tri godine. Međutim, za dijete je bolje odabrati oblik bebe u obliku sirupa, suspenzije ili čepića..

Nekim je bebama čak i nakon tri godine problematično progutati i zgnječenu pilulu. Budući da se mrvice lijeka lijepe na usnoj sluznici, mogu uzrokovati refleks zatvaranja. I naravno, tablet ima užasan okus. Ali ponekad se dogodi da mama pri ruci ima samo tablete, a nema šanse da otrči u ljekarnu.

Prije davanja tablete paracetamola malom djetetu, mora se zdrobiti i razrijediti u vodi.

Paracetamol za djecu doziranje u tabletama od 3 do 12 godina

VAŽNO! Bebe iste dobi mogu različito težiti! Stoga je najbolje izračunati težinu doze. Da biste to učinili, pomnožite djetetovu težinu u kilogramima s 10 i dobijte broj miligrama lijeka koji se može dati u 1 dozi..

PRIMJER: Ako dijete ima 20 kg, tada jednokratna doza (20 * 10 = 200) iznosi 200 mg.

Dnevna količina paracetamola ne smije biti veća od 60 mg lijeka na 1 kg djetetove težine. Ako dijete ima 15 kilograma, tada maksimalno dnevno možete dati (60 * 15 = 900 mg) 4 tablete. Maksimalni broj sastanaka dnevno ne smije biti veći od četiri.

Lijek se uzima jedan ili dva sata nakon obroka. Paracetamol stupa na snagu 30-60 minuta nakon uzimanja.

VAŽNO! Ako nakon uzimanja paracetamola duže od tri dana porast temperature ne prestane, ponovno nazovite liječnika!

Kada je paracetamol kontraindiciran u djece

  • Pojedinačna netolerancija
  • Problemi s jetrom ili bubrezima
  • Nedostatak sukraze / izomaltaze, netolerancija na fruktozu, malapsorpcija glukoze i galaktoze.

Moguće nuspojave

  • Alergijska reakcija
  • Proljev, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje.
  • Duljom uporabom može imati toksične učinke na jetru i bubrege

Otrovanje paracetamolom

Ako se dogodi da je vaše dijete uzelo količinu paracetamola više od dobne norme, odmah se obratite liječniku. Čak i ako nema simptoma trovanja, postoji mogućnost razvoja zatajenja jetre..

VAŽNO! Kod trovanja paracetamolom postoji latentno razdoblje kada nema simptoma.

Simptomi akutnog trovanja paracetamolom

Prvi simptomi trovanja mogu se pojaviti za 2-24 sata..

  1. Mučnina, povraćanje i bolovi u trbuhu
  2. Slabost, pospanost, nedostatak apetita
  3. Vrtoglavica i gubitak svijesti

Paracetamol se može davati djeci. No, potrebno je uzeti u obzir težinu i visinu djeteta i obavezno se posavjetovati s pedijatrom.

Paracetamol (500 mg)

Upute

  • ruski
  • қazaқsha

Trgovački naziv

Međunarodno vlasničko ime

Oblik doziranja

Tablete od 500 mg

Sastav

Jedna tableta sadrži

pomoćne tvari: želatina, krumpirov škrob, talk, glicerin, kalcijev stearat i granulirani šećer.

Opis

Okrugle tablete, ravne cilindrične površine i skosnice, bijele ili bijele s kremastom ili ružičastom bojom, s razdjelkom na jednoj strani.

Farmakoterapijska skupina

Analgetici. Ostali analgetici-antipiretici. Anilidi. Paracetamol.

ATX kod N02BE01

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Kada se uzima oralno, paracetamol se brzo i gotovo u potpunosti apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Maksimalna razina koncentracije u krvi postiže se za 0,5-2 sata. Paracetamol se brzo i ravnomjerno raspoređuje po tkivima tijela. Proteini plazme vežu 10-15% uzete doze. Količina distribucije i bioraspoloživost u djece i odraslih ne razlikuju se značajno. Lijek prelazi placentnu barijeru. Manje od 1% doze prelazi u majčino mlijeko dojilja. Paracetamol se metabolizira mikrosomalnim enzimima jetre, oko 80% tvori konjugate s glukuronskom kiselinom i sulfatima, do 17% prolazi hidroksilaciju s stvaranjem aktivnih metabolita koji su konjugirani s glutationom.

S predoziranjem ili nedostatkom glutationa, ovi metaboliti mogu uzrokovati nekrozu hepatocita. Poluvrijeme paracetamola je 1,5-2,5 sata. Može se povećati kod bolesnika s teškom disfunkcijom jetre i kod starijih bolesnika. 24 sata nakon uzimanja 85-90% paracetamola izlučuje se urinom u obliku glukuronida i sulfata, a 3% nepromijenjeno. U djece mlađe od 10-12 godina stvaranje konjugata sa sulfatima glavni je put za metabolizam i izlučivanje paracetamola. Vjerojatnost hepatotoksičnog učinka u djece manja je nego u odraslih.

Ostali farmakokinetički parametri odraslih i djece ne razlikuju se.

Farmakodinamika

Nenovitni analgetik. Djeluje antipiretički i analgetski. Lijek blokira ciklooksigenazu u središnjem živčanom sustavu, utječući na središta boli i termoregulacije. Gubitak tjelesne topline tijekom febrilnih stanja povećava se kao rezultat vazodilatacije i povećanja perifernog krvotoka. U upaljenim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na ciklooksigenazu, što objašnjava gotovo potpuno odsustvo protuupalnog učinka lijeka.

Indikacije za uporabu

zarazne i upalne bolesti praćene povišenjem tjelesne temperature (akutne respiratorne infekcije, gripa, dječje infekcije, reakcije nakon cijepljenja)

sindrom boli slabog i umjerenog intenziteta različitog podrijetla, uključujući glavobolju, zubobolju, neuralgiju, algomenoreju, bolove u traumi, opekline, mijalgiju.

Način primjene i doziranje

Za odrasle i djecu stariju od 15 godina pojedinačna oralna doza je 500 mg; maksimalna pojedinačna doza je 1000 mg. Maksimalna dnevna doza je 4000 mg.

Djeca od 6 do 9 godina (težina 22-30 kg: pojedinačna doza ovisi o tjelesnoj težini djeteta i iznosi 250 mg, maksimalna dnevna doza je 1000-1500 mg; u dobi od 9-12 godina (težina do 40 kg) jedna doza 500 mg, maksimalna dnevna doza 2000 mg; starija od 12 godina (težina veća od 40 kg) pojedinačna doza 500 mg, maksimalna dnevna doza 2000-4000 mg.

Preporučeni interval između doza lijeka je 6-8 sati (najmanje 4 sata).

Trajanje liječenja nije više od 3 dana kao antipiretik i ne duže od 5 dana kao anestetika.

O potrebi nastavka liječenja lijekom odlučuje liječnik.

Nuspojave

iz probavnog sustava: mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu,

rijetko kod duže upotrebe - oštećena funkcija jetre

alergijske reakcije: osip na koži, urtikarija, angioedem, Quinckeov edem, Lyellov sindrom

iz mokraćnog sustava: rijetko kod duže upotrebe, oštećena bubrežna funkcija

iz hematopoetskog sustava: rijetko kod duže upotrebe - anemija, agranulocitoza, trombocitopenija.

Ako se pojave nuspojave, morate prestati uzimati lijek i obratiti se liječniku..

Kontraindikacije

preosjetljivost na paracetamol i druge sastojke lijeka

teška kršenja funkcije jetre i bubrega

bolesti krvi, uključujući anemiju

nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza

trudnoća i dojenje

djeca mlađa od 6 godina.

Interakcije s lijekovima

Ako pacijent istodobno uzima i druge lijekove, obratite se liječniku. Kofein može pojačati analgetički učinak paracetamola. Paracetamol može pojačati učinak neizravnih antikoagulansa, derivata kumarina, indola. Kada se primjenjuje u visokim terapijskim dozama i istodobnom primjenom antihistaminika, glukokortikoida, rifampicina, fenobarbitala, etakrinske kiseline, alkohola, hepatotoksični učinak se pojačava. Kada se holestiramin koristi manje od 1 sata nakon uzimanja paracetamola, njegova se apsorpcija može smanjiti, a kada se koristi metoklopramid, moguće je povećanje adsorpcije. Barbiturati smanjuju antipiretičko djelovanje. Ne koristiti s drugim pripravcima koji sadrže paracetamol. Kada se uzima istodobno sa salicilatima, rizik od nefrotoksičnog djelovanja značajno se povećava. Paracetamol pojačava djelovanje spazmolitika.

posebne upute

S oprezom se propisuje bolesnicima s oštećenom funkcijom jetre i bubrega, s Gilbertovim sindromom, s dobroćudnom hiperbilirubinemijom, kao i starijim bolesnicima. Rizik od razvoja oštećene jetre povećava se u bolesnika s alkoholnom hepatozom.

Iskrivljuje laboratorijske testove u kvantitativnom određivanju glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Dugotrajnom primjenom lijeka potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre..

Paracetamol je sredstvo koje stvara methemoglobin.

Ako se pojave nuspojave, trebali biste prestati uzimati lijek.

Trudnoća i dojenje

Ako je potrebno, upotreba lijeka tijekom laktacije treba zaustaviti dojenje.

Značajke utjecaja na sposobnost upravljanja vozilima i mehanizmima.

Pitanje mogućnosti bavljenja potencijalno opasnim aktivnostima koje zahtijevaju povećanu pažnju i brzinu psihomotornih reakcija treba riješiti tek nakon procjene individualnog odgovora pacijenta na lijek.

Predozirati

Simptomi: bljedilo kože, znojenje, vrtoglavica, nedostatak apetita, mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, povećana aktivnost jetrenih enzima, povećanje protrombinskog vremena, kasnije se pojavljuju bolovi u jetri. U težim slučajevima razvijaju se zatajenje jetre, koma i encefalopatija, zujanje u ušima, oligurija, kolaps, konvulzije.

Liječenje: ispiranje želuca, slani laksativi, unos enterosorbenta, oralna primjena metionina 8-9 sati nakon predoziranja i N-acetilcisteina nakon 12 sati. Potreba za dodatnim terapijskim mjerama (daljnja primjena metionina, intravenska primjena acetilcisteina) određuje se ovisno o koncentracija paracetomola u krvi, kao i vrijeme proteklo nakon uzimanja.

Oblik izdavanja i pakiranje

10 tableta se stavi u blister traku izrađenu od PVC filma ili slične uvozne i tiskane aluminijske folije lakirane ili slične uvozne.

Primarni paketi, zajedno s odgovarajućim brojem uputa za medicinsku uporabu na državnom i ruskom jeziku, smješteni su u kutiju od valovitog kartona ili slično uvezenih.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na suhom i tamnom mjestu na temperaturi koja ne prelazi 25 ºS.

Čuvati izvan dohvata djece!

Razdoblje skladištenja

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti.

Uvjeti izdavanja iz ljekarni

Proizvođač

LLP "Pavlodar farmaceutski pogon"

Kazahstan, Pavlodar, 140011, sv. Kamzina, 33

Paker

LLP "Pavlodar farmaceutski pogon".

Kazahstan, Pavlodar, 140011, sv. Kamzina, 33.

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet

Tvrtka Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kazahstan

Adresa organizacije koja prihvaća potraživanja potrošača o kvaliteti proizvoda (robe) na teritoriju Republike Kazahstan

Doziranje paracetamola u tabletama od 200 i 500 mg za djecu na temperaturi: upute za uporabu lijeka

Mnoge bolesti praćene su visokom temperaturom i bolovima. Najprovjereniji lijek za takve slučajeve je Paracetamol. Ima nekoliko oblika oslobađanja, pa je važno uzimati u obzir količinu lijeka pri liječenju djece. Morate znati u kojoj dobi je lijek dopušten, iz čega je, koje su kontraindikacije i nuspojave moguće, kao i analozi lijeka koji imaju pristupačnu cijenu i širok spektar djelovanja.

Oblik i sastav lijeka

Lijek ima pet glavnih oblika oslobađanja: tablete, kapsule, rektalne supozitorije, sirup i suspenzija. U posljednje vrijeme postoje šumeće tablete i topivi prašci koji su učinkoviti koliko i provjerene formulacije. U srcu svake vrste je djelatna tvar paracetamol, ovisno o obliku oslobađanja, nalaze se pomoćne tvari. Tablica prikazuje glavni sastav svake vrste lijeka..

OblikDjelatna tvarPotporne komponente
Tablete200, 325 i 500 mgželatina, mliječni šećer, krumpirov škrob i stearinska kiselina
Kapsule325 mg
Sirup120 ili 125 mg po 5 mlriboflavin, limunska kiselina, natrijev benzonat, etilni alkohol, aroma
Suspenzija120 x 5 ml za odrasle i 24 mg za 1 ml za djecuceluloza, sorbitol hrane, aroma, glicerin, saharoza, pročišćena voda, ksantan guma, propilen glikol
Svijeće50, 100, 250 i 500 mg za odrasle i 50, 100, 125 i 250 mg za djecupolusintetski gliceridi, kruta masnoća
Šumeće tablete0,5 glimunska kiselina, natrijev bikarbonat, sorbitol, natrijev saharinat, povidon
Prašak za otapanje650 mgvitamin C

Djelovanje paracetamola

Lijek se brzo otapa u tankom crijevu. Kad se 0,5 g lijeka uzima u krvnu plazmu tijekom 10-60 minuta, ima do 6 μg / ml aktivne tvari. Nadalje, unutar 6 sati ta brojka doseže 11 μg / ml. Lijek se brzo distribuira u tijelu, osim u masnom sloju i likvoru. Prerada sastojaka paracetamola odvija se u jetri i mokraćnim putovima. Zbog toga je potrebno nadzirati doziranje lijeka: nakupljanje tvari može prouzročiti oštećenje jetrenog tkiva.

Posebnost lijeka je da je glavna komponenta usmjerena na blokiranje ciklooksigeneze u središnjem živčanom sustavu. To pozitivno utječe na ublažavanje bolnog napada i smanjenje temperature, a nema opterećenja na sluznici želuca. Lijek nema upalni učinak, što vam omogućuje da ga koristite prije posjeta liječniku.

Paracetamol je najmoćniji lijek u usporedbi s drugima. Ima širok spektar djelovanja, uz obaranje temperature: pomaže u ublažavanju sindroma umjerene boli s gripom, neuralgijom, menstruacijom i bolovima u glavi ili zubima.

Indikacije za uporabu lijeka

Sve vrste paracetamola imaju potpuno iste indikacije za upotrebu. Svi znaju da lijek pomaže kod vrućice, ali pomoći će i kod blage boli..

Alat je dozvoljeno uzeti kada:

  • reumatski bolovi;
  • nelagoda u mišićima kod prehlade;
  • glavobolja, zubobolja;
  • periodična ženska bol;
  • neuralgija.

Snažan učinak primjetan je kod gripe ili ARVI-a, kada se zajedno s temperaturom pojave i bolovi u zglobovima i mišićima. Važno je imati na umu da je lijek usmjeren samo na ublažavanje boli i snižavanje visoke temperature, ali ne i na liječenje. Za sprečavanje komplikacija treba koristiti složenu terapiju.

Upute za uporabu i doziranje paracetamola

Pri liječenju bilo koje bolesti moraju se uzeti u obzir sve nijanse. To se posebno odnosi na uporabu paracetamola za malu djecu. Predoziranje lijekom može izazvati opasne komplikacije. Da biste izbjegli posljedice, važno je znati koliko se tvari može dati dnevno, ovisno o obliku oslobađanja..

Od koje dobi možete uzimati i kako izračunati dozu za dijete?

Od koje dobi djeca mogu koristiti paracetamol? Dopušteno je koristiti lijek u obliku tableta za pacijente starije od 24 mjeseca. Jednogodišnjem djetetu preporučuje se upotreba rektalnih čepića, a u dobi od 2 godine - sirup koji ima ugodan okus. Ako nije moguće kupiti samo sirup ili svijeće, možete svojoj bebi dati tabletu. Prvo se mora slomiti u prah i pomiješati s vodom..

Ovisno o uzroku lošeg zdravlja, djeci je potrebno dati određenu dozu paracetamola. Za male pacijente izračunava se na sljedeći način: za 1 kg težine potrebno je 10 mg lijeka. U dobi od 5-6 godina dijete se daje oko 200 mg dnevno, nakon 12 godina možete povećati dozu na 0,5 g dnevno.

Primjena sirupa

Za djecu u dobi od 2 godine za terapiju je bolje koristiti čepiće i sirup. Ovi su oblici izdavanja učinkoviti i pristupačni. Osim toga, jednostavan je za uporabu za male pacijente.

Prije upotrebe promućkajte bocu s lijekom. Bebi treba ponuditi sirup prije jela, dajući mu puno čiste vode za piće. Tekućinu ne biste trebali razrijediti kompotom ili sokom, jer je lijek dobrog okusa. Za bebe je dopušteno miješati proizvod s mlijekom ili kašom.

Doziranje se odabire pojedinačno, ovisno o dobi, težini i dijagnozi djeteta. Djeca mlađa od 2 mjeseca trebaju liječničke konzultacije. U starijoj dobi (12 mjeseci) dopušteno je koristiti 20 ml lijeka dnevno, u 1 godini - 28 ml, nakon dvije godine - 36 ml. Za predškolsku djecu prikladan je volumen od 40 ml, a nakon 7 godina - 56 ml. U dobi od 9-12 godina dopušteno je 80 ml proizvoda.

Ne možete davati sirup više od četiri puta dnevno, dok vremenski razmak između doza treba biti 4-5 sati. Tijek terapije je otprilike tri dana, dulja primjena je nepoželjna.

Korištenje svijeća

Svijeće se mogu koristiti za najmanju djecu. Prije upotrebe morate oprati ruke, izvaditi čepić iz pakiranja i pažljivo ubaciti dijete u anus. Postupak se preporučuje provesti nakon stolice ili klistiranja. Za niže doziranje dopušteno je svijeću podijeliti na nekoliko dijelova, zaglađujući rubove reza.

Čepiće treba koristiti 2-4 puta dnevno s razmakom od 3 sata. Dopuštena doza također se mora izračunati pomoću jednostavne formule: pomnožite težinu s 10 mg. Ne upotrebljavajte više od 60 mg / kg lijekova dnevno. Proizvod je dostupan u različitim dozama. U dobi od 3 godine ne smije se koristiti više od 100 mg, nakon 3 - do 200 mg. Od 5 do 10 godina, preporuča se odabrati dozu od 250 mg odjednom. Trajanje liječenja - ne više od 3-5 dana.

Doziranje tableta

Doziranje tableta izračunava se na sljedeći način: na 1 kg težine dolazi do 15 mg lijeka. Trajanje liječenja je do 3-5 dana. U nedostatku simptoma, količinu lijekova treba postupno smanjivati. Tablete ne treba davati često: maksimalna dnevna doza podijeljena je u nekoliko doza i primjenjivana u intervalima od 4 sata. Koja je doza sigurna? Dopušteno je koristiti do 60 mg na 1 kg djetetovog tijela dnevno.

Kontraindikacije

Lijek ima relativno mali popis kontraindikacija. To uključuje individualnu netoleranciju i alergijsku reakciju na komponente proizvoda. Tablete se ne smiju koristiti na pacijentima mlađim od 2 godine. Peptični čir ili erozija na sluznici, sklonost unutarnjim krvarenjima i druge bolesti gastrointestinalnog trakta također su prepreka za uporabu paracetamola za dijete. Ako je razina kalija u krvi visoka, takav se tretman ne preporučuje..

Nuspojave

Glavna posljedica negativnog učinka tvari na tijelo je alergijska reakcija koja se očituje u svrbežu, crvenilu ili osipu na koži. Vrlo rijetko uzimanje lijeka može uzrokovati krvarenje ili gastrointestinalne tegobe. Ako se nakon uzimanja lijekova na djetetovom tijelu pojavi alergija ili se ono počne osjećati sve gore, tada je potrebno prekinuti liječenje i odmah pokazati bebu liječniku.

Simptomi predoziranja i roditeljske radnje

Važno je točno izračunati dnevnu stopu ili se pridržavati propisane sheme. Predoziranje lijekom može uzrokovati ozbiljna oštećenja jetre ili smrt. Kod blagog trovanja primjećuju se mučnina ili povraćanje, kao i crijevna tegoba. Umjereni i ozbiljni stupnjevi karakteriziraju jaki bolovi udesno, povećana jetra i pospanost. Moguć je razvoj žutice, smanjenje krvnog tlaka ili poremećaji u radu unutarnjih organa.

Analozi sredstava

Izravna zamjena za paracetamol sa sličnim aktivnim sastojkom:

  • Efferalgan;
  • Panadol;
  • Calpol;
  • Ibuklin Junior (paracetamol + ibuprofen).

Među lijekovima sličnog učinka su nesteroidni protuupalni lijekovi (Ibuprofen, Diklofenak, Nimesulid itd.). Ovi su lijekovi ponekad skupi, ali imaju slične indikacije. Nisu svi lijekovi proizvedeni posebno za djecu, pa ćete dozu morati sami izračunati. Bolje je dati prednost dokazanom paracetamolu zbog pristupačne cijene i malog popisa kontraindikacija.

PARACETAMOL

Djelatna tvar

Sastav i oblik oslobađanja lijeka

◊ Tablete bijele ili prljavobijele, okrugle, ravno-cilindrične, ukošene, s jednom stranom s urezom i s ugraviranim "R" na drugoj.

1 kartica.
paracetamol500 mg

Pomoćne supstance: krumpirov škrob - 30,2 mg, povidon K30 - 14,3 mg, magnezijev stearat - 4,4 mg, stearinska kiselina - 1,1 mg.

10 komada. - konturirana ćelijska ambalaža (1) - kartonska pakiranja.
10 komada. - pakiranje konturnih ćelija (2) - kartonska pakiranja.

farmakološki učinak

Analgetički antipiretik. Ima analgetičko, antipiretičko i slabo protuupalno djelovanje. Mehanizam djelovanja povezan je s inhibicijom sinteze prostaglandina, dominantnim učinkom na središte termoregulacije u hipotalamusu.

Farmakokinetika

Nakon oralne primjene, paracetamol se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta, uglavnom u tankom crijevu, uglavnom pasivnim transportom. Nakon pojedinačne doze od 500 mg, C max u krvnoj plazmi postiže se nakon 10-60 minuta i iznosi oko 6 μg / ml, a zatim postupno opada i nakon 6 sati iznosi 11-12 μg / ml.

Široko se distribuira u tkivima i uglavnom u tjelesnim tekućinama, s izuzetkom masnog tkiva i likvora.

Vezanje na proteine ​​je manje od 10% i neznatno se povećava u slučaju predoziranja. Metaboliti sulfata i glukuronida ne vežu se na proteine ​​plazme ni pri relativno visokim koncentracijama.

Paracetamol se metabolizira uglavnom u jetri konjugacijom s glukuronidom, konjugacijom sa sulfatom i oksidacijom uz sudjelovanje miješanih jetrenih oksidaza i citokroma P450.

Hidroksilirani metabolit s negativnim učinkom, N-acetil-p-benzokinon imin, koji se stvara u vrlo malim količinama u jetri i bubrezima pod utjecajem miješanih oksidaza i obično se detoksicira vezanjem na glutation, može se akumulirati predoziranjem paracetamola i uzrokovati oštećenje tkiva.

U odraslih se većina paracetamola veže na glukuronsku kiselinu, a u manjoj mjeri na sumpornu kiselinu. Ti konjugirani metaboliti nemaju biološku aktivnost. U nedonoščadi, novorođenčadi i u prvoj godini života prevladava sulfatni metabolit.

T 1/2 je 1-3 sata. U bolesnika s cirozom jetre T 1/2 je nešto viši. Bubrežni klirens paracetamola je 5%.

Izlučuje se mokraćom uglavnom u obliku konjugata glukuronida i sulfata. Manje od 5% izlučuje se u obliku nepromijenjenog paracetamola.

  • Pitajte terapeuta
  • Pogledajte institucije
  • Kupujte lijekove

Indikacije

Kontraindikacije

Doziranje

Oralno ili rektalno kod odraslih i adolescenata težine više od 60 kg koristi se u pojedinačnoj dozi od 500 mg, učestalost primjene je do 4 puta dnevno. Maksimalno trajanje liječenja je 5-7 dana.

Maksimalne doze: pojedinačno - 1 g, dnevno - 4 g.

Pojedinačne doze za oralnu primjenu za djecu u dobi od 6-12 godina - 250-500 mg, 1-5 godina - 120-250 mg, od 3 mjeseca do 1 godine - 60-120 mg, do 3 mjeseca - 10 mg / kg. Jednokratne doze za rektalnu primjenu u djece u dobi od 6-12 godina - 250-500 mg, 1-5 godina - 125-250 mg.

Učestalost primjene - 4 puta dnevno s razmakom od najmanje 4 sata. Maksimalno trajanje liječenja je 3 dana.

Maksimalna doza: 4 pojedinačne doze dnevno.

Nuspojave

Iz probavnog sustava: rijetko - dispeptični fenomeni, uz dulju uporabu u velikim dozama - hepatotoksični učinak.

Iz hematopoetskog sustava: rijetko - trombocitopenija, leukopenija, pancitopenija, neutropenija, agranulocitoza.

Alergijske reakcije: rijetko - osip na koži, svrbež, urtikarija.

Interakcije s lijekovima

Istodobnom primjenom s induktorima mikrosomskih enzima jetre, sredstvima s hepatotoksičnim djelovanjem, postoji rizik od pojačanog hepatotoksičnog djelovanja paracetamola.

Uz istodobnu primjenu s antikoagulansima, moguće je blago ili umjereno povećanje protrombinskog vremena.

Istodobnom primjenom antikolinergika moguće je smanjiti apsorpciju paracetamola.

Istodobnom primjenom oralnih kontraceptiva ubrzava se izlučivanje paracetamola iz tijela i njegov analgetski učinak može se smanjiti.

Kada se koriste istodobno s urikozuričnim sredstvima, njihova učinkovitost smanjuje.

Istodobnom uporabom aktivnog ugljena smanjuje se bioraspoloživost paracetamola.

Istodobnom primjenom diazepama moguće je smanjiti izlučivanje diazepama.

Postoje izvještaji o mogućnosti pojačanja mijelodepresivnog učinka zidovudina kada se istodobno koristi s paracetamolom. Opisan je slučaj ozbiljnog toksičnog oštećenja jetre.

Opisani su slučajevi manifestacija toksičnog učinka paracetamola uz istodobnu primjenu s izoniazidom.

Istodobnom primjenom s karbamazepinom, fenitoinom, fenobarbitalom, primidonom smanjuje se učinkovitost paracetamola, što je posljedica povećanja njegovog metabolizma (procesi glukuronizacije i oksidacije) i izlučivanja iz tijela. Opisani su slučajevi hepatotoksičnosti uz istovremenu upotrebu paracetamola i fenobarbitala.

Kada se holestiramin koristi manje od 1 sata nakon uzimanja paracetamola, apsorpcija potonjeg može se smanjiti.

Istodobnom primjenom s lamotriginom, izlučivanje lamotrigina iz tijela umjereno se povećava.

Istodobnom primjenom s metoklopramidom moguće je povećanje apsorpcije paracetamola i povećanje njegove koncentracije u krvnoj plazmi.

Istodobnom primjenom probenecida moguće je smanjiti klirens paracetamola; s rifampicinom, sulfinpirazonom - moguće je povećati klirens paracetamola zbog povećanja njegovog metabolizma u jetri.

Istodobnom primjenom s etinil estradiolom povećava se apsorpcija paracetamola iz crijeva.

posebne upute

Oprezno primjenjivati ​​u bolesnika s oštećenom funkcijom jetre i bubrega, s dobroćudnom hiperbilirubinemijom, kao i u starijih bolesnika.

Dugotrajnom primjenom paracetamola potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.

Trudnoća i dojenje

Paracetamol prelazi placentnu barijeru. Do danas nisu zabilježeni negativni učinci paracetamola na fetus kod ljudi.

Paracetamol se izlučuje u majčino mlijeko: sadržaj mlijeka je 0,04-0,23% doze koju je uzela majka.

Ako je paracetamol potrebno koristiti tijekom trudnoće i dojenja (dojenja), treba pažljivo izvagati očekivane koristi od terapije za majku i potencijalni rizik za fetus ili dijete.

U eksperimentalnim ispitivanjima embriotoksični, teratogeni i mutageni učinci paracetamola nisu utvrđeni.

Paracetamol

Sastav

Tablete paracetamola sadrže 500 ili 200 mg aktivnog sastojka.

Sastav lijeka u obliku rektalnih čepića uključuje 50, 100, 150, 250 ili 500 mg aktivne tvari.

Sastav paracetamola, proizveden u obliku sirupa, sadrži aktivni sastojak u koncentraciji od 24 mg / ml.

Obrazac za puštanje

  • tablete (6 ili 10 kom. u blisterima ili bezćelijskim pakiranjima);
  • sirup 2,4% (boce od 50 ml);
  • suspenzija 2,4% (bočice od 100 ml);
  • rektalne supozitorije 0,08, 0,17 i 0,33 g (5 kom. u blisteru, 2 pakiranja u pakiranju).

OKPD kod za paracetamol - 24.41.20.195.

farmakološki učinak

Farmakološka skupina kojoj sredstvo pripada: nesteroidni analgetici, uključujući nesteroidne i druge protuupalne lijekove.

Lijek ima antipiretičko i analgetsko djelovanje.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Paracetamol je narkotično sredstvo za ublažavanje boli, čija su svojstva i mehanizam djelovanja posljedica sposobnosti blokiranja (uglavnom u središnjem živčanom sustavu) COX-1 i COX-2, dok djeluje na središta termoregulacije i boli..

Lijek nema protuupalni učinak (protuupalni učinak je toliko beznačajan da se može zanemariti) zbog činjenice da se učinak tvari na COX u upaljenim tkivima neutralizira enzimom peroksidazom.

Odsutnost učinka blokiranja na sintezu Pg u perifernim tkivima određuje odsutnost negativnog učinka lijeka na izmjenu vode i elektrolita u tijelu, kao i na sluznicu probavnog kanala..

Apsorpcija lijeka je velika, Cmax je od 5 do 20 μg / ml. Koncentracija u krvi doseže maksimum u roku od 0,5-2 sata. Tvar može proći kroz BBB.

Paracetamol s HS ulazi u mlijeko dojilje u količini koja ne prelazi 1%.

Tvar se biotransformira u jetri. Ako se metabolizacija provodi pod utjecajem mikrosomskih enzima jetre, stvaraju se toksični produkti srednjeg metabolizma (osobito N-acetil-b-benzokinon imin), koji s niskom razinom glutationa u tijelu mogu izazvati oštećenje i nekrozu jetrenih stanica.

Zalihe glutationa iscrpljuju se kad uzmete 10 ili više grama paracetamola.

Dva druga puta metabolizma paracetamola su konjugacija sa sulfatima (rasprostranjena u novorođenčadi, posebno one koja su prerano rođena) i konjugacija s glukuronidima (prevladavajuća u odraslih).

Konjugirani metabolički proizvodi pokazuju malu farmakološku aktivnost (uključujući toksične).

T1 / 2 - od 1 do 4 sata (kod starijih ljudi ta brojka može biti velika). Izlučuje se uglavnom u obliku konjugata putem bubrega. Samo 3% uzetog paracetamola izlučuje se u čistom obliku.

Indikacije za uporabu

Indikacije za uporabu paracetamola:

  • sindrom boli (lijek se uzima za zubobolju, s algodismenorejom, s glavoboljom, neuralgijom, mijalgijom, artralgijom, migrenom);
  • grozničavi uvjeti koji se razvijaju u pozadini zaraznih bolesti.

Tableta zdrobljena u prah hitan je tretman za akne (nanesite lijek na zahvaćeno područje ne više od 10 minuta).

Kada je potrebno brzo ublažiti bol i upalu (na primjer, nakon operacije), kao i u situacijama kada uzimanje tableta / suspenzije unutra nije moguće, može se propisati uvođenje Paracetamola IV.

Lijek je namijenjen simptomatskoj terapiji, smanjujući intenzitet upale i boli u vrijeme primjene. Nema utjecaja na napredovanje bolesti..

Zašto je paracetamol potreban za prehladu??

Što je paracetamol? To je narkotični lijek s izraženom antipiretičkom učinkovitošću, koji vam omogućuje ublažavanje boli s najmanje mogućih negativnih posljedica na tijelo..

Svrhovitost upotrebe lijeka za prehladu posljedica je činjenice da su karakteristični simptomi epizode prehlade: visoka (često grčevita) temperatura, koja se povećava s porastom tjelesne temperature, slabost, opća malaksalost, sindrom boli (obično izražen kao migrena).

Glavna prednost primjene paracetamola na temperaturi je u tome što je antipiretički učinak lijeka blizak prirodnim mehanizmima hlađenja tijela.

Djelujući na središnji živčani sustav, sredstvo lokalizira djelovanje u hipotalamusu, što pridonosi normalizaciji procesa termoregulacije i omogućuje aktiviranje obrambenih mehanizama tijela.

Osim toga, u usporedbi s većinom drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova, lijek djeluje selektivno i izaziva minimalni broj nuspojava..

Pomaže li paracetamol kod glavobolje?

Lijek je učinkovit kod bilo koje boli umjerenog intenziteta. Međutim, namijenjen je simptomatskom liječenju. To znači da lijek pomaže u uklanjanju simptoma bez rješavanja osnovnog uzroka. Treba ga koristiti jednom.

Kontraindikacije za paracetamol

Kontraindikacije za uporabu lijeka su preosjetljivost, kongenitalna hiperbilirubinemija, nedostatak enzima G6PD, teške patologije bubrega / jetre, bolesti krvi, alkoholizam, leukopenija, teška anemija.

Nuspojave

Nuspojave se najčešće očituju u obliku reakcija preosjetljivosti. Simptomi alergije na lijek: urtikarija, svrbež kože, osip, Quinckeov edem.

Ponekad uzimanje lijeka može biti popraćeno poremećajima hematopoeze (agranulocitoza, trombocitopenija, pancitopenija, leukopenija, neutropenija) i dispeptičkim simptomima.

Dugotrajnom primjenom visokih doza moguć je hepatotoksični učinak.

Upute za uporabu paracetamola

Paracetamol tablete: upute za uporabu. Mogu li se djeci davati tablete?

Doziranje za odrasle i djecu stariju od 12 godina (pod uvjetom da njihova tjelesna težina prelazi 40 kg) - do 4 g / dan. (20 tableta po 200 mg ili 8 tableta po 500 mg).

Doza Paracetamola MS, Paracetamola UBF i lijekova drugih proizvođača, koji se proizvode u obliku tableta, iznosi 500 mg (ako je potrebno - 1 g) po dozi. Paracetamol možete uzimati u tabletama do 4 ruble / dan. Liječenje se nastavlja 5-7 dana..

Djetetu možete davati tablete paracetamol od 2 godine starosti. Optimalna doza tableta Paracetamol za malu djecu je 0,5 tab. 200 mg svaka 4-6 sati. Od 6 godina djetetu treba dati cijelu tabletu od 200 mg s jednakom učestalošću primjene.

Paracetamol 325 mg tablete koriste se od 10. godine. Djeci od 10-12 godina propisano je da ga uzimaju oralno po 325 mg 2 ili 3 r. / Dan. (ne prelazeći najveću dopuštenu dozu, koja za naznačenu skupinu bolesnika iznosi 1,5 g / dan.).

Odraslima i djeci starijoj od 12 godina preporučuje se uzimanje 1-3 tablete svakih 4-6 sati.Interval između doza ne smije biti kraći od 4 sata, a doza veća od 4 g / dan..

Tijekom laktacije i trudnoće Paracetamol nije na popisu zabranjenih lijekova. Ako ga uzimate tijekom dojenja djeteta u terapijskoj dozi i u intervalima preporučenim uputama, koncentracija u mlijeku neće prelaziti 0,04-0,23% ukupne doze uzetog lijeka.

Upute za svijeće: koliko često možete uzimati i nakon koliko vremena lijek djeluje u obliku čepića?

Supozitoriji su namijenjeni rektalnoj primjeni. Čepiće treba unositi u rektum nakon čišćenja crijeva.

Odraslima je prikazano uzimanje 1 kartice. 500 mg od 1 do 4 r / dan; najviša doza - 1 g po dozi ili 4 g / dan.

Upute za svijeće Paracetamol za djecu

Doza lijeka u svijećama za djecu izračunava se ovisno o težini djeteta i njegovoj dobi. Dječje svijeće 0,08 g koriste se u dobi od tri mjeseca, svijeće od 0,17 g preporučuju se djeci od 12 mjeseci do 6 godina, svijeće od 0,33 g koriste se za liječenje djece od 7-12 godina.

Uvode se jedan po jedan, održavajući razmake od najmanje 4 sata između injekcija, po 3 ili 4 komada. tijekom dana (ovisno o stanju djeteta).

Usporedimo li učinkovitost paracetamolskog sirupa s učinkovitošću čepića (upravo su ti oblici doziranja najčešće propisani djeci), tada prvi djeluje brže, a drugi - dulje.

Budući da je uporaba čepića prikladnija i sigurnija u usporedbi s tabletama, njihova je upotreba relevantnija što je dijete mlađe. Odnosno, čepići s paracetamolom za novorođenčad optimalni su oblik doziranja.

Otrovna doza za dijete iznosi 150 (ili više) mg / kg. Odnosno, ako dijete ima 20 kg, smrt od lijeka može nastupiti već pri uzimanju 3 g / dan.

Pri odabiru pojedinačne doze koristi se formula: 10-15 mg / kg 2-3 puta dnevno, nakon 4-6 sati. Najviša doza paracetamola za djecu ne smije prelaziti 60 mg / kg / dan.

Dječji paracetamol: upute za uporabu sirupa i suspenzije

Dječji sirup smije se koristiti za liječenje beba starijih od 3 mjeseca. Dječja suspenzija, budući da ne sadrži šećer, može se koristiti od 1 mjeseca.

Jedna doza sirupa za djecu od 3-12 mjeseci - ½-1 čajna žličica, za djecu od 12 mjeseci do 6 godina - 1-2 žličice, za djecu od 6-14 godina - 2-4 žličice. Učestalost primjena varira od 1 do 4 puta dnevno (djetetu treba davati lijek ne više od 1 puta u 4 sata).

Suspenzija za djecu dozira se na isti način. Kako dati lijek djeci mlađoj od 3 mjeseca, samo ljekar koji to može reći može reći.

Doziranje dječjeg paracetamola također treba odabrati uzimajući u obzir tjelesnu težinu djeteta. Doza ne smije prelaziti 10-15 mg / kg po dozi i 60 mg / kg / dan. Odnosno, ako dijete ima 3 godine, doza lijeka (s prosječnom težinom od 15 kg) bit će 150-225 mg po dozi.

Ako u naznačenoj dozi dječji sirup ili suspenzija nemaju željeni učinak, lijek se mora zamijeniti analogom s drugom aktivnom tvari.

Ponekad se kombinacija Paracetamola i Analgina koristi za ublažavanje grozničavog stanja (na temperaturi od 38,5 ° C i višoj, što ne ide dobro). Doziranje lijekova je sljedeće:

  • Paracetamol - prema uputama, uzimajući u obzir težinu / dob;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Ova se kombinacija ne može često koristiti jer uporaba Analgina potiče nepovratne promjene u sastavu krvi.

Liječnici hitne pomoći koriste lijek u kombinaciji s antihistaminicima i drugim analgeticima-antipireticima kako bi oborili vrlo visoku temperaturu.

Jedna od varijanti takozvane "trijade" je "Analgin + Aspirin + Paracetamol". Kao dodatak paracetamolu mogu se koristiti sljedeći spojevi: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin ili Analgin + Suprastin.

No-shpa (može se zamijeniti papaverinom) potiče otvaranje grčeva kapilara, antihistaminici (Suprastin, Tavegil) pojačavaju učinak antipiretika.

Koliko brzo djeluje lijek??

Nakon koliko lijek počinje djelovati, ovisi o tome kada je uzet. Da bi učinak nastupio što je brže moguće, lijek se uzima sat ili dva nakon obroka. Ako ga popijete odmah nakon obroka, radnja se sporije razvija..

Kako uzimati paracetamol na temperaturi?

Kao antipiretički lijek možete ga koristiti ne više od 3 dana zaredom.

Kako uzeti lijek protiv bolova?

Trajanje tečaja, ako se lijek koristi za ublažavanje boli, ne smije biti duže od 5 dana. Ekspeditivnost daljnje primjene trebao bi odrediti liječnik.

Uzimajući paracetamol za zubobolju ili iz glave, treba imati na umu da lijek ublažava simptome, ali ne liječi osnovnu bolest.

Predoziranje paracetamolom

Simptomi predoziranja koji se pojavljuju prvog dana:

  • mučnina;
  • bljedilo kože;
  • povraćanje;
  • bolovi u trbuhu;
  • anoreksija;
  • metabolička acidoza;
  • kršenje metabolizma glukoze.

Znakovi poremećaja rada jetre mogu se pojaviti nakon 12-48 sati.

Teška trovanja provociraju:

  • funkcionalno zatajenje jetre s progresivnom encefalopatijom;
  • pankreatitis;
  • aritmija;
  • akutno funkcionalno zatajenje bubrega s tubularnom nekrozom;
  • kome.

Najozbiljnija posljedica predoziranja je smrt.

Liječenje uključuje davanje pacijentu u roku od 8-9 sati acetilcisteina i metionina, koji su preteča sinteze glutationa, kao i donatori SH-skupine.

Daljnje liječenje ovisi o tome koliko je davno lijek uzet i kolika je njegova koncentracija u krvi..

Interakcija

Lijek smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova. Istodobna primjena visokih doza lijeka povećava učinak antikoagulansa smanjenjem proizvodnje prokoagulanata u jetri.

Lijekovi koji izazivaju mikrosomsku oksidaciju u jetri, etanol i hepatotoksični agensi potiču proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, što može izazvati razvoj ozbiljne opijenosti čak i uz malo predoziranje.

Učinkovitost lijeka smanjuje se dugotrajnim liječenjem barbituratima. Etanol provocira razvoj akutnog pankreatitisa. Lijekovi koji suzbijaju mikrosomsku oksidaciju u jetri smanjuju rizik od hepatotoksičnih učinaka.

Dugotrajna kombinirana primjena s drugim nesteroidnim protuupalnim lijekovima može dovesti do razvoja bubrežne papilarne nekroze, "analgetske" nefropatije, početka terminalne (distrofične) faze zatajenja bubrega.

Istodobna primjena lijeka (u velikim dozama) i salicilata dugo vremena povećava vjerojatnost razvoja karcinoma mokraćnog mjehura ili bubrega. Diflunisal povećava koncentraciju paracetamola u krvnoj plazmi za 50% i, prema tome, rizik od razvoja hepatotoksičnosti.

Mijelotoksični lijekovi povećavaju hematotoksičnost lijeka, antispazmodici - odgađaju njegovu apsorpciju, enterosorbenti i kolesterol - smanjuju bioraspoloživost.

Uvjeti prodaje

Uvjeti skladištenja

Zaštitite od svjetlosti i vlage, čuvajte izvan dohvata djece. Optimalna temperatura za čuvanje sirupa nije niža od 18 ° C (zabranjeno je zamrzavanje lijeka), čepići - ne viša od 20 ° C.

Rok trajanja

Svijeće i sirup - 2 godine, tablete - 3 godine.

posebne upute

Paracetamol je antibiotik ili nije?

Lijek nije antibiotik, njegovo je djelovanje usmjereno na smanjenje boli i vrućice. Antibiotici inhibiraju rast i razmnožavanje bakterija.

Lijek povećava ili smanjuje krvni tlak?

Pouzdano je poznato da sredstvo nema utjecaja na krvni tlak (BP).

Lijek može pomoći u normalizaciji tlaka samo neizravno ako je njegovo povišenje reakcija na bol (smanjenjem ozbiljnosti Paracetamol također smanjuje krvni tlak).

Koja je razlika između paracetamola različitih proizvođača?

Pripravci različitih proizvođača mogu se malo razlikovati u sastavu pomoćnih komponenata i u cijeni. Osnova je ista tvar.

Dakle, nema razlike u tome što Paracetamol MS pomaže, a u tome što Paracetamol UBF u tabletama nije.

Recept na latinskom (uzorak):
Rp: Sup. Paracetamoli 0,05 (0,1; 0,25)
D.t.d. N 10 u sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0,2
D.t.d. N 1 pakiranje.
S. ½ tableta 2-3 r / d

Analozi

Lijekovi koji sadrže paracetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Strimol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cefekon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analozi sa sličnim mehanizmom djelovanja, ali izvrsni aktivni sastojak: Antigrippin, Antiflu, Kaffetin, Coldrex, Maxikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Što je bolje: Paracetamol ili Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) ima širi spektar djelovanja i povoljnije utječe na temperaturnu krivulju u usporedbi s paracetamolom. Učinak njegove primjene dolazi brže (nakon 15-25 minuta) i traje dulje (do 8 sati), osim toga, smatra se da je lijek manje štetan i da manje vjerojatno izaziva alergijske reakcije.

Ibuprofen bolje od svog kolege ublažava kritične visoke temperature. Više puta (za kontrolu hipertermije) koristi se mnogo rjeđe od paracetamola.

Snaga antipiretičkog djelovanja usporediva je, međutim, ibuprofen, uz analgetsko i antipiretičko djelovanje, također učinkovito ublažava upalu u perifernim tkivima. To je zbog činjenice da paracetamol djeluje pretežno u središnjem živčanom sustavu, a ibuprofen inhibira sintezu Pg ne toliko u središnjem živčanom sustavu koliko u upaljenim perifernim tkivima.

Odnosno, s ozbiljnom perifernom upalom, izbor treba učiniti u korist Nurofena i drugih lijekova na bazi ibuprofena..

Odgovarajući na pitanje "Što odabrati, paracetamol ili Nurofen?", Liječnici preporučuju započinjanje liječenja male djece monoterapijom Ibuprofenom. Ako trebate hitno smanjiti temperaturu, možete koristiti bilo koji od lijekova. Naknadno liječenje mora se dogovoriti sa svojim liječnikom. Trebali biste znati da su ipozitorij ibuprofena kontraindiciran kod djece težine do 6 kg, a suspenzija - za djecu mlađu od 3 mjeseca.

Da li je moguće izmjenjivati ​​Nurofen il Paracetamol?

Korištenje paracetamola i ibuprofena zajedno može biti opravdano ako temperatura ne pada dobro kada se koristi svaki od lijekova u monoterapiji. Sredstva se koriste naizmjenično. Ovisno o situaciji, liječnik, na primjer, može savjetovati davanje djetetu Nurofena i nakon 10 minuta staviti mu čepić s paracetamolom.

Što je bolje - Paracetamol ili Aspirin?

Ako usporedite lijekove, oni imaju isti učinak kada je potrebno sniziti visoku temperaturu..

Što je Aspirin? Analgetik i antipiretik na bazi acetilsalicilne kiseline, NSAIL sa svim nuspojavama svojstvenim lijekovima iz ove skupine.

Odabirom što je bolje od temperature, trebali biste znati da Aspirin brže i učinkovitije ublažava vrućicu, ali istodobno je rizik od predoziranja mnogo veći od rizika od predoziranja paracetamolom, osim toga, upotreba Aspirina za virusnu infekciju može kod djeteta izazvati Rayov sindrom - komplikaciju koja u svakom 5. slučaju je smrtonosna.

Aspirin djeluje na iste strukture mozga i jetre kao i pojedinačni virusi, stoga se koristi kao siguran i najučinkovitiji lijek za hipertermiju koja je popraćena bakterijskim infekcijama (pijelonefritis, tonzilitis itd.). Paracetamol je lijek izbora za virusne infekcije..

Paracetamol i Aspirin zajedno tvore lijek Parcocet, koji se koristi za liječenje prehlade i gripe.

Kompatibilnost s alkoholom

Paracetamol i alkohol su nespojivi.

Wikipedia napominje da je smrtonosna doza paracetamola za odraslu osobu 10 grama ili više. Teška oštećenja jetre su fatalna, uzrokovana naglim smanjenjem zaliha glutationa i nakupljanjem toksičnih produkata srednjeg metabolizma koji imaju hepatotoksični učinak.

U muškaraca koji sustavno konzumiraju više od 200 ml vina ili 700 ml piva dnevno (za žene je to 100 ml vina ili 350 ml piva), čak i terapijska doza lijeka može se pokazati smrtonosnom dozom, pogotovo ako je prošlo malo vremena između uzimanja paracetamola i alkohola.

Može li se paracetamol uzimati s antibioticima?

Antipiretici su dopušteni u kombinaciji s antibioticima. U ovom je slučaju vrlo važno da se lijekovi ne uzimaju na prazan želudac, a razmak između uzimanja je najmanje 20-30 minuta.

Paracetamol tijekom trudnoće i dojenja. Mogu li trudnice i dojilje piti lijek?

Upute ukazuju da lijek prolazi kroz placentu, međutim, do sada nije utvrđen negativan učinak paracetamola na razvoj fetusa.

Mogu li uzimati paracetamol tijekom trudnoće?

Tijekom studija utvrđeno je da uporaba lijeka tijekom trudnoće (posebno u drugoj polovici trudnoće) povećava rizik od respiratornih poremećaja, astme, alergijskih manifestacija, piskanja kod djeteta.

Štoviše, u 3. tromjesečju toksični učinak infekcija nije ništa manje opasan od učinka nekih lijekova. Hipertermija majke može uzrokovati fetalnu hipoksiju.

Uzimanje lijeka u 2. tromjesečju (naime, od 3 mjeseca do oko 18 tjedana) može kod djeteta razviti malformacije unutarnjih organa, koje se često pojavljuju tek nakon rođenja. S tim u vezi, lijek je propisan za povremenu upotrebu i samo u ekstremnim slučajevima..

Ipak, upravo se taj lijek smatra najsigurnijim analgetikom za buduće majke..

Ne postoji definitivan odgovor na pitanje je li moguće piti paracetamol tijekom rane trudnoće. U prvim tjednima uzimanje lijeka može izazvati pobačaj i, kao i bilo koji drugi lijek, postati uzrok nespojivih poroka.

Dakle, mogu li trudnice uzimati paracetamol? Moguće je, ali samo ako postoje dokazi. Prije uzimanja tablete, trebali biste izvagati prednosti i nedostatke. Ponekad je visoka temperatura kod majke manje opasna za fetus od anemije ili bubrežne kolike zbog uzimanja lijekova.

Doziranje trudnoće

Korištenje visokih doza lijeka tijekom trudnoće može negativno utjecati na stanje jetre i bubrega. Trudnice s porastom temperature na pozadini gripe ili SARS-a trebale bi početi uzimati lijek s 0,5 tab. za 1 prijem. Maksimalno trajanje liječenja je 7 dana.

Paracetamol tijekom dojenja. Mogu li majke u laktaciji piti Paracetamol?

Paracetamol u laktaciji prelazi u majčino mlijeko u minimalnim količinama. Stoga, ako se lijek koristi tijekom dojenja ne više od 3 dana zaredom, nema potrebe za zaustavljanjem laktacije.

Optimalna doza za dojenje nije veća od 3-4 tab. 500 mg dnevno. Lijek treba uzimati nakon hranjenja. U ovom slučaju, sljedeći put kada je dijete bolje hraniti ne prije 3 sata nakon uzimanja tablete.

Recenzije o paracetamolu

Većina pregleda droga pronađenih na Internetu su pregledi dječjeg paracetamola. Djeca najčešće obolijevaju od ARVI-a, a paracetamol je lijek koji je najučinkovitiji kod ovih bolesti.

Općenito, majke dobro reagiraju na pozitivan lijek. Lijek brzo uklanja temperaturu, smanjuje ozbiljnost neželjenih učinaka vrućice, a istodobno ga dobro podnose pacijenti različitih dobnih skupina, rijetko uzrokujući nuspojave tipične za NSAID.

Liječnici kažu da je najvažnija stvar prilikom upotrebe lijeka odabrati pravilan oblik doziranja, pravilno izračunati potrebnu dozu, sjetiti se da je lijek namijenjen ublažavanju simptoma, a ne liječenju osnovne bolesti, te da potreba za snižavanjem temperature nije uvijek opravdana.

Cijena paracetamola: koliko lijek košta u ljekarni u različitim oblicima doziranja?

Cijena Paracetamola u tabletama je od 3,5 UAH / 2,3 rubalja. Cijena dječjeg paracetamola u sirupu je 14 UAH / 40 rubalja, suspenzija se može kupiti za 17 UAH / 64 rubalja. Svijeće za djecu koštaju 10-17 UAH / 32-88 rubalja.